şükela:  tümü | bugün
  • hali hazırda alınabilir en mantıklı telefonlardan bir tanesi.

özellikleri şöyle:
    ağırlık 167 gr
    dahili hafıza 16 gb
    3 gb ram
    ekran 5,5 inç ips lcd - 1080 x 1920 (~401 ppi piksel yoğunluğu)
    chipset exynos 7870 octa
    cpu octa-core 1.6 ghz cortex-a53
    gpu mali-t830mp2
    android 6.0.1 (marshmallow)
    13 mp, f/1.9, 28mm, autofocus, led flash video 1080p@30fps
    ön (selfie) kamera 8 mp, f/1.9
    nfc yok
    parmak izi okuyucu var
    3300 mah sabit batarya
    sar (özgül soğurma oranı) değeri 1.40 w/kg
    sar us 0.65 w/kg (head)
    sar eu 0.40 w/kg (head) 1.40 w/kg (body)

bir defa 3300 mah gayet iyi bir batarya. 3 gb ram ha keza öyle. işlemcisi de orta seviyelerde geziniyor. öncülü olan j7 ve hali hazırda aynı fiyata satılan j7 2016 (j710)'dan kat be kat iyi teknik özellikleri var.
    kasası bile yeter. gayet güzel, estetik bir kasa yapısı var.
    parmak izi okuyucusunu denemedim samsung'un ucuz modellerine de bunu koymaya başlaması güzel.

karşılaştırılabilecek telefonlardan birisi a7 2016 (a710). onla kağıt üstünde neredeyse fark yok (isteyen karşılaştırmak adına gsmarena'dan bakabilir), elbette ayrıntıda farklılıklar mevcut. standart bir kullanıcı için ise öyle ahım şahım bir farklılık yok. j serisinde olmayan parmak izi okuyucusu da gelmiş bu modelle birlikte.

piyasada 1150 tl'ye kadar inen fiyatlarla distribütör garantilisi bulunabiliyor. *bence* şu anda fiyat performans olarak samsung'un en iyi ürünü. samsung isteyen bünyelere alım tavsiyesidir.
  • metal ve şık kasasıyla dikkat çeken galaxy serisinin en yeni telefonlarından.
    3 gb ram ve 3300 mah pili ile gayet tatmin edici. 5,5 inch ekrana sahip.
    kasasının tamamı metal, kenarları yuvarlatılmış, ince. bu anlamda çok dikkat çekici.

telefonla ilgili bir not: bu telefonda samsung super amoled değil ips lcd ekran kullanmış. neden böyle yapmış anlamadım, zira super amoled ekrana alışkınlar için ips lcd ekrandaki renkler daha donuk gelecektir. ips ekranın iphone'larda kullanılan ekran olduğunu da belirtelim. ipone'un gelecekte amoled ekrana geçeceği konuşulurken, samsung'un bu telefonda lcd ekran kullanmasına açıkçası pek anlam veremedim. şarj tüketimi konusunda da ips ile amoled ekran farkı nasıl merak ediyorum.

bunun dışında fiyat ve performans oranı ile, dizayn ve şıklığı ile gayet hoş ve alınabilecek bir telefon.
  • 3 gb ram, parmak izi okuyucu özelliği, 5.5 inch ekranı, metal çerçeve, uzun batarya ömrü, şık tasarımı ve denklerine göre daha uygun fiyatlı olması telefonun en dikkat çeken olumlu yönleri.

olumsuz yanları ise kutudan çıkan kulaklık ve şarj aletinin biraz dandik görünmesi ve ekranın amoled değil ips olması. yalnız bence ips sizi korkutmasın çünkü birkaç günde alışılıyor. kimi kullanıcıların veryansın ettiği gibi kötü değil, tamamen alışma meselesi.

ayrıca şarjı da yoğun kullanımda bir gün, normal kullanımda iki günü rahat çıkarır diye düşünüyorum. telefonu yeni aldım ve ilk izlenimim bunlar oldu. tavsiye edebileceğim bir telefon. üstelik fatura üzerinden neredeyse peşin fiyatına alabileceğiniz operatör kampanyaları da mevcut.

not: başka sorusu olan yeşillendirebilir.
  • parmak izi okuyucusu fiyasko. ancak telefonun tek handikapı bu, hoparlörü yana almalarıyla j7'nin o fısıltıyla çalışan hallerine son vermişler, açık hava konser verilebilecek kadar sesi çıkıyor artık. batarya konusunda aşırı yoğunlukta tüm gün hizmet verebiliyor. olağan kullanımlarda 2 günden daha fazla ömrü var.