şükela:  tümü | bugün
 • bu cemiyetten haberim bir action figure doll'u vasıtasıyla oldu. kafalarında bir fez takıyolar, ve selamlasırken selamun aleykum diyolarmış. kafam bulanmıştı, boyle mason mu olur diye.
  ancient arabic order of the nobles of the mystic shrine'mis cemaatlarının ismi. kurucusu da mason cemiyetlerini fazla aristokrat buldugu için boyle geyik bir gelenek başlatmış.
 • tüm üyeleri mason olan ve bunu "her shriner masondur ama her mason shriner değildir" şeklinde açıklayan cemiyet. kendileri için masonluğun arap temasının hakim olduğu bir kolu denilebilir. uluslararası yönetim organının adı da temalarına uygun olarak "imperial divan" olarak geçer, kafalarına fes takarlar. ilginçlikleri bununla da bitmiyor tabi, birbirlerini selamlarken de "es selamu aleykum" derler. kuzey amerika'daki çocuk hastaneleriyle de ünlüdürler aynı zamanda. eski amerikan başkanlarından harry truman da bir shriner'dır. 11 eylül saldırılarından sonra islam özellikle amerika'da kötü bir imaja büründüğünden, shriner'ların da daha arka planda kalmaya özen gösterdikleri söylenir.
 • örgütün tam adı ancient arabic order of the nobles of the mystic shrine (mistik türbe soylularının antik arap tarikatı)'dır. paramasonik bir kuruluştur fakat bir mason riti değildir. üyeleri masonlardan seçilir. islam'a yakın bir çizgidedir, örgütün sembolünde hilal başta olmak üzere islami ögeler dikkat çeker. şurdan inceleyebilirsiniz.

  örgüt chicago'da 1872 yılında walter millard fleming öncülüğünde kurulmuştur. öğretilerinde genelde islam ve tasavvuf ön plandadır. özellikle avrupa bektaşiliği model alınarak bir ritüel oluşturulmuştur. burda, tasavvufi bir akım olan fütüvvet teşkilatıyla duvarcı mason locaları arasında organik bir bağ olduğunun altını çizmek gerekiyor. fleming'in, örgütü kurmadan önce mısır'a bir seyahat gerçekleştirdiği biliniyor. islam ile mısır'da tanışma ihtimali kuvvetli. 2000 yılına kadar kadar sadece iskoç ve york ritinin 33. derecesini alanlar kabul edilsede daha sonra bu kural kaldırılmış, usta mason olma şartıyla her mason örgüte alınmıştır. üyeler genelde fes takarlar. üyelerin fesli halde bir resmi için şu site bize bir fikir verebilir. new hampshire'deki bu merkez bektash shriners ismini almış. üyeler tasavvufun bektaşi akımını özellikle incelemişlerdir. bir diğer dikkat çekici unsur ise üst yönetim kuruluna divan ismi verilmesi. bunun da osmanlılardan alındığı savunuluyor. üye eşleri için ise daughters of the nile ve the ladies' oriental shrine isimli iki paramasonik oluşum daha vardır. üyelerin çoğu hastanelere yardımda bulunurlar. kendi hastanesini kuranlar da hastalara ücretsiz bakım sağlar. sağlık enstitülerinin gelişmesi için bağışta bulunurlar. çoğunlukla abd ve kanada'da bulunan üyelerin toplam sayısının 1 milyona yakın olduğu tahmin edilmektedir.
 • kökenleri taş devrine dayanır. water buffalos
 • adları gibi çok şirin, çocuk hastaneleri açan mason amcalar.

  osmanlıdan etkilenerek taktıkları fesleri ve açtıkları hastanelerin kapısında bulunan kucaklarında taşıdıkları çocuk heykellerini gördükten sonra insan "yapıyon bir hayır bari hastanelerin adını da şişli etfal şifahanesi koy diyor" *

  şaka bir tarafa bizim dincilerin, fes taktıkları ve birbirleriyle selamın aleyküm diye selamlaşmaları nedeniyle kanı mı çekiyor ne, en esaslı mason ve illuminati ifşa komplo teorisi sallamasyonlarında bu abiler hep pas geçilir ve hiç kötü bir şekilde anılmazlar. daha doğrusu böyle bir mason oluşumu yok gibi davranılır ve bütün masonlar için bunlar keçi kesiyor, kan içiyor satanist ajitasyonu yapılır.

  malum hoca gibi sonradan beni 33. yaptılar diyen büyük evrim uzmanının (!) evrimden önce masonluğa sardığı zamanlardaki yaz(dır)dığı ve masonluğa envai çeşit saydırdığı kitaplarda bu islami görünüşlü hayırsever kırmızı fesli şirinler hiç yoktur bile.

  hani meşhur bir sözlük başlığı der ya: dincilerin ahlaksız olması. işte bu şirinler köyü sakinlerine yapılan haksızlık tam o başlığa cuk oturur.

  her neyse kendilerine kırmızı fesli şirinler köyünde mutluluklar diliyoruz. hasta çocukların şirinlerin köyünü görmekten çok sizlerin hastanelerini görmeye daha çok ihtiyacı var.
 • "bunların arasında, harding’in yanı sıra, truman, franklin delanor roosevelet, gerald ford gibi abd başkanları da, mareşal omar bradley ve mareşal douglas macarthur gibi genelkurmay başkanları da, fbı başkanı hoover gibi üst düzey bürokratları da vardı." garip topluluk. malcolm x'in üyesi olduğu nation of islam'a da ilham vermişler.
 • bir ilgisi var mutlaka
  uncle stan