• konu hakkında yazılanlardan bir sonuç çıkarmaya çalışırsak, genel olarak kanı şu, "sigara içenler kanser olur, bana ne içmeseydi, ben onun tedavi masraflarını ödemek zorunda mıyım?" e allahın andavalları, sigara içmeyen ama kanser olanları ne yapacaz? bende sigara içerek ödediğim vergilerle senin masraflarını ödemiyor muyum? diye düşündürmüştür. sonuçta o da başka sebeplerden kanser olmuş. en iyisi kanseri sigorta kapsamından çıkarmak. böylece tüm sağlık giderleri azalır, negzel.
    hayvan gibi vergi almayı bilen devletin, sağlık masrafı ödemeye gelince sıyırmaya çalışmasını sorgulamak yerine, vurun abalıya, böylesi daha iyi.
  • sigara icenin hayatini 'kendilerine zarar, cevrelerine zarar, parasina yazik' diye savunan a.ciklar insanlarin basi her dara dustugunde insanliklarini hatirlasaydi, insanlik on binlerce yillik tarihinde sevmeyi ogrenmis olurdu. ama bazi hayvanlar icin bu dusunme sekli, sadece kendileri disindaki insanlarin begenmedikleri aliskanliklarini yasaklamak soz konusu oldugunda geldigi icin burdacokagirkufurlervar. sigara icen fabrika iscileri ozluk haklari icin meydanlara ciktiginda, lisede dunyayla basa cikamayip sigaraya baslayan insan sinavi kazanamadim diye kendini astiginda, insanlar adil egitim hakki icin sokaga dokuldugunde orda yoksun ama yarrak kafali. o zaman onlarin karsisindasin o zaman karsit olmak icin tonla bahanen var. o zaman devlet de
    dusunmuyor insanlarin iyiligini. ama sigara olunca herkes birdenbire insanlarin iyiligini, parasinin iyiligini filan dusunuyor. sigaradan alinan vergiyle butun sigara icenler kanser olsa yedi sulalesinin bakim masrafikarsilanir. ama elbette sorun bu degil. sorun yasaklari savunan herkesin sebepleri es gecip sonuclara saldirmasi. sorun butun insanlarin kendileri oyle karar verdiler diye herkesin o karara uymayi istemis olmalari. mna kodugumun napolyon komplekslileri... ne var ne? sigara icmiyorum. ve bu kufurler yuzunden annemden bi ton firca yiycem sizin yuzunuzden. anne valla sigara ictigimden degil.
  • mümkün olmayan durumdur. zira sektörde rekabet öyle yoğundur ki biri bunu illaki yapacaktır
  • sizler için özetini hazırladığı tartışma, buyrun:

devlet: sen sigara içiyorsun ve bundan sonra akciğer kanseri olman dahilinde sigorta kapsamında değilsin.
    vatandaş: tamam, komple çıkar beni sigortadan, paramı da geri ver, sigaramdan da vergi alma.
    d: olmaz. sigorta zorunlu, grip olursan vermidon falan yazdırabilirsin.
    v: sigaradan sağlık vergisi alma o zaman, madem sigaradan kaynaklanan hastalıklar sigorta kapsamında değil.
    d: olmaz, almam lazım. sigara zararlı, içine kanser oluyorsunuz ve bu sağlı sistemimize ek maliyet getiriyor.
    v: kanser olunca tedavi etmiyorsun ki. sigortaya yatırdığım parayı geri ver, özel sigorta yaptırayım.
    d: olmaz, vermem. hem onlar da sigara içersen daha fazla ücret alacaklar senden.
    v: e onlar tedavi de edecek ama akciğer kanseri olursam, sen de et devlet sigortasında durayım.
    d: olmaz, tedavi etmem. sigara içiyorsun çünkü, bile bile kanser oluyorsun.
    v: tedavi etmeyeceksen niye sigaradan ayı gibi vergi alıyorsun peki?
    d: işme sigara. zararlı.
  • yok devenin bale pabucu. sigara zararli evet ancak bir sigara bagimlisinin basina gelen hastaliklarin hepsi omrunde hic sigara icmemis kisilerin de basina geliyor. bunun kararini kim nasil verecek? en yakin arkadasimin annesi sigara iciyordu, akciger kanserinden oldu. babamin arkadasi bir tane bile sigara icmemis adam. akciger kanserinden oldu. simdi sen diyebilir misin arkadasimin annesinin kanser olmasinin nedeni sigara? ben diyemiyorum. kaldi ki herkes bilincli ve keyfincemi iciyor? akillari var icmesinler degil mi? bekara kari bosamak kolay diyorlar bu gibi durumlarda. ilkokulda sigaraya baslayan insanlar var. zaten nasil bir hayati var dusun ki o yasta sigara icebiliyor, bagimli oluyor, kimse de dur demiyor, buyuyor hayat yine bok gibi, belki zararini bile gercek anlamda bilmiyor. simdi sen de diyorsun ki bu insanlar sigorta kapsamindan ciksin. neden pardon? neden yahu? cebinden cikan her para hakli bir nedenle cikiyor da miletin sagligina giden kismi mi batti? devleti bu para mi kurtariyor, buraya mi geldik simdi?
    kusura bakmayin da boyle sey olmaz.
  • sigara içen bir şahsın, sırf, "sigortalı olmayanların 213 tl ödeme zorunluluğu" absürtlüğünün iptali için dava açması hâlinde bile; ödediği primleri dâhi kuruşu kuruşuna geri alarak kazanabileceği bir neden sunmaktır bu.

tabii ki hukuk devletlerinde.

gerçi hangi durumda olursa olsun, devletten farklı bir şey beklemek de abes. o devletin halkı benzeri her vak'ada, "du bakali n'olecak?" dedikten sonra devlet ne yapsın?
  • cok ciddi musteri kaybina neden olur.
    fakat genc ve sigara icen musterinin , yasli ve sigara icen musteriye gore daha karli oldugu durumu ihmal edilemez.
  • bak,bu sigara yasağını benimsiyorum.ne o duman duman?
    çağdaş olun oğlum biraz.dişiniz sararacak sonra.
  • çok mantıksız deli saçması düşünce.ecnebi memleketlerde sigara içenlere bedava kanser tedavisi filan verıyolar mesela bunları yaz.ikinci bir emre kadar düşünmeni teori sıçmanı yasaklıyorum genç jedi.
hesabın var mı? giriş yap