• --- spoiler ---

şimdi, ilk 7 bölüm itibariyle konuşuyorum, yanlış değilsem dizinin kopma noktası 5. bölüm. bu bölümde yarışmanın bir arka planının kalmadığını, herhangi bir güvenlik ya da sağlık tedbirinin kalmadığını, yarışmacıların gerçek anlamda bir hayatta kalma mücadelesine girdiklerini görüyoruz. bu noktada oyun, yarışma psikolojisinden, nispeten güvenli ve kontrollü şartlardan tamamen çıkıyorlar. oyun bitiyor, gerçek hayat korkunç bir acımasızlıkla ortaya çıkıyor ve biz bu geçişi sadece 2 saniye falan hissediyoruz. sam kameramanlara "kayda devam edeceksiniz, ve bize kopyalarını vereceksiniz" diyor hepsi bu. tabii o kameraların pilleri, filmleri, şarjları ya da gerekli diğer ekipman nasıl sağlanıyor, kameramanlar ne yiyor ne içiyor belli değil. o kısmın karanlığı mantıksızlık derecesinde. bir de yine 2 saniye süren "buradan gidelim, hayır burada kalalım" tartışması var ki fena. lan olm uzun vadede hepiniz sibirya'da kurda kuşa yem olacaksınız işte, yürüyün gidin. günlerce, ayaklarınız patlayıncaya kadar yürüyün, ölene kadar yürüyün ama yürüyün, gidin oradan be. kalmak kadar malca bir fikir olabilir mi amk.

--- spoiler ---
  • bir öneriye uyarak izlemeye başlayıp, bir çırpıda ilk 7 bölümünü izlediğim dizi. çok mu beğendim de izledim? pek sayılmaz, aylaklık + bulmacamsı bir dizi için akıl yürütmenin dadını lost ile almışım demek ki, yine bu fırsat çıkınca dayanamadım. ama sağlam dandiklikler var. mesela lost da en sonunda batırmıştı sıvamıştı ama sonuna kadar kurgusu gayet iyi gitmişti. ama şurası bir gerçek ki dizi son derece sürükleyici. 8. bölümü iple çekiyorum doğrusu. neyse, bundan sonra yazacaklarım spoiler sınıfına girebilir...

--- spoiler ---

lost'a benzerlik konusu:
    evet, ıssız bir yerde bir grup olmasından mütevellit benziyor. ama karakter tasarımında da biraz lost'tan aşırma yapmışlar gibi duruyor. mesela neeko - jack, johnny - sawyer, sam - john, daniel - hugo, irene - jin, hatta joyce (carolina) - juliet benzetmelerini (joyce da yapımın adamı, juliet de dharma'nın doktoruydu hatırlarsanız) yapabiliyoruz. üstelik lost'ta da en başlarda kutup ayısı görmeler, ses duymalar, bir şeyler görmeler gibi şeyler oluyordu. sonra "the others" ile karşılaşmalar. burada da çok benzer şeyler oluyor. belli ki biraz araklama olmuş, bu kadarı tesadüf olamaz. ama öte yandan aklın yolu da bir tabii, ormanda elbette hayvan göreceksin (tabii o garip ayak izleri olması da işin cilvesi)

kameraman saçmalığı:
    bir defa kardeşim, kameraman mantığı hiç olmamış. deyin ki her ağaca bir kamera bağladık, her noktayı görebiliyoruz falan. millet geberiyor, orada kameramanlarla muhabbet falan ediyorlar. bu adamlar ne yiyor ne içiyor? vardiya ile çalışıyorlar desek helikopter işi suya düşünce niye heyecan yapmıyorlar, ve ortamdakiler kameramanların "haydaa şimdi biz de ş.çt.k" demeyişlerine niçin şaşırmıyorlar? bunlar en üçüncü sınıf dandik yapımlarda görülebilecek hatalar. toparlanması neredeyse imkansız. hani matematikte değişken sayısı denklem sayısından çok olunca büyük ihtimal çözümsüzdür ya, onun gibi bir durum yani, bunu toparlamaları neredeyse imkansız.

yapım o gelen adam + 1 helikopter + 3-5 kameramandan mı ibaret sorusu:
    evet, tamam, yapımın kampı talan edildi, helikopteri düştü anladık da, bu adamların moskova'da filan merkezde elemanları yok mu? "kardeşim wtf is going on? başka bir helikopter temin edelim, gidip şu adamları kurtaralım bari" demiyorlar?!

