• babasından ya da dedesinden cep saati kalanlara hep imrenirdim, serkisof marka arkasında tren olan. babam iki yıl önce vefat etti ve ne tespihi vardı kullandığı ya da ne bileyim baba yadigarı bi köstekli saati. babam böyle aksesuarları sevmeyen/kullanmayan biri olsa da ecevit kasketi tarzı şapka kullanırdı. öldüğü gün ya da ertesi gün biri seslenmiş "abla ben dayının şapkasını alıyom hatıra olarak" diye, teyzem de tamam tamam demiş. ev kalabalık tabi haliyle, şapka nerde hiçbi fikrimiz yok. teyzem de ağlaya ağlaya söyledi bize bunu olaydan birkaç gün sonra. biz de önemli değil falan dedik, ama önemliydi tabi ki. babam şapkasıyla tanınan biriydi ve o şapkası bana kalsaydı şu an çok çok mutlu olurdum, neyse.

bu sabah bi telefon geldi, babamın bi arkadaşı, karşı komşumuz "oğlum, sendika babana emeklilik hediyesi bi saat verecekmiş sadece siz alabilirmişsiniz, sendikaya bi uğra" bugün uğradım akşamüstü, bu arada babam tcdd çalışanıydı. ya da emeklisiydi diyelim. giderken de düşünüyorum tabi, ulan şimdi bi saat için geldi bak ibneye falan derler mi acaba diye, hatta dandik bi saattir muhtemelen ama neyse alalım ya adamlar düşünmüş ayıp olmasın, kullanmasam da birine veririm falan diyorum.

gittim sendikaya ne göreyim, serkisof cep saati! arkasında lokomotif amblemi, altında demiryolu yazıyo. bu duyguyu gerçekten kelimelerle ifade edemiyorum, şu an bunu farkettim. oysa ki ne güzel şeyler yazacaktım buraya, kısmet değilmiş.

velhasılıkelam, artık benim de bir baba yadigarım var! baba olursam, evladıma bırakabileceğim mükemmel bir serkisof!
  • tcdd tarafından uzun yıllar emekli personeline hediye olarak takdim edilmiş, kanatlı tekerlek amblemi olan güzide rus saati.

hatalı bir bilgi olarak molnija tarafından üretildiği yazılmış ancak bu doğru değil, zira molnija üretici değil. molnija ve serkisof, her ikisi de sovyetler'in gözbebeği chelyabinsk saat fabrikasında üretilen iki ayrı "marka". rusya'da bu saatler molnija markasıyla satılırken, tcdd için sipariş üzerine üretilenler sadece türkiye'ye özel serkisof markasıyla satılmıştır.

şimdi meraklıları için 1-2 şey paylaşalım da almaya kalkarsanız dikkat ediverirsiniz:

- serkisof'un tcdd tarafından emekli ikramiyesi olarak getirilen modelleri dışında farklı kasada ve molnija amblemi taşıyan saatler vardır. bunlar yukarıda yazdığım gibi rusya için üretilen standart modeller. eğer bunlardan görürseniz bilin ki birileri oraya gittiğinde getirmiş, herhangi bir eksiği ya da üstünlüğü yok.

- arka kapakta genellikle şimendifer kabartması bulunur. sonradan kurt, araba, greyder kabartması yapılanlar/yapanlar da çıktı ama tercihte bulunulacaksa şimendifer tercih edilmeli.

- klasik serkisof'larda sub-second bulunur yani saniye göstergesi altta küçük daire içinde akrep ve yelkovandan bağımsızdır. anımsayamadığım bir seride akrep-yelkovanla aynı yerde dönenleri de var ama çok çok nadir. bu gibi saniyenin akrep ve yelkovanla aynı yere bağlı olduğu modellerin çoğu ya çakmadır, ya sonradan kadran değişmiştir, ya da makina farklıdır. sub-second olmalı.

- bir de sub-second'ın yan tarafta olduğu modeller var, onların da büyük çoğunluğu yeni çıkan modellerden, yani pek antika değeri yok.

- sağda solda üretilip arkasına şimendifer basılan serkisof amblemli yeni çakmaları piyasada mevcut. bunlarda sub-second yok, saniye ortada ve kollar sarı renk. kadran aşırı beyaz, cam plastiğimsi. tahmin etmek zor değil, elbette çin'de üretiliyorlar ve mekanizmaları rezalet. aman bulaşmayın.

- serkisof'un makina kodu 3602'dir. imkanınız varsa açın bakın, makinaya işlenmiş 3602 kodunu görüp alın. kol saatinden falan bozup mekanizma yapanlar var, tuzağa düşmeyin.

- tüm klasik saatler için geçerli bir uyarı; bembeyaz kadranı olan ve amblemiyle rakamları hafif silik olan saatler genellikle suya maruz kalıp kadranı bozulmuş, o nedenle de kimyasal sürülerek rengi açılmaya çalışılmış ürünlerdir. o kadran yakın zamanda çatlamalar yapar ve dağılır. unutmayın kullanılmış, belli bir tarihi olan, yıllar görmüş saatlerin kadranında hafif renk solukluğu olur. (sararma değil kesinlikle, hafif solukluk.)

- sahibinden.com ve gittigidiyor.com gibi sahtekar yuvası yerlerde "dede/baba yadigarı, sandık ürünü, paha biçilemez, emsalsiz" vb şekilde yolunacak kaz arayan dangalaklara kanmayın. bu saatlerin bakımlı ve temiz olanlarının fiyat aralığı 120tl-200tl arasında değişir. 40.000 - 50.000 tl (ve bazen euro) fiyat yazan hanzoları "3 sıfır atarsan alabilirim" şeklinde kızdırabilirsiniz.

