• "alla" diye bi cümleye başlayan ve sağa sola serpiştirilmiş insanlara vicdan azabı hissederek yapılan bağış... fazla da yüklenmek istemiyorum, kişilerin kendine göre kimin ihtiyacının olduğunu ayırt etme mekanizmaları wardır.
  • sokakta mecburen verilelen bahşiş.
  • allah rızası için verilen bağış... kritik nokta sağ el verirken sol elin haberinin olmamasıdır.. o kadar gizli olması lâzım yani... ayrıca en hayırlısı zenginken verilendir, fakirlerin nafakalarından kesip sadaka vermeleri hoş karşılanmamıştır...
  • rüyada sadaka vermek, büyük bir dertten kurtulmak olarak yorumlanır.
  • iki kişinin arasını duzeltmek sadakadır,bir kimseye yardım etmek,yukunu yuklemesine yardımcı olmak da sadakadır,guzel soz sadakadır,ne paran ne de gucun yetmiyorsa insanların yolunda eza verebilecek bir taşı kaldırmak bile sadakadır
  • müstakil bir hadiste*, kişinin bir başkasına, ufak bir tebessümde bulunmasıyle bile gerçekleştirilebildiği bildirilen ibadet.

aklıma geldi, onu da belirtmeden geçemeyeceğim, sizin bir başkasına borç olarak verdiğiniz, örneğin 1 milyar tl'nin, borcu verdiğiniz an ile, o kişiden borcunuzu tahsil edeceğiniz zaman aralığında, aynen bir fakire vermiş olduğunuz sadaka gibi değerlendirileceği de, ayriyeten bildirilmiştir.
  • su nasıl ateşi söndürüyorsa sadaka da hataları öyle siler süpürür..*
  • yoldaki bir taşı ya da muz kabuğunu insanlar takılıp/basıp düşmesin diye kaldırmak
    internet kafedeki bir bilgisayarın saatini başkalarını yanıltmasın diye düzeltmek
    yerdeki yaprakları süpüren temizlik işçisine "kolay gelsin" demek
    sadakadır. zorunluluk değil medeniliktir. (bkz: allah rızası için)

muhtaç olanlara verilmesi gereken ise zekattır. o ayrı bir olaydır. farzdır. ama gerçekten ihtiyacı olduğundan emin olduğunuz kişilere verilir.
  • şemsi belli şiiri:

sadaka

kapına gelmiş bir fakirim
    bana bir dilim gönül ver,
    parça parça yaralı
    parça parça kan olsun.
    ne olur...
    sadakan olsun...
hesabın var mı? giriş yap