• flat ses filan vermeyen kulaklık.
    bildiğin standart dinleyici hedeflenerek üretilen bir kulaklığı nasıl referans olarak kabul edeceğiz bilemiyorum.
    ürünü üreten shure'un sayfasında adamlar ne yazmış kim için üretmiş bir bakalım.

"
    dynamic microdriver
    the se215 delivers detailed sound with enhanced bass.
    "
    ilk cümleden olay bitti. flat dediğin kulaklıkta bass şöyle böyle denmez. monitör kulaklıkta zaten dinamik sürücülü yapılmıyor. er4, um1 vs. gibi flat ve monitör olarak bilinen ne kadar kulaklık varsa hep armatür sürücülüdür.

"evolved from personal monitor technology that's been road-tested by pro musicians, the se215 offers detailed sound for personal listening or professional monitoring."

yani diyorki kişisel dinleme ve profesyonel monitör için detaylı ses falan filan... kişisel dinlemeler için de olacağı bahsedilmiş. um pro / um1 gibi bir olayı yok bunun. kaldı ki onu da dinleyip seven çok sayıda normal kullanıcı var. westone 1 normal kullanıcı için um 1 monitör için üretilmiş ama seven sevdiğini alıyor.
    ses işinde şu şunun için bu bunun için, pahalı iyi ucuz kötü diye bir şey yoktur. olmaz. senin hoşuna ne gidiyorsa en iyisi o'dur.

bu kulaklık müzik dinlemek için hiç fena değil. basskafa olarak tabir edilen arkadaşlar için uygun olmaması ve tizlerinin eksik ve detaysız olması dışında pek bir eksiği de yok. detaysız dediysem o da 200-250 dolarlık abileri için bak. sikindirik bir şey için değil.
    tarzı size uymuyordur saygı duyarım ama dinleyicisine hakaret etmek densizliktir.
    olmayacak diye davul da çalsan bageti götüne de soksan bu kulaklık standart dinleyiciye olabilecek bir kulaklıktır. cahilce konuşmak bunu olmaz kılmaz. cahillik bilmemekten ötesi bildiğini zannetmektir.
    lüften okuyalım araştıralım.
    eğitim şart.
  • son yillarda mikrofon üretiminin yani sira kulak içi kulaklıklara da el atmis olan shure'un fiyat-performans acisindan en basarili ürünü.

earphonesolutions, cnet ve head-fi gibi önde gelen audiophile sitelerinde en cok övülen ürünlerin basinda geliyor. orta ve yüksek frekansta kristal berrakliginda ses sunmasinin yani sira dengeli baslari en cok övülen özelliklerinden. ses kalitesi kesinlikle kendi fiyat seviyesinin cok cok üzerinde. üstelik kullanilan malzeme 600$'lik shure se535'in malzemesiyle tamamen ayni. ve bu ücret seviyesindeki bir cok kulakligin sunmadigi "degistirilebilir kulaklik kablosu" özelligi de var, yani kablonun basina gelebilecek olasi bir sanssizlikta kulakligi cöpe atmak yerine sadece kablosunu degistirebilir, shure'larinizi kullanmaya gönül rahatligiyla devam edebilirsiniz.

bir diger cok övülen özelligi ise sagladigi konfor. tavsiye edildigi gibi kulagin arkasindan sarilarak kullanildigi takdirde özellikle spor yaparken müzik dinleyen insanlara büyük bir kolaylik saglayacaktir bu kulaklik. olasi bir kabloyla temas durumunda da kulaginizdan cikmasina veya kaymasina/hareket etmesine engel oluyor bu kullanis sekli. su an piyasadaki en konforlu universal-fit kulaklik diyebilirim kendisi icin.

