şükela:  tümü | bugün
  • bir fanzin. dünyadaki ilk fanzinin de lakabı imiş. bu bilgiyi zemberek isimli fanzinler kralının üçüncü sayısında verdiği samizdat isimli diğer fanzinden öğreniyoruz.

"kadınlar için çıkan bu fanzini rusya'da bir kadın basmış, çoğaltmış ve dağıtmış."
  • sürgüne gönderilen rus feminist tatyana mamanova'nin (yanilmiosam ismi buydu) sürgün yasami boyunca yazdiklarini, çizdiklerini topladigi almanac. kopyalanarak çogaldigi ve el altindan dagitildigi için ruslar (bkz: yukaridaki zygote'un tanimi) bunu samizdat olarak isimlendirmisler. kisacasi hamlenin adi samizdat degil muhtemelen ama bu tür yayinlarin tanimi samizdat.. bi de istanbul'da tek sayi çikan kopya nesriyatin adi. giris yazisinda ceylan orhun'un "samizdat" tanimini yaptigi ve sevin okyay, sarp keskiner, mert üzüm, cem çobanli gibi isimlerin yazilariyla katkida bulundugu fanzin.
  • diger demir perde ulkelerinde de ayni adla anilan el altindan cogaltilmak suretiyle kisiden kisiye ulastirilan nesriyatin toplu adi. buna bulasan nice aydin kendini sonra su veya bu gulagda omur tuketirken bulmustur.
  • (bkz: magnitizdat)
  • kendisi, ekşi sözlük kahvehane kültürünün yeni temsilcilerindenmiş, öğrendik. başarılarının devamını diliyoruz.

(bkz: #16282956)
    (bkz: #16283057)
    (bkz: #16152141)
    (bkz: #16232207)
    (bkz: #15964795)

edit : tüm entryler gitmiş, sanırım yazar da. ama sen neden bahsetmiş olduğumu eminim anlayacaksındır sözlük.
  • wiki-pedi'ye göre:

samizdat (rusça: ????????) sovyet bloğunu oluşturan ülkelerde kaçak yayınlar ve bu yayınların el altından dağıtılmasıdır. kopyalar kısa bir sürede yapılır ve kopyayı alanlarda kopyalamaya başlarlardı. çoğunlukla el yazısı ya da daktilo yazısı olurdu.
  • kelime anlamı, rusça sam (kendi) ve izdat (yayım) kelimelerinin oluşmasıyla türemiş, kişisel üretilerek el altından dağıtılan yayınlardır ki, kendi kendine üretip, düzenleyip, sonrasında bunları basan ve dağıtan, zamanın cefakar ve vefakar rus halkının muhalif hareketininin en önemli aracıdır.
  • yeni bitirdim. ve diyorum ki, bu kitabı okuyan hiç kimse artık rahat uyuyamaz. masumlar da, suçlular da, onları yakalayanlar da, yargılayanlar da, yazanlar da, izleyenler de, sen de, ben de...