• bu kisinin cektigi bir fotografin benim tez konuma denk gelmesi uzerine, fotografini tezimde kullanmak ici bir teyit almak istedim ve kendisine bu durumu sorma suretiyle mesaj attim.

bana cevap vermedi, olabilir. gormemis olabilir irtibata gecmek istememis olabilir illa herkes herkese istedigi cevabi verecek diye bir sey yok.

lakin bu mesajin hemen ardindan instagram storysinde, fotografini paylasan (referansli referanssiz fark etmeden, bilincsizce) insanlari sikayet ettigini, ve gezmeden ne curetle fotograflarin paylasildigini buyuk bir sinirle anlatmis.

sok oldum ve herhangi bir paylasim yapmamama ragmen uzerime alindim. ustelik ciddi bir sekilde yazdigim bir tez konusunda (tabii ki de referansi verilerek) koyacagim bir fotografin ardindan "gezip de fotografi kendim cekmedigim icin" laf yemis oldum.

bu kisi icin algilamasi zor olabilir, ama bizlerin her zaman kolayca yapabilecegi bir sey degil; kaldi ki meslegimiz bu bile degil. beni belki de %1 ilgilendiren bir konuda olumsuz yanit almam beni sinirlendirmez, lakin kendi isini empati yoksunu olacak kadar ciddiye almak (gezginlik) biraz sinirlendirdi. kaldi ki ben projem sebebiyle 4 farkli ulkede cesitli calismalar yapmak durumunda kaldim, arkeologundan felsefecisine, kent planlamacisindan sosyologuna bir suru insanla iletisim kurdum, bunun kadar irite edici hicbir yanit almadim.

size kalmadi millete ahkam kesmek, ustelik biri sizden "rica" ediyorsa.
  • canım sıkıldığı zaman sayfasına bakıyorum, çektiği fotoğraflar içimi açıyor. türkiye'de ki şehirleri en az 2 kere gezmiş, dünyada ise 56 ülke ve 250 şehri keşfetmiş ve “ içinden yol geçen hayatlar” diye de bir kitabı vardır. kendisini severek takip ediyorum.
  • bir nevi "zaman makinesi"dir. gidemediğim, gittiğim ama özlediğim yerlere götürür, içimi açıp ferahlamamı sağlar. her soruya yanıtsız kalmaz, egosu yoktur. kitapları izlenebilir, akıcıdır. ekstra olarak yeni seyahatnamesi yoldadır. hasretle bekliyoruz.
  • keyifle takip ediyorum. genele vurursak çok ılımlı
  • son zamanlarda buraya çok sık bakan gezgin. kendisini keşfedeli çok uzun zaman olmuyor. paylaştığı fotoğrafların hepsi çok etkileyici. sayesinde gidemeyecek olsak bile yeni yerler görüyoruz. bir öneri olarak şunu ekleyebilirim. her fotoğrafı tablo olacak güzellikte. belki arada takipçilerine çekilişle vs hediye edebilir. doğrudan orjinalini dijital ortadan göndermek telif hakları için sıkıntı yapabilir ancak fiziksel olarak bir hediyenin gönderilmesinin problem yaratacağını düşünmüyorum. sonuç olarak bir emeğin ürünü. kimse emeğinin çalınmasını istemez.
  • “son zamanlarda burayan sık sık bakan gezgin.”

bir fotoğrafla ilgili soru sorsanız, gezilerine yönelik mesaj atsanız cevap alabilirsiniz. ben aldım. sanırım bu yüzden de takip etmeyi seviyor ve sürdürüyorum.

fotoğrafları ve son zamanlarda yüklediği reels videoları oldukça başarılı.

iş hayatından imkan bulduğu haftasonlarında, tatillerinde gezdiğini söylemiştir kendisi. bu da bana “iş hayatına atıldığım zaman gezebilirim” hevesini, umudunu veriyor diyebilirim.

fotoğrafları bazı gezginlerin aksine yormuyor, rahatlatıcı. fotoğrafların açıklamaları da net oluyor. sanırım buna profesyonel diyorlar.

daha fazla sponsorluk anlaşması olmalı, buradan sponsorlara sesleniyorum olun lütfen.
  • birkaç yıldır takip ettiğim gezgin. yaptığı iş kolay değil. hafta içi çalış hafta sonu ise şehir dışı seyahatleri. seymenden bağımsız olarak söylüyorum içerik üretmek gerçekten kolay değil. iki saniyede geçtiğimiz story kısmında bazen ne emekler veriliyor.

son yayınladığı "ölmeden önce türkiye'de görülmesi gereken yerler - 81 şehirde 270 destinasyon" adlı kitabını okumak isterdim ama pahalı :) biliyorum onca emek var içerisinde üstüne birde cilt, kağıt, matbaa giderleri derken fiyat 100 lira üzeride. national geographic havası var kapağında umarım içeriği de bir o kadar kalitelidir.

bir sonraki projesinin belgesel çekimi olacağını düşünüyorum. böyle çalıştıkça daha birçok mecrada keşfedileceğine inanıyorum. tika projesinde olduğu gibi. velhasıl allah çalışana veriyor.
  • kendisi has devremdir. dünya tatlısı ve dünya efendisi bir adamdır. gezginliği ve ürettiği içerikler bu konudan tamamen bağımsız bu arada.

bu arada 6 şubat'ta deprem bölgesinde çektiği ve kamu spotu olarak kullanılmasını istediği fotoğrafları abd'de elemanın teki kendi sergisi diye kullanmış yuh arkadaş ya.

severiz seymen'i, takdir ederiz. ayağına taş değmesin de daha çok yerleri gezsin inşallah.
  • çektiği fotoğrafları mı daha çok seviyorum, drone videoları mı ayırmak zor. saatlerce bakılası manzaraları o kadar güzel yakalıyor ve öyle güzel bir açıdan kaydediyor ki, enfes ötesi enfes.

daha çok tanınmayı hak eden bir sanatçı.
    türkiye'yi birkaç kaz gezdi ve adım adım notlar çıkardı.
    deprem bölgesine ilk günden bu yana hem fiziksel olarak bulunarak hem online kanallardan destek veriyor. kadıköy'deki dayanışma pazarının duyrulması sayesinde oldu desem yeridir.
    harika kitap ve videolarla bizi ülkemizle tanıştırıyor.

keşke sosyal medyada biraz daha etkileşimli bir iletişim yürütse diyorum ama sanırım hepsine yetişemiyor.

favorim: https://www.instagram.com/reel/ckobqpjjhkr/
  • bir üstteki entrye binaen az önce bir telafi storysi paylaşan gezgin.
    gönüller yapmak ne güzel...
hesabın var mı? giriş yap