• samsung'un yakın zamanda çıkardığı kablosuz kulaklık.

http://www.samsung.com/global/galaxy/gear-iconx/

4 gb dahil hafıza ile 1000 şarkıya kadar depolama kapasitesi, ajan misali kulaklık üstü dokunmatikle ses, şarkı ayarı yapılabilmesi ve kutusunun telefona takılarak şarj edilebilmesi öne çıkan özellikleri.

apple'ın airpods'undan daha önce piyasaya çıkardı bu aleti samsung. tasarım olarak çok daha iyi, kulağınızda bamya sarkmıyor. kulak içi olduğu için ses yalıtımı çok daha iyi. ayrıca spor esnasında nabız, mesafe, kalori vb seyleri ölçüp kaydediyor.

benim anlamadığım samsung böyle bir şey çıkarmışken, apple neden can havliyle normal kulaklığın kabloyu söküp bomboş şekilde sanki yeni teknolojiymiş gibi piyasaya sürmüş. sanırım artık atak yapan samsung, cevap vermeye çalışan da apple.
  • şu sitede bir incelemesi olan kulaklık;
    [https://www.androidpit.com/…msung-gear-iconx-review https://www.androidpit.com/…msung-gear-iconx-review]

kısaca türkçeye çevirmek gerekirse;

iyi,
    tasarım
    3.5 gb dahili hafıza
    nabız ölçer
    tüm akıllı telefonlar ile çalışabilmesi

kötü
    kulakları acıtabilecek kadar ısınması
    kısa pil ömrü
    yazılımın dengesiz olması
    ses kalitesinin müzik dinlemek için düşük olması
    istikrarsız şarj olma
  • dash ile birlikte düşünüldüğünde derslik ürün. gear icon x reviewlarini incelediğinizde apple'ın kulakligindaki ciddi tasarım hatalarını tek tek görebilirsiniz. hem samsung hem dash ürün dili olarak kulakla ilişkilendirilmenin nasıl yapılacağını çözmüş durumda. apple'ın kablolu kulaklığin kablolarıni kesip wireless diye 160 dolardan kakalamasi, bunu samsung ve dash'ten daha sonra geliştirmesine rağmen inovasyon olarak yutturma girişimi takdire şayan.

gear icon x'in tek eksiği şu geçirmezlik ve pil ömrü konusu, bir de apple bağlantısına izin vermemesi. yüzerken kullanılacak pil ömrü uzun rakipsiz tek wireless kulaklık dash olarak görünüyor anladığım.
  • haftalar önce piyasaya cikmisken sozlukte bile basligi airpods sayesinde acilmiş bi urun.

sonra neden apple i seviyorsun diyorlar. adamlar senin ruhunun duymadigi, umrunda olmayan bi urunu bile oyle bi sunuyor ki ekmek, su gibi acil ihtiyacmiş muamelesi çekip fiyat ve tasarim elestirisi yapiyorsun.

samsung cikariyor dunyanin haberi olmuyor, apple cikariyor 2 hafta ana gundem maddesi oluyor.

2 firmanin farki budur en temel olarak.

yine de fanatik olmayan bi apple sever olarak, bu urun 600 tllik abd fiyati ile alsam mi dedirtmistir ama samsunga pek de guvenemiyorum kalitede.

edit: yok kısa bi araştırma sonucu vazgeçtim. iphone uyumu yokmuş. yaramaz.
  • 2017 versiyonunun piyasaya ne zaman çıkacağını merak ettiğim, kablosuz, 4 gb dahili hafızası bulunan samsung marka 700 lira bandında fiyatı olacağını tahmin ettiğim bluetoothlu sporcu kulaklıklarıdır. yanında gear s3 frontier ya da gear sport ile beraber alıp almama arasında kararsızım. bir yandan da sony'nin walkman serisi nw-ws623'leri de göz kırpıyor.
  • 1 haftadır 2018 versiyonunu samsung galaxy s7 edge ile birlikte kullandığım ve ilk izlenimlerime göre açıkçası şüphe ile aldığım halde çok başarılı bulduğum teknolojik kulaklık.

artılar
    +olabildiğince minimal bir tasarıma sahip olması
    +mikrofonunun beklediğimden çok daha başarılı olması
    +müzik kulaklığı görevini gayet yerine getirebilmesi (ağırlıklı olarak hard rock, blues, motivasyonel rap ve klasik müzik dinliyorum)
    +şarj süresi kesinlikle çok iyi
    +en azından benim kulağıma cuk diye oturuyor.
    +telefon uygulaması gerçekten muazzam.
    +malzeme kalitesi başarılı duruyor.

