• gozunun icine baktigin anda ayni seyi dusunup gulebildigin, muzik zevkin tamamen farkli olsa da onun sevdigi sarkilari bikmadan dinleyebildigin, tartistiktan 5 dakika sora sarilip uyuyabildigin kisidir ruh esi.
  • şurada good will hunting filminden ilgili bir diyalog var. sean'ın ruh eşi tanımı güzel.

...
    sean: do you feel like you're alone, will?
    will: what?
    sean: do you have a soul mate?
    will: define that.
    sean: somebody who challenges you.
    will: ı have chuckie.
    sean: you know chuck; he's family. he'd lie down in fuckin' traffic for you. no, ı'm talking about someone who opens up things for you - touches your soul.
    will: ı got - ı got...
    sean: who?
    will: ...ı got plenty.
    sean: well, name them.
    will: shakespeare, nietzsche, frost, o'conner, pope, locke...
    sean: that's great. they're all dead.
    will: not to me, they're not.
    sean: well, you don't have a lot of dialogue with them. you can't give back to them, will.
    will: well, not without some serious smelling salts and a heater.
    [laughs]
    sean: yeah. yeah, that's what ı'm saying. you'll never have that kind of relationship in a world where you're always afraid to take the first step because all you see is every negative thing ten miles down the road.
    ...
  • henüz gelmemiş ve belki de hiç gelmeyecek olandır.
  • yaş ve tecrübemin bana verdiği yetkiye dayanarak söylüyorum ki , yoktur . varsa da birden çok fazladır , uyduruktur
    ruh eşi aşkın getirdiği hezeyan ve halusinasyonlardan biridir sadece , aşık olur , yanında bütün hisseder ,işte bu ! dersiniz . sarılınca içiniz ısınır dünyadan kopar tamam olursunuz
    her aşık olduğum adamın ruh eşim olduğundan emindim . son kullanma tarihleri bir sonrakine aşık olduğumda bitti
  • insan ruh eşini bulmaz, genel hatlarıyla anlaştığı bir insanla karşılıklı olarak yıllarını vererek ortak bir ruh ve hayata karşı bir duruş geliştirirler.

dolayısıyla ruh eşi, elinizdeki hazine haritasıyla çeşitli maceralardan sonra ulaşabileceğiniz altın dolu bir sandıktan çok, bir tohuma veya yeni doğmuş bir çocuğa benzer. onu geliştirmek ve sağlıklı bir şekilde büyütmek için vereceğiniz emekler sonucu ruh eşi oluşur.

yani sizin onu bulmanızı bekleyen bir ruh eşiniz yok bir yerlerde. düzgün bir insanla bir araya gelip emek vermek var, zaman harcamak var, iyi niyet göstermek var...
  • bulunma ihtimalinin azlığı bizi ruh eşimizle aynı sınıfta olma ihtimalimize inanmak zorunda bıraktı. koca bir hüzün kaldı geriye.
  • yitirdim. cenaze namazını da kıldım.
  • six feet under 2'nci sezon 7'nci bölümde, güzel yahudi haham tarafından "seni olabileceğin kadar 'sen' kılan kişi" şeklinde tarif edilmiştir.
  • yanında sessizce otururken bile huzur ve mutluluk duyduğun, birlikte yapılan her şeyden büyük keyif aldığın kişidir. sevgilidir, eşruhum denilen kadındır.
  • sizi tamamlayan ruh. ruh ikizi yerine ruh eşi kavramı daha mantıklı bu yüzden. buradaki bazı kesim için hayat seksten ibaret olabilir. ama bir yerlerde duygulara değer veren insanların olduğunu bilmek de insanı umutlandırıyor. mesela bir kızla yürümenin, gezmenin, eğlenmenin seksten daha anlamlı olduğunu düşünüyorum. içgüdülerimiz bizi üremeye odaklıyor olabilir ama daha güzel bir dünya için sevgi, aşk gibi hislere sahip olmak gerek. bir gün o kişinin karşıma çıkacağına adım gibi eminim. umarım farketmemezlik yapmam.
hesabın var mı? giriş yap