• ondan önce doların türkiye de tedavülünün yasaklanmasına hiç şaşırmam.
  • tek derdi hollanda'ya gidip red light diye anlatılan mekanda kucağında dansçı oynatmak olan tekstilci abinin hayallerinin nasıl suya düştüğünü anlatırken kullandığı cümle. arada bana sorup duruyordu nasıl gidilir bu hollanda'ya vize isterler değil mi, sen gittin mi hiç? diye. yok dedim. vize lazım tabi. ben başka yerlere de gitmek istiyorum dedi o zaman schengen vizesi alırsın dedim. ne yapacaksın diye de ekledim. red light a gideceğim ölmeden dedi. yahu abi sen evli adamsın ne işin olur dedim, lan sana ne diye tersledi. pasaport ve vize için gerekli evrakları beraber tamamladık sayılır. ne zaman o kıyafet dükkanının önünden geçsem heyecanla yanıma koşup "inşallah verirler lan vize, bak o zaman neler yapıyorum" diye heyecanla yanıma koşuyordu. karısını ikna etmesine çok az kalmış, iş için demiş. kumaş lazım hem müşteri de bağlarım demiş ama yenge yememiş.

dün gördüm boynu bükük oturuyordu kasada.

- aldın mı abi schengen vizesini var mı haber?
    - schengen den vize çıktı ama yengenden çıkmadı, a*ına koyayım ben böyle hayatın, dedi.

gülsem adama yazık gülmesem gönül razı değil. dükkandan çıkar çıkmaz bastım kahkayı. amma velakin orjinal adammış.
  • amerika’ya vize başvurusu dahi yapamayan bir ülkenin vatandaşı, schengen vizesini nasıl alır bilemiyorum altan.
  • kim kime koyacakmış net olarak anlaşılmayan başlık.
    ama ortada bir hıyar varsa,bizim tuzlukla koşacağımız kesin...
  • halihazirda avrupa ulkelerinin vize vermesi konusunda oldukca sikintilar cikariliyorken hic de olamaz demedigim hadisedir. henuz boyle bir yasak yok ancak yakin zamanda ortaya cikabilir. eger boyle bir akim baslatilirsa oncelik ingiltere ve almanya’dan gelecektir diye dusunuyorum. zaten turist vizesi vermemek icin birbir turlu bahaneler uydurulmasi sebebiyle bu durumu firsat bilip diger avrupa ulkeleri de zincire katilacak ve turkiye’yi iyice dislayacaklardir. eger ki bu bir zincire donusturulur ve akim haline gelirse vay ulkenin haline.

ben sahsi fikrimce kendi hayatimdan ornek verecek olursam bana yarari olmayan, beni yukseltecegi yere geriye cekecek ne varsa hayatimdan tamamen cikartirim. bu cikar iliskisi seklinde algilanmasin lutfen, aksine aldigimin fazlasini veririm. bu nedenle sayet diger ulkeler bu sekilde dusunuyorlarsa amerika’nin izinden gidip ayni seyi yaparak turkiye’ye vize vermeyecek ve girisleri engelleyip “kendi” islerini kolaylastiracaklardir.
  • sonunda iran'daki gibi elçilikler işgal edilmesin de..
  • kimin kime koyduğu belli olmayan başlık. biz koyuyorsak başka, onlar koyuyorsa bambaşka bir durum. ama boş ver durumda bizim zararlı çıkacağımız kesin.
  • ulan iyi ki pasaport aldım, tamam amk gitmiyorum bir yere daha elleşmeyin dış politikayla!
    tanım:dış politika’nın iyice sikilmesi anlamına gelecek hareket.
    edit:inceyi gören favlasın.
  • vize almayı iyice zorlaştırdılar zaten. hesapta 5 bin tl istiyorlar amk, daha var mı ötesi?

ilk vize başvurumda 1000 tl istiyorlardı sadece.
hesabın var mı? giriş yap