• yüzündenin olumlusu.
  • üçüncü kişilerin veya birşeyin yardımıyla.
    bahsekonu kişi 2. kişi ise:
    (bkz: sayende)
    ayrıca (bkz: saye)
  • ironik olarak olumsuz anlamda kullanildigina da bolca rastlanir.
    guzel bir ornegi icin: (bkz: sayenizde)
  • ironik kullanımının bazı dimağlarda yanlış yer ettiği sık sık gözlemlenen kelime. birçokları bunu ciddi ciddi "yüzünden"in yerine kullanıyorlar.
  • "yüzünden" yerine kullanıldığında çok ciddi kulak tırmalayan, insanı sinir eden bir kelime. öss'de en bilindik anlatım bozukluğu örneğidir, sorusudur. daha bir kelimeyi doğru dürüst kullanamazlar sonra yok öss yok eğitim sistemi bik bik öterler. işin ilginç yanı süper okullarda okumuş, sözlükle mahkemelerde kapışan, kelli felli, bazı kocaman köşe yazarları da bu kelimeyi doğru anlamda kullanmazlar yazılarında..
  • mümkün olsa da bir istatistik yapılabilse ve bu kelimenin son yıllardaki kullanım oranındaki artış ispatlanabilse ya da ben yamulsam ve bütün dünya görüşüm bir anda değişse.

şimdi efenim, son günlerde ne zaman içinde başbakan recep tayyip erdoğan geçen bir haber olsa bu kelime eksik olmuyor. bir çeşit tamamlayıcı ya da lakap gibi, kullanılmasa olmuyor, eksik kalıyor.

bir duble yol yapılıyor sayesinde, bir okul açılıyor sayesinde, bir kavşak hizmete giriyor sayesinde, bir hastane yapılıyor sayesinde, ... , ve son olarak bir stat açılıyor sayesinde...

tamam, çok dominant ve karizmatik bir lider olabilir lakin bu sürekli pohpohlama, övme, lafa sürekli ... büyük katkıları sayesinde ile başlama hali, o konuşurken, ağzının içine bakarak temkinli sırıtma hali, - ki görüntülere bakarsanız ardında, yanında mutlak bu halde bir bakan ya da bürokrat görürsünüz - sadece kendisine olan hayranlık ve saygıyla açıklanabilecek bir durum değil. bu bir çeşit el pençe divanvari, içine bol miktarda korku bulanmış adını tam olarak koyamadığım, - daha doğrusu ancak gg bir ifadeyle koyabileceğim - yeni değil bilakis hortlamış, içimizdeki koyunu besleyen bir durum.

ki zaten biz eli ceket düğmelerine ışık hızıyla gidebilen bir milletiz ve saygıyla korkuyu birbirine karıştırdığımız çoktur...

dip not: bu sayesinde, şu sayesinde, o sayesinde lakin tepkiler başkaları yüzünden.
  • saye kökünden gelmektedir. saye farsça'da gölge anlamına geliyor.

sayesinde sebebiyle anlamındadır.
  • bir hiçsin, o yüzden ve o sayede, ayrıca o kapsamda özgürsün.

köy dilinde saya saye anlamına gelir: sayasına, sayana, sayasında biçimlerinde kullanılır. gölgelik yer anlamındaki saya ve sayeler, "sayesinde gölgelenmek" durumunu adlandırma başından içeriyormuş.

gerçekten evlilik katılan ikiliden ayrı kişiliktir; en benzediği, şirket tüzel kişiliği olmak üzere. biz onu evlilik yaparız, o da bizi olabiliyorsak biz yapar! o bizim sayemizde olabilir, bize karşın olabilir; biz onun sayesinde de olabiliriz, ona karşın da. bu meyanda; -evlilik terapisi, bazen eş kemoterapisi oluyor..

üzülme ve yas acısı sayesinde onu öteden beri titreten kaybetme korkusunu aştı. üzülmek esnek bir varoluş/canlılık, katılaştırmadı; öte yakaya geçirdi. ömür, hissedilen paylaşılan bir deneyim; uç uca eklenen zamanlar süresi değil. bir ömür kısa ama dopdolu olur. kaybı, kayıp çaresizliğini bu aşabilir.

"olmaz dedi meleğim bozamam ben bu kızlığı
    sen daha çok küçüksün yapamam bu vicdansızlığı
    açtım bacaklarımı ısrar ettim
    dedim fettah bekleme onu sana terk ettim
    nihayet karar verdi geldi sedire uzandı
    onun sayesinde dünya yeni bir kadın kazandı" (bkz: fettahname)

(ilk giri tarihi: 15.9.2017)

(bkz: sayende), sayenizde, bu sayede
    (bkz: sayesinde ve yüzünden)
hesabın var mı? giriş yap