eksiler
    -koçun olup olmadık zamanlarda sadece müzik amaçlı kullandığımda susturamıyorum ya da ben beceremiyorum o yüzden tam da eksi sayılmaz.
    -tek kulaklık takılıyken ya da telefon konuşması yaparken ambient sound özelliğinin devre dışı kalması.
    -dokunmatik kısayollarını ya ben beceremiyorum ya da çok kullanışsız.
    -bazen bluetooth tutarsızlık yapabiliyor ama o telefondan kaynaklı da olabilir, emin olamadım.

sorularınız ya da gözümden kaçmış olabilecekler konusunda yeşillendirebilirsiniz.
  • 2018 versiyonunu satın aldığım ve genel itibari ile memnun kaldığım giyilebilir kulaklık.
    öncelikle kablo karmaşasından bıkan ve işe gidip gelirken, sporda ya da yürüyüşte müzik dinlemeyi sevenler için iyi bir tercih olduğunu düşünüyorum. kulaklığın batarya süresi kağıt üzerinde yazılan değerlere yakın. ses kalitesi kendi sınıfındaki modellere göre gayet iyi. (tabi üst seviye kablolu kulaklık performansı beklemeyin)

ben iphone ile kullanıyorum. iphone ile kullanmayı düşünenler için bluetooth sorunsuz ve kesintisiz çalışıyor ne hikmetse android tabletimde kopmalar olurken iphone sorunsuz bir deneyim yaşadım fakat samsung gear uygulaması ios da desteklenmediği için (bu da tam bir davarlık) cihazın ritim ölçer, koşu asistanı v.s özelliklerini iphone için kullanamıyorsunuz. dahili hafızasına müzik atıp dinleyebilmekte çok güzel. telefona bağlılıktan kurtarıyor. mikrofon ve görüşme kalitesi çok iyi. siri ile sorunsuz çalışıyor. dokunmatik yüzeye alıştıktan sonra "durdur, önceki müzik, sonraki müzik, ses açma ve kısma fonksiyonları" çok kullanışlı geliyor insana ama ses açma ve kısma hareketine alışmak epey deneme gerektiriyor.

her teknolojik üründe olduğu gibi ülkemizde antin kuntin fiyatlara satılıyor ama bu tarz bir kulaklık arayışında olanlara tavsiye ediyorum. 9/10

ürünü almadan önce beni yeşillendirip bilgi veren @yahbeste ye de teşekkürü bir borç bilirim.
  • bugün itibari ile 2018 versionuna sahip olduğum kulaklık. daha 2 saat oldu alalı. şarj ediyorum. deneyimlerimi sonra editleyerek yazacağım.

ek: şarj ettim, güncellemeleri aldım. siftahı yaptım. aletin ses kalitesi ve yüksekliği gayet iyi. sesler güzel. flac dinlerken bu kendini daha çok belli edecektir. ilk testi spotify'da yaptım, ki ses kalitesi olarak en kaliteli ayarda kullanıyorum spot'u. bi kere kesinlikle kulağımdan düşer diye endişe edilecek ürün değil. ürünün elinizden düşme ihtimali kulağınızdan düşme ihtimalinden daha yüksek, ki iki kez elimden düşürdüm. kulak içi kulaklık olduğu için kulağınıza giren kısım haricinde bir de üst kısımda kulak kıvrımınız arasına sıkışan bir yeri daha var. ikisi beraber kulağınıza çelik gibi tutunuyor kulağınıza düzgün şekilde oturttuğunuz zaman. ürün zaten sporcu ürünü, koşarken spor yaparken vs kullanılması amaçlı yapılmış. düşecek olsa zaten bu amaca yönelik üretilmezdi. ürünü aldınız fakat kulak içine giren silikon kısımla kulak kıvrımınıza sıkışan silikon kısım diyelim size olmadı, zaten kutudan (aletin üzerindekiler hariç. onunla beraber 4 ediyor.) 3'er farklı ebatta kulak içi ve kulak kıvrımı için silikonlar da çıkıyor. size hangisi tam oturuyorsa onu takıp kullanıyorsunuz, ki illa ki bi tanesi size kesin olarak oturacaktır. ben değiştirmedim. üzerine takılı olan benim kulağıma tam oturdu. hatta resmen kilitlendi gibi bir şey. o kadar iyi ve o kadar güzel izolasyon sağlıyor. normalde kablolularda her ne kadar kulak içi silikon çeşidi olsa da bi süre sonra ya kulağımı acıtmaya ya da doğru düzgün tutunamayıp kulağımdan kaymasına sebebiyet veriyordu. dediğim gibi, icon'da üstten de kulak kıvrımına giren bir bölgesi olduğu için resmen tutunuyor kulağınıza. bayağı efsane olmuş.

