• kiyi baliklarini tutmak amaci ile kullanilan bir ag turu (bkz: sacma).
  • nehirlerde, derelerde ve çaylarda akıntıya karşı ilerlerken kullanılan; çevresi kurşunlu balık tutma aracıdır. her iki kurşunun arasında birer torba(cık) vardır; sen serpmeyi çektikçe, serpme içe doğru kapanmaya başlar ve balıklar bu torbalara hapsolur. denizde kullanılan çeşidinin mekanizması daha farklıdır. kuru hâlde 6 ila 12 kg arasında değişirler. kullanmayı öğrenmek zaman alacaktır. keza teknik ve güç isteyen bir olaydır edimi.
  • bu ağı atmak için, misket büyüklüğündeki kurşunların bazıları dişlerin arasına alınır.
    koordinasyonu sağlayamazsanız ağla birlikte dişlerin bazıları da suya gömülebilir.
  • oldukça ağır olan bir ağ çeşidi. rahmetli pederin uzmanlık alanıydı.
    hızlı akan çaylarda alabalık yakalamak için kullanılır. nedense serpme ağ kullananlar ile olta balıkçıları arasında bir sürtüşme vardır. herkesin harcı değildir.
    ben çocukken torbasını kaldıramazdım. o derece ağırdır.
    atıldığında açılışı harika görüntü oluşturur.
    edit, büdüt, çüşüt: bu ağın kullanımı yasakmış, kullanmayın dombililer!! bizim peder niye kullanıyordu bilmiyorum. kendisi bohçacı da değildi halbüki.
    ağına ve tuttuğu ortama önem veren için oldukça güvenli bir yöntem olsa da bu bilinç herkeste olmayacağından su dibinin anasını belleyecek bir yöntemdir.
  • tarım bakanlığının, amatör balık avcılığını düzenleyen 2.2 sayılı tebliğlerine göre, kullanılması ve av mahalinde bulundurulması dahi yasak olan gereç. tebliğdeki cümle de aynen şöyledir : boyutları belirlenerek ilan edilmiş olan yemlik uzatma ağı dışında her türlü ağın (tırıvırı, germe, uzatma, sürütme, çevirme, serpme vb.) avlakta bulundurulması ve kullanımı yasaktır. gerçi yetersiz denetim ve insanların vicdansızlığı gibi nedenlerle bu yasağa uyan pek fazla kimse yok, her taraf avcı yerine bohçacılarla dolmuş.
  • iki gecedir sekiz kiloluk bir tanesi ile rızkımı kazandığım ağdır. rızık derken ramazan sonrası için rakı mezelerinden bahsediyorum. * **
  • adı ile önce kulağı doyuran kahvaltı çeşidi.
  • yeni başlayanlar için gerçekten çok çilelidir, ben size yok şurasından tutun, şurasını ağzınıza alın şöyle atın demeyeceğim, zaten desem de bir faydası olmaz yahu, bilindiği üzere.. peki ben nasıl öğrendim bu işi, işte böyle...
    youtube a giriyoruz ve oraya 'how to throw a castnet' yazıyoruz, gelen videoları dikkatlice dinliyor ve uyguluyoruz,, başarmanız dileğiyle...
  • akıntının şiddetli olduğu yerlerde bile balığı affetmez yakalar. maharetli ellerdeyse bu ağ atıldığı zaman suya girmeden evvel gerçek formuna yani tam dairesel forma kavuşur ve suya cup diye oturur. sığ sularda kullanılmalıdır. yoksa dibi görene kadar balıklar sağa sola dağılmış olur. atıldıktan hemen sonra tam ortasına bağlanmış ip yardımıyla çekilir ve kurşun ağırlıkların etkisiyle ağ tamamen kapanır. ağın ceplerinde attığınız yere bağlı olarak çakıl taşı, balık, yengeç ve kurbağa olma ihtimali vardır. akıntı çok hızlıysa sadece balık ve çakıl taşları olur ve bu amacınızın dışına çıkmadığınızı gösterir. ağ gözleri 1x1cm civarındadır.
hesabın var mı? giriş yap