100 dolarlik fiyatinin cok cok üstünde bir kaliteye sahip, artik yavas yavas high-end kulakliklara gecmek isteyenler icin ideal bir basamak olusturacak bu ürünü alin, tavsiye edin.

daha cok bilgi icin;
    http://www.shure.com/…215-sound-isolating-earphones
  • sennheiser'in cx serisinden herhangi bir kulaklıkla kıyaslanmayı haketmeyen bir kulaklıktır. detay, sahne derinliği, mid'ler anlamında bütün sennheiser cx serisi kulaklıklardan birkaç gömlek üstün bir kulaklık.
    ancak ergonomi anlamında ufak kulakların çok fazla şansı olmayabiliyor. kulak deliği için farklı boyutlarda ve tiplerde uçlarla bu iş çözülebilir ama kulaklığın ana gövdesinin kulağa doğru şekilde oturması için çok ufak kulaklara sahip olmamanız gerekiyor. bu tip kulaklıklarda, kulak (kanaldan bahsetmiyorum) ne kadar büyürse, o kadar rahat ediliyor.
    her şeye rağmen, bu kulaklığın üst düzey microdriver içermediğini unutmamak lazım. bu eksikliğine karşın, sahip olduğu ses kalitesi, giriş seviyesi iem'ler arasında kendisini fiyat/performans konusunda en iddialı kulaklıklardan biri yapıyor.
  • shure'un se115'in bir kademe üstüne konumlandırdığı kanaliçi kulaklıktır.

kendisini 1 yıldır kullandığım için üstüne ufakta olsa birşeyler söyleme hakkını kendimde buluyorum.*
    kendisi mid'lerin önde olduğu bir kulaklıktır. mid sesler oldukça başarılıdır. bu yönüyle kendisi vokal ağırlıklı müziklerde iyi performans vermektedir. bass olarakta yine sınıfından(0-100 dolar) beklenecek şekilde hafif bass'lı bir yapısı vardır. fakat bu basshead'leri doyuracak seviyede değildir.
    tizler ise bu kulaklığın en zayıf yönünü oluşturmaktadır. bu kulaklıktan sonra daha üst sınıfa geçme konusunda teşvik edecek noktalardan en önemlisi bu olacaktır.
    sahne konusunda da kendisini kendi fiyat kategorisinde normal buluyorum. sahnesi tek tek enstrumanların konumlarını çok büyük bir hassaslıkla ayırt ettirecek kadar iyi değil. ancak bu seviyede bu da kabul edilebilir.

kulaklığın malzeme ve üretim kalitesi yine fiyatına göre makul seviyede. özellikle kablonun kevlar içermesi sağlamlık hissini çok arttırıyor fakat kablonun soket kısmında zamanla yaşanan gevşeme insanda tedirginlik yaratıyor. soket kısmının westone ürünleri gibi hareketsiz olmasını yeğlerdim.

özetle kendisini mid'lerin daha baskın olduğu müzikleri dinleyen, aşırı bass aramayan ve aldığı ürünün kalite algısı oluşturan bir markadan olmasını isteyenlere tavsiye ederim.
  • yalıtım konusunda earbuds segmentinde olan cx300 ile kıyaslanması bile abesle iştigal olup, kulakiçi kulaklık* olan shure se215 'in yalıtım yapmaması ancak uçların* boyut seçiminde hata yaptığınızı gösterir.

100$ altı alınabilecek en iyi iem'lerden bir tanesidir*. giriş seviyesi bir kulaklık için mid'ler tatmin edicidir. geçtiğimiz haziran ayında mavi renkli limited edition'ı piyasaya sürülmüştür.*
  • bi süredir bunun fiyat aralığında geziniyorum. sırasıyla sony, sennheiser, klipsch ve phonak denedim. şimdi elime bi tane bundan geçti ve ben bu kulaklıktan aldığım detayı hiç birinden alamadım. cidden iyiymiş ha.
  • hay-fay'ci elemanlarin yazdigi yok kablosu kevlar yok surucusu armatur degil bilmemne yazilarini siktiredin. alin bi dinleyin. o fiyat araliginda bu kadar dengeli ve net ayrica genis dinamik araligina sahip ve kafada genis bir sahne olusturabilen bir kulaklik yok.

sikca sorulan sorular ve cevaplari

bass yok diyolla
    -bass var ama tizlerin veya midlerin uzerine cikacak veya onlari bogacak kadar degil. kulaginiz varsa duyar dinlersiniz. ayrica var olan bass sennheiserlar gibi basinctan ibaret degil baya bildigin cozunurluge sahip.

ben teknocuyum, ben dijiyim, ben agir metalciyim vs...
    -sizi sennheiser reyonuna alalim.

tizleri midleri nasildir ki
    -dengeli ve net. tatmin eder.