ses kalitesi diyordum konu dağıldı. neyse. kalitesi evet iyi. bas tiz oranı güzel ama biraz, çok az, bi tık daha sesin fazla olabilme opsiyonu olabilse idi güzel olurdu. yine de çok da aşırı eksiklik değil. sadece kişisel bir tercih de diyebiliriz buna. cihazın ayarlar kısmında (telefondaki gear uygulamasında yani) ortam sesi diye bir mesele var. o da, kulaklıklar kulağınıza tam oturuyor ve ciddi şekilde dışarıdan bir izolasyon sağlıyor diye biraz da sizin tercihinize bağlı güvenlik sebebiyle eklenmiş bir mesele. açtığınız zaman dışarıdaki sesi kulaklıkların mikrofonları tarafından (her ikisinde de mikrofon var) az miktarda kulağınıza veriyor. hafif bi şekilde insan, araba, korna vb dış sesleri duyabilmeniz için. hiç duymazken biraz sıkıntı. ancak bu çok da sizi rahatsız etmiyor. güzel oranlamışlar. esas sesleri bastırmıyor.

telefonla konuşma olayı feci şekilde net. elinizde telefon var gibi. karşı taraf asla ve asla anlamıyor. test ettim onayladım.

bluetooth bağlantısı ile müzik dinlerken telefonu ofiste bırakıp araya 3 duvar giren yaklaşık 10-15 metrelik mesafedeki wc'ye işemeye gittim ve kapıyı kapattım hala sanki uzatma kablosu ile kulağımda kulaklık varmışçasına çalmaya devam etti. hatta telefon konuşmamı yaparken ofiste telefonu bırakıp diğer kısımlarda yürümeye, başka odadan dışarı bakmaya başladım yine bana mısın demedi. bayağı başarılı bir bağlantısı var. kalite asla bozulmuyor.

bir de kulaklıkların her ikisi de dokunmatik. hangi elinizi kullanmak isterseniz fark etmez, ses açma kısma, çeşitli dokunma adetleri ve süreleri ile parça atlama, bekletme, şarkıyı başa alma önceki parçaya geçme veya telefonu açma kapatma reddetme gibi seçeneklere sahip. çok güzel ve çok efektif. ama bazen ses kısarken veya açarken sanki tıklatıyormuşum gibi şarkıyı durduruyor. gerçi o benim elimin henüz alışmaması kazmalığı da olabilir. hemen şeapmak istemiyorum alete. swh.

bu aleti alma sebebim, sürekli içten zedelenip zarar gören, kablosu kopan, dolaşan, bi süre sonra tek kulaklığın çalışması gibi sorunlar yaşadığım onlarca kulaklığım oldu. ucuz ve pahalı. bu boyundan da kablolu değil tamamen birer kablosuz kulaklık olunca ve kulağa tam oturunca inanılmaz şekilde bir konfor sağlıyor. böyle bi rahatlık yok ya. inanılmaz güzel bir şey. resmen özgürlük sağlıyor insana. iş yaparken, koşarken yürürken, ellerin doluyken, kolun sürekli havada konuşurken ağrıma derdi olmadan.. ayrıca kulaktan nabız ölçme özelliği ve spor yaparken gear ve s health uygulamalarının da desteği ile size sesli sporsal talimatlar da veriyor. aletleri kulağınızdan çıkardığınız anda (üzerlerinde sensör var) telefonda çalan şarkı otomatik olarak duraklıyor ve kulaklıklar kendisini kapalı konuma alıyor. sizin bir şey yapmanıza gerek yok, cihazı kapat vb gibi. ayrıca her iki kulaklıkta 4'er gb yer de mevcut. dilerseniz kendi parçalarınızı atıp oradan da dinleyebilirsiniz.

cihaz yaklaşık 2 - 2.5 saat civarında şarj oluyor. ancak sevdiğim özelliği şu, kendi bataryaları kullanıma da bağlı olarak 6-7 saatlik kullanıma kadar ulaşabiliyormuş. henüz test edemedim. bununla alakalı tekrar bir edit çekerim. diyelim ki kulaklıkların şarjı bitti. atıyorsunuz şarj dock'una, hoop orada da kulaklıkları 1 tam kez dolduracak kadar batarya var. 1 kez daha kulaklıkları priz veya pc bağlantısından uzak, (ki olsa bile kablosu ile telefondan şarj da çekebilirsiniz. standart android ve type c uçları eklemişler kutuya) kulaklıkları şarj edip, tüm günü kurtarabiliyorsunuz. ancak dock'u da tam şarj etmiş olmanız gerekiyor. kulaklıkların ilk serisinde bataryanın 1-1.5 saatlik süre sıkıntısından bayağı bi kullanıcı şikayetçi olmuştu. 2018 güzel olmuş. üstelik samsung'tan bağımsız her ios ve android os sistemlerinde kullanılabiliyor. gear uygulamasını indirip kuruyorsunuz hepsi bu. spor yapıyorsanız, spora yönelik talimatları takip etmek, onlara göre birtakım özellikler kazandırmak isterseniz de s health kuruyorsunuz hepsi bu.

