• bir dünya devi,nükleer kralı,sağa sola füze sistemi ve silah satan rusya'da asgari ücretin ne kadar olduğuna bakayım dedim ve tam olarak 9489 ruble (166 dolar) olduğunu öğrenmem ile şok yaşadım.

ulan bizim ekonomisi yerlerde olan ülkemizde bile asgari ücret 1603 lira (390 dolar).

hani asgari ücret düşük fakat alım gücü yüksektir diye biraz araştırma yapayım dedim.onda da durum pek iç açıcı değil.

1 litre süt 56 ruble. asgari ücretle yaklaşık 169 küsür litre süt alınıyor.
    bizde 1 litre süt ortalama 2.5 lira. asgari ücretle 641 litre süt alınıyor.

1 ekmek 32 ruble. 296 küsür ekmek.
    bizde 1 ekmek 1 lira.1603 ekmek.

bu liste böyle uzar gider daha fazla yazmaya gerek yok.

rusya'da yaşayan birileri var ise duruma açıklık getirebilir.

edit: algı falan yaratmıyorum.rusya'ya bakıp bizim ekonomi çok iyide demiyorum.
    rusya gibi silah tüccarı bir ülkenin daha iyi ekonomisinin olmasını beklerken bu sonuçla karşılaştım ve paylaşmak istedim hepsi bu kadar.
  • 1 litre süt 4 lirayı geçti be canım. nerede yaşıyorsun sen.
  • rusyada 1 dolara sigara, 4 dolara orta kalitede bir şişe şarap, 1 dolara bira, 0.5 dolara bir litre benzin alabilirsiniz.. elektronik eşya, ortalama %30 ucuzdur, iletişim masrafları ortalama olarak türkiyenin yarısıdır, ve iletişim kalitesi x2 dir..

rusyada gıda kontrol edilir ve orada 56 rubleye aldığınız sütü gönül rahatlığıyla içebilirsiniz..

ayrıca rusyada asgari ücret alan kesim, halkın yarısından çoğunu oluşturmaz, 10.000 rubleye gerçekten vasıfsız insanlar çalışır.. oturup saymadım, elimde istatistik veri yok, ancak rusyada asgari ücretle çalışan kesimin %5ten az olduğuna eminim..
  • demokratik olmayan tüm ülkeler gibi zenginlerinin anormal derecede zengin olduğu, geniş halk kitlelerinin ise milliyetçilikle uyutulduğu ülke.

halkın alım gücü ve yaşam standardı avrupa ya da amerika ile kıyaslanamaz bile.
  • rublenin değer kaybeden para birimlerinde başı çekmekte olması, bizden kötüleri var.
  • rusya'da 20 milyon yoksul var. demokrasi yok. putin gibi diktatörleri var. zengin fakir uçurumu had safhada. birde üstüne ekonomik ambargolar falan gayet normal durum asgari ücretin o denli az olması.

rusya zaten ahım şahım bir ekonomiye sahip ülke değil. sovyet sonrası kalan mirası oligarklar kapıp milyarlarca dolar servet yaparken yoksul kesim 25 yıldır yoksul kaldı.
  • adamların 32 rubleye sattığı ekmek yarım kiloymuş.

diğer ürünlerin fiyatlarını da karşılaştırmak için kaynak

edit:harf
  • demek ki solcuların dolar 5 olsun, kriz çıksın diye hayal kurmaması gerekiyor. putin daha geçen ay %85 ya da %80 civarında oyla seçildi. türk lirası değersizleşip bizde de asgari ücretin dolar karşılığı bu seviyelere inerse akp oyları iyice artar. fakirlik ve cehalet arttıkça akp'ye bağlılık da aynı oranda artıyor.

kriz çıkarsa sağcı cahil fakir adamların bok gibi hayatı boktan beter olacak. ama bu ikisi arasında pek bir fark yok. dolayısıyla kriz yine ne zengini ne de fakiri vuracak. her zamanki gibi burada yakınan orta gelirliyi vuracak. kriz rüyası görürken bu gerçekleri de göz ardı etmeyin.

gerçi benim kazancım dolar olduğu için görece az etkilenirim ama yine de uyarayım dedim. akp'nin gitmesini istiyorsanız, ülkeye refah gelmesini arzulayın...
  • lan biz lg rusyaya ürün gönderdik.hata var dediler iki üründe.hepsini kontrol edeceğiz, kontrol işçiliğini size yansıtacağız dediler. işçilik masrafı saatlik 17 $ dediler. aylık 3400 $. burdan anlaşılıyor ki, şirketin tüm işçiliğini bize kitlemişler.
  • “ooo süper ekonomimiz varmış lan bizim” diye sevinmemize sebep olmuş durum. evde kutlama yapıyoruz şu an çok sevinçliyiz.

edit; lan düşe düşe geldiğimiz yere bak. parasızlıktan gidip fahişelik yapan tıp mezunlarının olduğu ülkeyle karşılaştırılır hale düştük. düşün o kadar düştük ki artık türkiye’ye gelmiyorlar da*
hesabın var mı? giriş yap