dinamik aralik diye bisey duydum o ne ola
    -en dusuk ses ile en yuksek ses arasindaki fark diyebiliriz. bu kulaklikta yeterli seviyede var. daha once bu tarz bisey dinlemediyseniz cok sasirtir. kisaca etkisinden bahsetmek gerekirse, sarkinin girisinde az seste bir siren sesi var diyelim, sarkinin diger enstrumanlari da girdiginde siz o siren sesini ayni siddette ayni konumda ve sesi bozulmadan net duyuyorsaniz dinamik araliginiz ciddi genis demektir. bu kulaklik bu acidan baya yeterli.

duymadigin seyleri mi duyduruyo insana
    -evet daha once parcalarda duymadigin bi cok ayrintiyi duymani sagliyor ama kulagin egitimsiz ise bundan ne derece verim alirsin bilinmez.

bu paraya deger mi?
    -sik kulaklik kaybeden biri degilseniz uzun vadeli aliyorsunuzdur. eger uzun vadeli kullanmayi dusunuyorsaniz kesinlikle deger. ayrica degistirebilinir kablosu sayesinde her parcasini ayri ayri alma imkaniniz var.

sahnesi buyuk mu?
    -evet sahnesi tatli buyuk ve 3 boyut tadi veriyor ama kulakligin sahne etkisini yapay olarak olusturdugunu dusunuyorum. mesela sabit hizla sagdan sola dogru giden bir ses bu kulaklikta orta kisimda cok kisa bir sure duruyor. stereo widening gibi birsey var muhtemelen. muzigin orijinalini duymak icin kotu ama muzik dinlemek icin keyifli bir olay. zaten muzigin orijinalini duyma ihtiyaciniz olan bir iste iseniz bu yazida isiniz ne siz ne kullanicaginiz biliyorsunuzdur zaten. (sozum hay-faycilara degil. ben muzisyenim, onlar gidip bizim duyamadigimiz ya da onemsemedigimiz ayrintilari metresi 500 dolarlik kablolarla duyduklarini iddia etsinler.)

alternatif var mi?
    westone bakin, turkiyeye getirilmiyor. earphonesolution gibi sitelere bakin. westonelar abd uretim olduklari icin en ucuz abdden gelir.

simdi aklima gelmedi aklima gelince sorsam?
    -yesillendir
  • mına kodumun yerinde 1400 liraya, yurt dışında 500 liraya satılan kulaklık. https://www.shure.com/…-us/products/earphones/se215 69 dolar - burada ise 186 dolar. emeği geçenlerin, geçmesine vesile olanların götünü sikeyim.

kulakiçi kulaklıktır.
  • yurtdışında 100 dolar civarında, türkiyede 450 lira bandında satılan kulaklık. indirimde yakalayıp 300 liraya aldım. yeminle hayatımda para verdiğim en güzel şeylerden biri. takınca bi gülümseme geliyor. bundan önce de dandik telefon kulaklığı kullanmıyordum (bkz: vsonic gr06) ama bu başka seviye. bas yok falan denmiş forumlarda ama gayet tatlı bir bası var. yetkili biri değilim ama sıradan kullanıcılar için alınabilecek en iyi iem lerden biridir. bana göre tek eksi yanı kablosunda kontrol tuşları olmayışı. onu da kablosunu değiştirerek halledebilirsiniz.
  • shure markasının ürettiği kulakiçi monitör diye geçmektedir. aynı markanın se846 sını ve audio technicanın e70 ini sahnede, yine ath nin m70x, m50x gibi modellerini stüdyoda kullanmış birisi olarak shure se215 ve aonıc 215 (ikisi arasında fark nedir bilmiyorum, ikisinde de monitörler se215 serisinden gelmekte tek farkları birisi jak diğeri bluetooth modülü) günlük kullanımımda beni çok tatmin ediyor diyebilirim.

mid-rangeleri gayet dengeli, bassları tatminkar olmasına karşın düşük frekans seslerde bazen sıçabiliyor. foamları zaten inanılmaz iyi, sahnede ne kullanılıyorsa o. eksi yönleri olarak bir app vasıtası ile equalizer ayarlarıyla oynayamamak ya da tidal gibi hi-fi music streaming servislerine konfigürasyon geçirememek olabilir. günlük kullanım için aşırı ideal bir kulaklık. foamların sağladığı pasif noise cancelingi de yabana atılacak gibi değil.
hesabın var mı? giriş yap