24 entry daha
  • amalfi kiyisini gezmek isteyenler icin en ideal, ucuz destinasyondur bana kalirsa.

minik bir sehir ve sehrin biraz disinda guzel plajlari var. yeme içme ve konaklama uygundur. konaklama için ıl vicolo della neve b&b tavsiye ederim. kahvalti odaniza geliyor, 7 derseniz tam 7 de kapiniz caliyor. gayet temiz, odada buzdolabinin olmamasi haricinde negatif bir yani yoktu.

eski sehirde 2-3 euroya cok guzel el yapimi yelpazeler satiyorlar. mutlaka alin derim, minik butikleri de cok guzeldi.

amalfi kiyisini arabayla degil de sahildeki travelmar burosundan alacaginiz biletle teknelerle gezin. yalniz iki ayri burolari var ve bunlar sahilin iki farkli ucunda, dikkat.

teknelerin onunde cetara, maiori, minori, amalfi, positano diye bagiran çigirtkanlar olur*. bizim bogaz motorlari gibi. pufur pufur gidersiniz. donus icin de siklikla tekne bulunabiliyor.

seramigiyle unlu vietri sul mare'ye gardan bineceginiz otobusle gidebilirsiniz. yalniz burada plaja inmek gerekiyor, zira otobus sizi tepede birakacak. denizi guzel degil ama plaji harikadir. plajda yemek icmek de pahali degil. minik seramik fincanlari ve limoncello bardaklari çok tatli. insanlari asiri sempatik.

vietro sul mare'de apero almanizi tavsiye edecegim, naçizane. cafe' pasticceria russo hem kokteyleri cok lezzetli hem de yanindaki ikramlari taptaze. iki kokteyl fiyatina bir suru yiyecegi ikram olarak veriyorlar, evet bu italya'da alisildik bi sey ama burasi bambaskaydi, sicacikti ikramlar. giderseniz manzaraya karsi yudumlayin kokteyleri, afiyet olsun, simdiden sagliginiza/ serefe diyorum

amalfi ve positano son derece populer mekanlar; sahsen amerikali/ ingiliz turistlerin bol oldugu, turist kazigiyla unlu yerleri degil de bakir mekanlari sevdigim icin diger koyleri tavsiye edecegim. maiori ve minori cocuklu ailelerin ragbet ettigi yerler, plajlari kummus. biz gurultu istemedigimiz icin direkt cetara'ya gittik. harika plajlari var, ki bence kiyinin incisi burasi olmali (ha gerci insallah olmaz, yoksa amerikali/ ingiliz akimi bu yana dogru olur).

cetara'da la frittura del golfo'da yemek yiyebilirsiniz. yemekler guzel ve fiyatlari uygundu, ayrica calisan hanim fransizca biliyor, cok tatliydi. bizi giderken sarilip, optu.

salerno'da yemek-icmek icin secenek bol ama re denari yi yavsiye ederim, pizzalari harika ve en onemlisi bol tuzlu degil. kirmizi saraplari da gayet iyiydi ama bir mozarellasi var, catali bastiriyorsun tabak sutle doluyor. o nasil bir lezzet, anlatamam. porsiyonu biraz pahali olsa da degmez diyemem.

daha once belirtildigi gibi, nettuno dunyanin belki de en iyi dondurmacisi denilebilir. buranin bir yesil incir dondurmasi var, ben onu tattigimdan beri aski oyle tanimliyorum. yalniz, numara almak ve italyanca rakamlari bilmek lazim, zira aksam cok kalabalik olur, siraniz yanmasin, teyakkuzda olun.
7 entry daha
hesabın var mı? giriş yap