şaka bir yana türkiye'ye zamanında yüksek adetlerde girmiş olan ve tcdd tarafından özel imal ettirilen bu güzel saatler haliyle maddi anlamda yüksek değere sahip değillerdir.

ancak bir zamanlar sscb'de bir saat fabrikasında üretilip, kutulanıp türkiye'ye gelmiş, tcdd emeklisi bir amcanın cebinde yıllarca gezmiş, yorgun ellerle kurulmuş, darbeler, ihtilaller görmüş, yaşlandıkça güzelleşmiş, ülkenin saat kültürüne ciddi katkı yapmış, tıkır tıkır çalışan antishock makinasıyla yorgun gözlerle etrafına bakan, o yorgun haline aldanmayıp yeniyetmelerden çok daha dakik zaman tutan bu güzel antikalara merakınız varsa, dahası saat denen mekanik mucizenin kıymetini bilecekseniz, yukarıda yazılı uyarıları göz önüne alarak iyi bakılmış temiz bir serkisof edinip eşsiz sesini dinleyin.

dinleyin bakın neler fısıldayacak kulağınıza...
  • bugün çalar saat almak için beşiktaş'ta bi milyoncuya girdiğimde gözüme çarpan nostaljik saat markası. hatta adını bile bugün öğrendim. hakikaten de yıllar önce yaşlı bir kadının evine ne zaman misafirliğe gitsek, kafasını her saniye sallayan bir horoz barındıran (tabi yanında hareketsiz duran civcivleriyle birlikte), hayal meyal hatırladığım bu saati çocukken karşısına oturup uzun uzun izlerdim. çok klişe olacak ama bugün resmen çocukluğuma döndürdü beni. tik tak sesleriyle gece uyuyamama riski olsa bile sırf seneler önceki o zevki alabilmek için, belki de sabahları çalar saatle inatlaşmanın hazzına nail olabilmek maksadıyla on lira bayılıp aldım. pil de harcamıyor namussuz kurmalı. kısacası şu kriz ortamında bulunmaz nimet..
  • tcdd* de calisip emekli olan dedelerimize verilmis saat markasi.kostekli olanlari daha makbuldur...
  • sunnetimde dedem tarafindan zaatima hediye edilen, ve 20 senedir tikir tikir calisan kurmali mekanik harikasi kol saatimin markasi.

edit: girdiğim ilk entry olduğundan olsa gerek, fazla acemice buldum yıllar sonra gördüğümde. o yüzden yeniden yazıyorum.

- 80'lerin değişmez sünnet hediyesi rus mekanik mucizesi. sahibi olduğum kurmalı model 24 senedir tıkır tıkır çalışmakta (ara ara tabi, kurdukça).
  • lisede sabah erken kalkıp sınava çalışmak (cep telefonu neymiş amk) için kullandığımız rus harikası. bütün yatakhaneyi zıplatırdı pezevenk, kaç kere dolabın üzerinden düştü, terliklerin hedefi oldu bana mısın demedi. ha sabah erken kalkıp sınava çalışmak neymiş yavşak, kaç kere becerdin lan dersen başımı eğer otururum.
  • bir dede yadigarı da bizde olan saat.

aslında 2 tane var evde. birisini biraderim dedeme öykünüp, dedem daha sağ iken mezattan almış. diğeri de canım ciğerim rahmetliğimin yadigarı.

demirciydi dedemiz. demiryoluyla hiç ilgisi alakası yoktu. en yakın demiryolu 40 km ötedeydi zaten. ama demirci adamlar sağlam şeyleri sevdiklerinden, saatin serkisof'unu tercih etmiş, bulmuş, almış.

meşhur çift kapaklı, şimendiferli, köstekli, zincirli serkisof.. çift kapak önemli bu arada. ondörtlünün sinekli balıklısı, passatın çift kırmızılısı, bıçağın çift su verilmişi, mercedesin kompersörlüsü, evin ara katı, barabellinin derecelisi gibi önemli..

cepkenin cebinden çıkarıp, önce kulağa götürür dinler, sonra kararmış nasır dolu elleriyle yavaş yavaş cırrt cırrt diye kurar, tekrar dinler, cepkendeki yerine koyardı.

isterdik, verirdi. dayıoğluyla beraber kulağımıza götürür dinlerdik. biz dinledikçe rahmetli de mutlu olurdu.sonra başlardı anlatmaya. kimden aldığını, nasıl aldığını her seferinde anlatırdı. ama hiç hatırlamıyorum şuan. demek ki dinlememişim. saatin heyecanından olsa gerek..

arka kapağın ilki olan şimendifer motifli olanı kolay çıkar. arkasından orjinal kapak görünür. onuda ince uçlu düz tornavidayla çıkartmak kolaydır. ve onu da açınca onlarca çark, yaprak yay karşınıza çıkar. aralarda turkuaz renkli küçük puntolar bulunur.

izolasyonu çok kötüdür. suya dayanmaz. çift kapağa rağmen neme bile gelmez. güzel muhafaza ister. ağırdır. tam kurulduğu zaman bile öyle günlerce gitmez. sık sık kontrol etmek ister. güzeldir, ben burdayım der.
  • annanelerimizin evlerinde bulunan, çaldığında bütün mahalleyi ayağa kaldırabilen masa üstü çalar saatlerin üreticisi.
  • devlet demiryollari icin eski sovyetler birliğinde yaptırılmış köstekli saat
  • ruslarin dunyaca unlu saat markasi
    mekanik saatlerin piri olarak kabul edilir
    herkese nasib olmaz
hesabın var mı? giriş yap