• fularsiz bir entel olan immanuel tolstoyevski'nin yazdigi kitap.

ayrintilar icin:
    https://fularsizentellik.com/…fsatalaransiklopedisi

edit: link yenilendi.
  • tipik bir ekşici olarak yarısında okumayı bıraktım.
  • ümmet beklemekten helak oldu reyis, basacak mısın bağışlayacak mısın hadi artık.
  • yakın zamanda yalın alpay'ın çıkarmış olduğu yalanın siyaseti kitabını getiriyor aklıma. müstakbel ansiklopedi hakkında şimdilik edinebildiğimiz bilgilerle yalanın siyasetiyle aynı rafta yakın duracaklarmış gibi hissediyorum.
  • açılın, uzun zamandır immanuel tolstoyevski okuyorum.
    eş, dost, editör dışında ilk eleştiri hakkını kimseye bırakmadığım gibi; henüz sadece ismini bildiğim bir kitap hakkında eleştiri yazma deyyusluğuna soyunuyorum:

kitap harika.
    düşüncenin temelinde olan bitenle ilgili verdiği bilgiler, bu konu özelinde ingilizce okuma yapmış insanlara "oo" dedirtmeyecek fakat türkçe okurlar için aydınlatıcı ve harikulade akıcı.
    akıcılık, kavramların birer birer ele alındığı ve kitabın ana akış şeklini kazanacağı sayfalara kadar devam ediyor.
    "mükemmel kitap" dediğiniz andan itibaren düşünce üzerine daha kapsamlı bir giriş ve ardından bölümlere ayrılmış temalar başlıyor.

özellikle eleştirel düşünme üzerine bilginize bilgi katacağınız, pek çok konuda "aa ben bunu bundan düşünüyormuşum" diyeceğiniz kısımlar var. akademinin bu konu özelinde size sunduğu her bilgiyi deneyler ve örneklerle açıklayışı her zamanki gibi muazzam.

bence tek eksiği (ya da benim gibi daha önceden yazılarını okuyanların beklentisi) çok "bilal'e anlatır gibi" yaklaşması.
    zehir gibi adamsın, ikimiz de orada daha iyi örneklere yer verip kendi düşüncenin konuyu çok iyi açıklayacağını biliyoruz.
    ama yok, burası twitter değilmiş de kitapmış, o yüzden öyle olmuşmuş.

yine de güzel kitap, ama daha okumadım.

edit: iddiamdır, siz hatırlatmadan gelir ben yazarım: kitabı bitirdiğinizde aklınızda kalacak şey "yanlış akıl yürütmenin ne kadar kolay olduğu" olacak. yaz bunu.
  • bazen insan bir cumle bile okuyacak gucu bulamiyor, en iyisi hicbir safsataya kulak asmamak!
  • 1- düz dünya
    2- sınırsız enerji
    3- astroloji
    4- ayın karanlık yüzü
    5- ozon terapisi
    6- vücut bitkileri genetik olarak algılar
    ve daha fazlası..

sözde "bilimsel" olarak açıklanmaya çalışılan safsatalardır!

1- dünyanın düz olduğunu açıklayanlar bile gemiyle yapacakları yolculukta kürsel dünya modelini alan gps ile yol bulmaya çalışacaklar :)

2- "termodinamik yasaları" bakınız "yasa" yani doğruluğu kanıtlanmış bir kavramdan bahsediyoruz.

3- bunu çok çok yazdım çizdim. mars' ın günlük hayatınıza veya ikili ilişkilerinize en ufak bir etkisi yok!

4- ay ve dünyanın günlük dönüş hızları birbirine çok yakın olduğundan hep aynı yüzünü görüyoruz. ayın karanlık yüzü diye bir şey yok :)

5- ozon insan için zararlı. fda "ozonun mikrop öldürücü etkisinin olabilmesi için insan ve hayvanların tolere edebileceğinden çok yüksek konsantrasyonlarda olmalıdır. merkezi sinir sistemi, kalp ve görme üzerinde istemeyen fizyolojik etkileri rapor edilmişse de asıl irritasyonu mukus membranlarda yapar. ozon solumak akciğerlere pulmoner edema ile sonuçlanacak şekilde zarar verebilir." diyor.

6- daha doğrusunu söylemek gerekirse, bir canlının ‘genetik algısı’ yoktur. genetik kod, nesilden nesile bir canlının büyümesi, hayatta kalabilmesi, ve döngüyü tamamlayarak üreyebilmesi için gerekli olan mekanizmaların nesilden nesile aktarılmasını sağlayan, büyük oranda ve kısa vadede değişime uğramayan, kimyasal olarak oldukça dayanıklı dizilimlerdir. geçiniz bitkileri, herhangi bir hareketinizi olumlu veya olumsuz olarak değerlendirmesi mümkün değildir.
  • sözlük yazarı immanuel tolstoyevski'nin çıkaracağı kitap.
  • mart 2020’de çıkacak olan immanuel tolstoyevski kitabı.
  • adı yalancılar ve sahtekarlar ansiklopedisi‘ni andırdı ama özgün olacağını düşünerek merakla bekliyoruz.

(bkz: the encyclopaedia of liars and deceivers)
hesabın var mı? giriş yap