victoria ve tommy (ilk yarışta daniel'e yardım edip sonra ölen adam):
    tamam, tommy olaya en baştan heyecan katmak için yapım tarafından getirilip öldü numarasıyla götürülmüş olabilir. peki ya victoria? zehirlenme hadisesi de mi bir numaraydı acep? yapım mantarların zehirli olduğunu söylerken numara yapmış sonra victoria bile bile ama çaktırmadan bunlardan yiyip sonra da hepiniz öleceksiniz deyip heyecanı basıp gitti mi acaba? bir de victoria giderken butonlar da helikopterler de çalıyordu...

daniel'in bulduğu üç bacaklı kurbağa:
    bu radyasyona delalet ediyor anladık, tunguska falan. ama bu konuda fazla ipucu ortaya çıkmadı, çıktıysa da ben kaçırdım.

diğerleri (the others): çocuğu gördük, halüsinasyon değilse. mızrakla defolun gidin de dediler. geyik başıyla tuzak kurmalar falan. ama bunların da başka ipucunu göremedik.

gökyüzünün rengarenk olması ve sonra yaz günü kar yağması:
    burada "bak sen allah'ın işine" demekten başka aklıma bir şey gelmiyor.

---şimdi ayrıntıları kenara bırakıp genele bakacak olursak---

tunguska olayı:
    en başta tunguska yakınlarında olduğundan bahsedilmişti sanıyorum. zaten ağaçların yandığı alanı gördüğümüzde (5. bölümdeydi galiba) bunun tunguska olayı ile alakalı bir dizi olduğunu anlıyoruz. bazı teorilere göre tunguskaya göre biraz daha korku (horror) sınıfına giren dyatlov geçidi vakası ile de alakası olacak. öyle olursa ayvayı yedik çünkü bu olay anlatılageldiği şekliyle lanet olası derecede ürkünç bir olay. tunguska ise biraz daha bilimkurgu bir olay. muhtemelen bir göktaşı düşmüş ve havadayken patlayıp tüm ağaçları yeriden söküp yere uzatmış. ama dizide başka bağlantı göremedim henüz. gökyüzündeki ışıklar falan da halen havada.

totem: dizinin gizemlerinden birisi bu. miljan denen gıcık karakter bu totemle dalga geçtikten sonra tamamen dark side'a geçti. muhtemelen lanetlendi.

veeee ceset+kolye!! : şu anda komplo teorisi üretmek isteyen bir izleyicinin başlangıç noktası sabina'nın kendi cesedini ve kolyesini bulması. ödüllendiricinin üstünde "test grup c" yazdığını da gördükten sonra anlaşılıyor ki bunların a ve b grubu da varmış ve aynı kişilermiş. sanırım kopyalayıp kopyalayıp gönderiyorlar buraya.

bakalım tüm bunların ke kadarını birbirine bağlayabilecekler...

--- spoiler ---
  • otu boku beğenmeyenlerden ekolünden olmama rağmen başıma bir iş gelmeyecekse gayet beğendiğim dizi. kameramanların konumu/işlevi, lost'tan yapılan kopyalar, olmazsa olmaz holywood klişeleri, konsepti canlı tutmak için oyuncu röportajlarına verilen gereksiz ağırlığa rağmen kendini sıkmadan izletiyor ve ilk 3 bölüm sonrasında tempo hiç düşmüyor. ratingleri ne alemde bilmiyorum ama imdb puanına bakılırsa bu dizi çöplüğünde ilk sezonu bile çıkartamayabilir gibi duruyor. umarım yarıda kalmaz, çerez niyetine güzel bir dizi izleriz.

-------- dikkat spoiler çıkabilir ------
    en başta japon'u geek'e ver, hot latini de yakışıklı alsın klişesi can sıkıcıydı. nedir lan bu geek'lerin holywood senaristlerinden çektiği? geek'ler siksin hepinizi. (burası kişiseldi euhusdf)
    günlük mevzusu ve yatık ağaçlarla beraber konuyu bir şekilde tunguska'ya bağlayacakları kesin gibi. umarım dişe dokunur bir şeyler çıkarabilirler. aniden yağan kar ve uzaktan görünen anten de oranın bir deney sahası olduğu izlenimi uyandırıyor. (ki c grup olayını da açıklar bu) konu bu şablonla beraber gayet çekici. ama hepsini harmanlayıp hiç bir bok çıkaramazlarsa ağır küfrederim. izlediğimize değsin.

özel not: miljan çemçük ağızlısını da 6 ay aralıksız budaklı meşe odunuyla dövsem rahatlayamam.
    -------- spoiler tehlikesi geçti ------
  • izlerken beni geren dizi. boyle bir gercekmis gibi geliyor ara ara.

miljan denen saykodan tirsiyorum

ha bi de sabina direkt sayid jarrah.
  • 1x08 ile taşları iyice yerinden oynatmaya başlayan, şu sıcak günlerde içimizi serinleten dizi.

