• hakkinda 'sevdim ama pismanim' denilen...
  • cok basit bir mantigi vardir. mukemmel bir erp'dir cunku mukemmel raporlamalar cikartir. custom bir kac transaksiyonla tek tikla dunyanin raporunu cekebilirsiniz.

hic bir veri kaybolmaz, neredeyse her adim track edilebilir.

mamafi, o kadar seyi ihtiva etmesi ve raporlari cikartabilmesi icin zebellah gibi veri girdisine ihtiyaci vardir. bu da kullanisliligini azaltir.

hayat kolay olsa degil mi dostlar? ama degil.
  • kullanıcıların işlerini daha rahat yapması için değil, yöneticilerin daha az iş, daha çok kontrol yapabilmesi için kullanılan, dünyanın en yaygın ve en başarılı erp sistemi.

eğer bir süreci doğru düzgün işleyemiyorsanız, o programın değil en başta süreci danışmanlara adam gibi anlatmayan key user'ın suçudur. her türlü özelleştirilebilen ve şekilden şekile sokulabilen bir sistem sap. eğer key-user zamanında kendi sürecini doğru düzgün anlatmışsa tıkır tıkır işler. eskisine nazaran birçok şeyi kullanıcının önüne getirir, kontrolünü sağlar ve hata yapabileceği şeyleri kısıtlar.
  • kurumsal anlamda hiçbir ürününü kullanmamış olsam da sağ olsun kadir has üniversitesi sayesinde netweaver portal denen boktan sistemiyle tanışma şansı yakaladım. bu yıl öğrenci sistemini sparks (student portal: academic registration and knowledge system) diye bir sisteme geçirdiler, burnumuz boktan çıkmaz oldu.

bir sistemin hiçbir yanı mı stabil çalışmaz? chrome da açıyorsun scriptler gelmiyor, ie de açıyorsun kıçı başı kayıyor, bi şekilde scriptlerin yüklenmesini sağlıyorsun bu sefer de veritabanı hata mesajları fırlıyor sağdan soldan. zaten her kayıt döneminde sayfa bile açılamaz hale geliyor. 30 kontenjanlı derse 32 kişi vermekten tut da hatalı transcript hesaplamalara varacak kadar başarısız bir sistem haline gelmiştir.

bunu kim geliştirdi, kim sattı bu okula, kim bunu uygulamayı beceremedi, kim düzgün test etmedi ya da kim doğru düzgün kurgulayamadı bilmiyorum. suç okulda mı yapanda mı satanın beceriksizliğinde mi bilmiyorum ama sap'den nefret ettim sayelerinde.

tek sorun yaşayan da ben değilim.

(bkz: kadir has universitesi)
  • günümüzdeki büyük şirketlerin en büyük çözüm ortağı. özellikle de erp alanında rakipsiz çözümleri bulunmaktadır. avrupa'dan oracle gibi bir devi erp alanında kazımışlardır ve gözlerini oracle'ın anavatanı abd'ye dikmiş durumdalar. nitekim eğlence sektörünün en büyükleri olan nba ve nfl'i çoktan kapmışlardır. ayrıca crm, big data ve cloud computing alanında da önemli atılımlar yapmaktadırlar.
  • modüllerine göre sevgili tipi gruplaması yapılabilen sistem...

abap tipi sevgili: varlığı külfet, yokluğu ise imkansız kişidir.

bc tipi sevgili: hiçbir yere dokundurmaz, yetkisiz bırakılmış halde eliniz kolunuz bağlı "ben neden buradayım?" diye sorgulatır.

co tipi sevgili: küçük hesaplara giren, onun daha ucuzu var, buna kaç para verdin, şunu harcamana gerek yoktu diye bayıltan tiptir.

crm tipi sevgili: event'ten evente koşar, sürekli görüşülecek birileri ve anlatılacak olaylar vardır.

cs tipi sevgili: arızalı tipleri bulup düzeltmeye çalışmakla geçer hayatı. arızanız yoksa sıkıcısınızdır, varsa düzeltmeye çalışır ve ya başardığı, ya da başaramadığı için bir sonraki kişiye devam eder.

fı tipi sevgili: işi gücü para puldur, arabası neymiş evi var mıymış, maaşı ne kadarmış, tatile nereye gitmiş diye merak edenler bunlardır.

hana tipi sevgili: hızına yetişilemez. bir hafta içinde hoşlanır, aşık olur, sevişir, kalbi kırılır, ayrılır, ayrılık acısı çeker, kendini toplar, hop pazartesi!

hr tipi sevgili: gelmiş geçmiş herkesin tüm listesini ve detaylarını saklar. sizinkileri de öğrenip saklamak ve zamanı geldiğinde dosyadan çıkarıp masaya fırlatmak isteyecektir.

mm tipi sevgili: mal giriş çıkışı çok olmuş, içi şişmiştir artık.

pm tipi sevgili: hayatının yarısı ev işiyle geçer.

pp tipi sevgili: hemen üretime geçmek istediğinden damızlık partner arar.

ps tipi sevgili: her şeyi planlar da planlar planlar da planlar, neredeyse sevişilebilecek saatler bile belli ve planlıdır.

qm tipi sevgili: standartları çok yüksektir, hiçbir boku beğenmez.

sd tipi sevgili: ilk fırsatta satar, kalıcı değildir.

wm tipi sevgili: hiçbir şeyi atamaz, her şeyi biriktirir, çekmeceler taşar, kutular pörtler, çöp ev hissi hakimdir.
  • bazı özellikleri insanı deli etse de diğer erp programlarının hala ulaşamadığı bir kafa ile yazılmış olmasından mütevellit işinizi çatır çatır görür, raporları elinize verir. *

iyi bir danışmanla harikalar yaratırsınız, ancak bir kere kuralım hep kullanalım mantığı ile yaklaşılmaması gerekir. zira sürekli geliştirmeye, temel yapı üzerinde ihtiyaca göre şekillenmeye ihtiyaç duyar.
  • "satın aldım pişmanım"
  • "satın almasaydın pezevenk"
hesabın var mı? giriş yap