• almanyada yasal olarak ikamet eden herkesin odemekle yukumlu oldugu radyo televizyon parasi. almanca adiyla anmeldung yani ikametgah kaydi yapildiktan bir kac hafta sonra gelen bir mektup* ile teblig edilir.
    aylik, 3 aylik, 6 aylik ya da yillik odenebilir.

almanca bilmemek, radyo/televizyon sahibi olmamak gibi sebeplerle odememek gibi bir sansiniz yoktur.

edit: suan itibariyle daire basina aylik 17.5 eurodur kendileri.
  • aga ne evimde çanak anten var ne receiver. hayatımda izlemediğim dinlemediğim kanallar ve radyolar için boru gibi para isteyip ihtarname çekmişler. bu mudur olay? ben kullanmadığım bir hizmetin bedeli ödemek niye zorundayım? yok mudur bu saçmalığın bir çaresi?
  • almanya'da arbeitslosengeld ii benzeri sosyal yardım alanlar ve mülteciler hariç her haneden resmen silah zoruyla alınan televizyon vergisi. bu gez-gebühr denilen illeti sallamadığınız takdirde evvela 3 aylık tutara 8 euro gecikme bedeli ekleniyor. ardından bu cezaların birikip 300 euro civarını görmesiyle birlikte evinize yüksek icra memurundan (obergerichtsvollzieher) "öder misin kardesm" temalı bir mektup geliyor; yetmiyor, bu sefer de cezaya ek olarak 38 euro icra bedeli geçiriyorlar. kısacası siz de benim gibi ödememezlik yapıp başınızı durduk yere ağrıtmaktan ziyade gez'in web sitesi üzerinden aylık veya üç aylık otomatik ödeme talimatı verin, kafanız rahat etsin.
  • diger adi geztir.
  • almanya'nın trt payı..
  • patlayan bir yolsuzluk iddiası nedeniyle bu aralar tekrar kaldırılması tartışılıyor.
hesabın var mı? giriş yap