--- 1x08 spoiler ---
    grup ikiye bölündü iyice. sam'in artık ölmüştür dediğimiz anda gelip kalbi duran johnny'yi hayata döndürmesi onun önemini bir kez daha gösterdi. öte yandan başlarda en zayıf halka olarak görülen daniel'in johnny dahil grupta sağlam olarak ayakta kalan tek kişi kalması dizinin şaşırtıcı yanlarından biri oldu.
    neeko ve sabina'nın izin peşinden gidip sanırım tommy ve muhtemelen natalie'yi öldüren yaratığı bulmaları ya da yaratığın onlara saldırması önümüzdeki bölümde olacak gibi.
    rus bilim enstitüsü olayı lostvari olmuş tabiki. bakalım altından neler çıkacak. mutlaka sığınak falan vardır, birileri oraya gizlenmiş ve dışarıyı kameralardan izliyorlardır. 1x09'da binalarla ilgili daha çok şey öğreneceğiz gibi.

--- 1x08 spoiler ---

sezon finali yaklaştıkça iyice umutlandırıyor. ancak en büyük problem yayın saatinin under the dome'la çakışması. reytingler çok kötü ve 2. sezon onayı zor görünüyor. alırsa da yayın günü falan değişir zaten.
  • lost izlemiş bünyeler için ilk 9 bölümü ve karakterleri özet geçiyorum:

--- spoiler ---

carolina = ethan

johnny ~ sawyer

esther+ sabina < kate austen (bkz: bir kate değil)

daniel > hurley / charlie

sam ~ john locke

irene = claire

neeko < jack

miljan = michael

sabina < sayid jarrah

ıssız bir yer, tek olduklarını sanıyorlar. telsiz buldular ama bir şey sinyali kesiyor yine. black smoke gibi bir yaratık/canlı var. orman morman.

--- spoiler ---
  • şahan'ın filmini imdb'de en kötü filmlerde bir numara yapan ekşi ekibinden kendi çaplarında destek verip reytingini artırmasını beklerdim. (hiç imdb'de oy vermedim, nasıl verilir bilmiyorum. + bizim vereceğimiz oyların bu diziye katkısı olup olmadığını da bilmiyorum. masumane fikrimi hor görmeyin lütfen)

beni heyecanlandıran çok az diziden biridir. yayımlanacağı günün burcumun uğurlu günü olmasıyla kesinlikle bir alakası yok. olay örgüsü kimilerine vasat gelebilir. başka daha iyi diye nitelendirilen dizilerle kıyaslama yapıp diziyi harcamak acımasızlık olur. kendi ülkesinde reyting alamaması daha favori yayınların (under the dome mesela) aynı saatte yayınlanıyor olması olabilir. son birkaç bölümü ile artık survivor'a benzemediğini de söylemek lazım.

dizinin facebook sayfasında yayınlanan videolar bile ülkemizde yayına açık değil, dizinin durumunu varın siz düşünün. biterse sanırım en çok bizim ülkemizde üzülen olacak.

bir de dizi başlarken çalan müziğe hastayım. maalesef hiçbir yerde bulamıyorum. belki dizi başlarken veya biterken gösteriyorlardır müziğin yapımcısını. dizinin heyecanından şuraya yazana kadar bunu akıl edemedim ne yalan söyleyeyim.

umarım uzun soluklu bir dizi olur.
  • --- spoiler ---

johnny... yavrum... 9. bölümde güvenlik kameralarından joyce'un soyunduğu görünce

ekranı eliyle kapatırken arkasındaki kameramana "i don't think so" dedi... koptum hahahaha...

--- spoiler ---
  • sürükleyici bir dizi. geçen şöyle bir yoruma rastladım ki gayet mantıklı geldi.

--- spoiler ---

bunlar havanın renkli olduğu gün zamanda ileriye gittiler, her şey ona işaret ediyor. çünkü sabina kendisinin kolyesini ölü birisinde görmüştü. televizyoncuların bir anda ortadan kaybolması, birden yaz ortasında kar yağmaya başlaması ve bu atom saati hesaplama hatası buna işaret ediyor.

--- spoiler ---
  • --- spoiler ---

9. bölümde sonunda o skimsonik ayak izlerinin ne olduğunu gördük. aha yerliler kaçırdı bunları.

sezon finaline 3 bölüm kaldı. bi sonraki bölümde de kampa gidiyorlar. irene kurtulmuş onları görüyo. esther orospusu da orda. zaten olmasa şaşardım.

elemanların tipleri sabina'ya benziyor amk. onlardan çıkarsa hiç şaşırmam.

ne şaşırcam lan. ben lost'u komple izlemiş adamım.

--- spoiler ---
hesabın var mı? giriş yap