• shimano'nun yol bisikletleri için ürettiği bir set..
  • su gibi komponetler serisidir. hem tasarımda hem kullanımda.
  • tiagra'nın bir tık üstünde, ultegra'nın bir tık altında yer alan, çok büyük beklentileri olmayan ve sınırlı bütçesi
    olan bisikletçiye haydı haydi yetecek grup set.
    (bkz: shimano sora) (bkz: shimano tiagra) (bkz: shimano ultegra) (bkz: shimano dura ace)
  • öncelikle shimano'nun bisikletin vites sistemi sıralamasından bahsetmemiz gerekirse kötüden iyiye doğru sıralama şöyledir(yol bisikletleri için):
    -tourney-7 li sistemdir. son2-3 yıldır yol bisikletlerinde kullanılmaya başlandı.
    -claris-8 li sistemdir.
    -sora-9 lu sistemdir.
    -tiagra-10lu sistemdir. ancak tiagra 4500'ü tercih ederseniz 9lu seçeneği mevcuttur.
    -105-10lu sistemdir.(5700 9 lu sistem,5800 11li sistemdir)
    -ultegra-10 lu sistemdir.(10 lu olan 6700, 11li olan 6800dür)
    -dura-ace10 lu sistemdir.(10 lu olan 7900. 11li olan 9000dir)(alllah allaaaah. adını duyunca bile şey oluyorum kusura bakmayın. imana getirir adamı)

burada shimano 105 setin 5800'inden bahsedeceğim çünkü 10lu setle gerçekten fark yaratan vites geçişleri bulunmakta. ben üzerinde gelen zincirleri değiştirip kmc x10 sl gold serisinden taktım bu zincir setini ayrı seviyorum. vites geçişleri yokuşlarda bile istenilen seriliği sağlıyor. shimano her zaman campagnolo serisiyle karşılaştırılır artıları eksileri tartışılır. campagnolo'nun sadece orta seviye vites sistemini kullanma şansım oldu. yeri gelmişken campagnolo'nun da sıralamasından bahsedeyim bu sefer iyiden kötüye gidelim:

-super record
    -record
    -chorus
    -athena
    -centaur
    -veloce

. campagnolo athena ile shimano 105 5800'ü yan yana koyarsak bana göre hiçbirinin ruhu dizlerinin üzerine çöküp tövbe istemez. ancak aralarında estetik olarak fark var ve campagnolo'nun vites geçişlerinin biraz daha seri olduğunu söyleyenler var(milisaniye sayma yetenekleri var sanırım). bu ikisi arasındaki tercihleri estetik görünüşlerine göre yapmanız taraftarıyım.
  • en iyi grup setlerden biridir. parasını hak eder.
  • 105 r7000 duyurulmuş ve bu setle ilk kez disk fren bu seride bir opsiyon olarak sunulmaya başlamıştır.

ayrıca 11-34 seçeneği tombiş yol bisikletçileri için gelen diğer bir opsiyondur.

aynakolu ise geometri olarak ultegra 8000'i andırmaktadır.

bekleyecek, deneyecek ve performansını göreceğiz

https://www.bikeradar.com/…oup-price-details-52035/
  • yeni çıkan r7000 serisi baya övgü almış grupset. vites peformansı olarak dura-ace'ten ayırmanın mümkün olmadığı söyleniyor. buradan yukarısının sadece iki getirisi var; hafiflik ve elektronik vites seçeneği.
  • 5800 serisi kullanıyorum çok güzel ve yakışıklı bir set 5700 e göre dağlar kadar fark var yarış yapmayacak seviyeye göre çok çok iyi ve yeterli 11 vites olması insana büyük zevk veriyor 11-32 kullanmama rağmen düşük viteslerde oldukça seçenek var.
  • arka ön sadece fren kumpasları 600 tl olan grupset. ya anasının mı ama, frenleri değiştirecektim canım sıkıldı fiyatı görünce
  • muthis set.

105 r7000 yerine ustune 200 euro ustune koyup ultegra r8000 almaya deger mi tecrubeli suserlara sorulur..
hesabın var mı? giriş yap