son olarak, aynı zamanda samsung gear sport kullanıyorum ve bugün neredeyse telefonuma elimi sürmedim. telefon çaldı, saatten telefona yanıt verip kulaklıklarımla tamamen telefondan uzak bir noktada telefon görüşmemi yaptım. telefonu ise bugün henüz çantamdan çıkartmadım. ah bi de saate telefonun anlık şarj bilgisini gösteren bir update de gelse de tadından yenmese.

kablosunun olmama rahatlığının handikapı ise, hiçbir kablosu olmadığı için elinizden düşürmemek için aşırı dikkatli olmanız gerekiyor. yani yolda yürürken kulağıma takayım diyip de elinizden düşürüp yol kenarı mazgalına düşerse sıçtınız. bitti gitti alet. sona erdi. kalırsınız tek kulakla. ben ofiste oturduğum yerden iki kere düşürdüm. dediğim gibi, elden sık düşüyor fakat kulaktan ciddi anlamda çok zor. düşürmeyin, çok dikkat edin. gülü seviyorsak dikenine de katlanacağız.

icon x'in fiyatı şu an 685-700 tl civarında seyrediyor. fakat bana göre bu fiyata değiyor, işlevi ve ses kalitesine göre ortalama bir fiyat bana göre. gerçi senheiser, sony, dr dre vb gibi daha pro ve 2-3k civarında seyreden kulaklık ürünleri de var. onlarla ses kalitesini mukayese etmek elbette ahmalık olur. bu aletin olayı kişiye tamamen kablodan arındırılmış bir konfor sağlaması.

özetle, şahsen ben ihtiyacım olduğu için aldım. fakat bu bir ihtiyaç ürünü değil, bütçem var alabilirim diyenler için konfor ürünüdür. yoksa bu alet olmadan tabi ki yaşayamayacaksınız, hayatınızı cep telefonu yokmuşçasına idame ettiremez hale geleceksiniz gibi bir olayı yok. zevk ve tercih meselesi.

ek 2: yazılımda bi eq ayarları koysalardı çok tatlı olurdu. neyse onu da telefondan hallediyoruz. fakat gear'ın kendi içinde olsaydı çok güzel olurdu. bi yazılımlık iş gerçi. donanımsal bir şey değil. yaparlar belki. göreceğiz.

ek 3: sesimi duydular galiba. swh. bugünkü güncelleme ile eq ayarı gelmiş.
  • 2018 versiyonunu iki haftadır kullandığım ve genel olarak başarılı bulduğum oyuncak.

ilk olarak kesinlikle kulaktan düşmesi mümkün değil.

daha önce hiç benzeri bir kulaklık kullanmamıştım o yüzden kıyaslama yapamayacağım ama dahili hafızası kesinlikle rakiplerinden ayırıyor aleti.

akşamları koşu yaparken gear s3 ile beraber kullanıyorum. yanıma telefon almama gerek kalmıyor. hatta saate bile gerek yok aslında ama spotify'dan saate çevrimdışı indirdiğim listeler arasında geçiş yapmak daha kolayıma geliyor.

antrenman yardımcısı gibi şey hızını ve temponu düşürüp arttırmanı öneriyor arada, ben gereksiz buldum.

şuana kadar ki tek eksi yanı aynı anda iki cihaza birden bağlanamıyor. samsung forumlarında gördüğüm kadarıyla donanımsal olarak mümkün olmadığı söylenmiş. o yüzden yazılım güncellemesi vs. beklemeyin bunun için.
  • şubat ayında gear icon x 2018 versiyonunu aldım. şu an sol kulaklıktan sağ kulaklığa oranda daha az ses geliyor. güncelleme, şarj kutusunda bekletme, kulak kirine karşı temizleme, reset atma herşeyi yaptım düzelmedi. internette yaptığım araştırmada neredeyse alan herkes bu sorunu yaşıyor şu an ve çözümü yok. servis yenisi ile değişim yapsa bile aynı sorun tekrar baş gösteriyor. çok büyük hevesle satın aldım ama şu an pişman oldum kullanamıyorum. şu an mağazalarda satılmıyor belki de bu sorun yüzündendir. para iadesi talep edeceğim bildiğin ayıplı ürün.
hesabın var mı? giriş yap