• 15 aralık'da open beta olmuş beleş mmorpg. 3.5 gb'lık bir download gerektirmektedir. 10. level olduktan sonra farklı bir sınıf seçip dual class takılabiliyoruz. yapacak bir sürü şey var. agaç kesmek. madencilik. toplayıcılık, silah yapımcılığı, aşçılık vs. her ne kadar mob kesme üzerine olsa da bir sürü quest mevcut bu da bir şeyler başarma hissini canlı tutuyor. world of warcraft'a çok benzediği söyleniyor oyunu inceleyenler tarafından. http://www.runesofmagic.com/ adresinden ulaşılabilir.
  • bu ay level dergisinin verdiği dvd'de kurulum dosyası olan oyun.

malum, wow'dan gına geldi artık, gerçi ne onunla oluyor, ne de onsuz, ama gene de yeni alternatifleri denemekten zarar gelmez diye düşündüm, hazır dvd'den de çıkınca "bir bakayım şuna" dedim. ama bakmakla kalamadım. hafiften bağımlılık yaptı 2 gündür, içine çekti resmen. wow'la karşılaştırmayacağım. zira ne kadar sıksa da, piyasada wow'la kıyaslanabilecek bir mmorpg olmadığını düşünüyorum. her neyse, sonuçta yepyeni bir heyecan oldu bu. grafikler gayet iyi, ana sınıfın yanında bir yan sınıf seçebiliyor olmak tamamen farklı bir boyut kazandırıyor olaya. ana sınıfınızı kasmaktan bıktınız mı, açın yan sınıfı, biraz eğlenin misal. tabi bu yan sınıfın ana sınıfınıza da artıları oluyor bir şekilde. onun dışında, meslekler beni çok sardı, nedense ot, maden, odun toplamaktan görev yapamaz hale geldim. hiçbir addon'a gerek kalmadan görevlerin haritada görülebilmesi, isim girerek npc arama olanağı güzel ayrıntılar olmuş. ev alıp genişletebilme, içine mobilya alabilme, arkadaşın evini ziyaret edebilme gibi simsvari şeyler de var. ayrıca hacklenmeye karşı önlem olarak evinize bile şifre koyabiliyorsunuz ve en güzeli oyuna giriş ekranında şifrenizi girerken sanal klavye de kullanabiliyor olmanız.
    her şeyin türkçe olması da ayrı bir keyif veriyor. tabi ki çok fazlasıyla eksiklik var, bir metin okurken yarıda kesilmiş olduğunu görüyorsunuz mesela, türkçeye çeviri tamamen bitmemiş henüz. ama en çok canımı sıkan, ara sıra duyulan belli belirsiz yürüme sesi, mobların sesleri ve skill sesleri dışında oyunda ses yok denilebilir. müzikler güzel, ama efekt olmayınca atmosfere giremiyorsunuz tam anlamıyla. binek sesi olsun, ot bok toplarken olsun, öyle sessiz sedasız olmuyor, bunların eksikliği fazlasıyla can sıkıyor. buglar da bol tabii haliyle.
    bu sorunlar düzeltildiğinde ciddi anlamda güzel bir mmorpg olacak diye düşünüyorum. ki bu haliyle bile ufak çapta bir bağımlılık başlattı bende galiba.

edit : türk serverındaki eksiklikler, genel kanaldaki seviyesiz muhabbetler (sanırım yaş ortalaması oldukça düşük) sebebiyle avrupa serverına geçtim. kalabalık, hatasız, insanlar kibar ve yardımsever. oh be. oyun şimdi kendini buldu.
  • türk serverları neredeyse bir hafta süren yoğun bir çalışmanın ardından ufak ufak yoluna girmiş olan oyundur. lag, düşme, bağlantı zorluğu pek yaşanmıyor allaha şükür.
  • akşam akşam sinirlerimi hoplatan oyun. sitelerinde verdikleri kurulum linkindeki dosya boyutu 3,6gb. e bari indireyim dedim, vasati 500kb/sn hızla dosyayı çektim sonuç "dosya hatalı". e yaraaaaaam ne demeye partlara bölmüyorsun kurulumu? veya neden patch şeklinde yükletmiyorsun? ulan o değil ttnet 15gb hak vermiş 3,6'sı sizin siktiriboktan oyununuz için güme gitti. bu ara ttnet çok puştsun..
  • free2play dergisinin kasım-aralık-ocak sayısında kurulum cd sini hediye ettiği oyun, dergide aynı zamanda oyun ile ilgili ip uclarını bulmanız mumkun. mmog tarzı oyunlardan en iyi özelliklerini barındırmaya çabası olduğu söylenen oyunun radyo klas'da 12:00-15:00 arasında hopdedik ayhan’ın programında oyunun tanıtımı yapılıyor olması da ilgimi çeken diger bir husus, 2-3 saat kadar oynama sansı bulduğum oyunda oyuncu sayısının az, sunucu sayısının genis olması dikkati mi cekti. suan anadolu ve rumeli olmak uzere iki adet dunya var.
  • 5,2 gb'lık kurulum dosyası ve update'lerini indirmek suretiyle oyuna girebilmek için tam olarak 26 saattir uğraştığım oyundur.
  • sıkmayan, ortalamanın üstü bi beleş mmorpg oyunu. ayrıca ilk defa tam türkçe mmorpg oynadığım için biraz afallatıyor fakat gayet iyi çeviri yapmış elemanlar. karakterinizin gideceği yere haritadan tıklıyorsunuz o kendi yardırıp gidiyor.. fena değil gibi.. ayrıca gayet detaylı bi oyun.
  • yeni versiyonuyla çokta sıkıcı olmayan buglar giderilmiştir. ayrıca 36 kişilik partyleriyle çok eğlenceli, bedava olmasına karşın verdikleri hizmetle de şaşırtıcı bir oyundur.
  • hediye verip duran oyun. her hafta garanti iki kere sadece belirttikleri günlerde oyuna giriş yaptığınız için size normalde elmas ( elmas da dolar hesabı satılan oyun içinde eşya pazarından alışveriş yapmanızı sağlayan para birimi) ile eşya pazarından alınan eşyaları hediye etmekte. ayrıca facebookta hayran sayfası üzerinden sorular sorup, doğru cevaplayan ilk 100-200 kişiyi de hediyelere boğmakta. he bundan şikayetçi miyiz? yooo :)

oyun yan sınıf sistemiyle olsun, açık arttırma sistemiyle pazarda satış imkanı sunmasıyla olsun detaylı bir oyun.yolladığınız destek mesajlarına da bir gün içinde dönüyorlar. severek oynuyoruz efendim.
  • oyunun downloader'ına tic tac toe gibi küçük oyunlar koymuşlar oyunu yüklerken canımız sıkılmasın diye, düşünceliler. oyun güzel olabilir o halde.
hesabın var mı? giriş yap