• çok mantıklı hareket.

sen kolanı iç, sonra nasıl olsa bir yolu var. mide kanseriyle mücadele eder devlet.

ekleme: ya amk sigara tabii ki zararlı da insan hayatında pek çok zararlı şey daha var. hepsini çıkar o zaman.

ekleme 2: başlık başıma kalmış.
  • fast food yiyenleri de kapsayacakmış sağlıklı beslenmedikleri için öyle diyorlar. ayrıca hovardalık yapanları da kapsaması muhtemel bulaşıcı hastalık kapma olasılığı olduğundan.

öyle yaniii.
  • efendim öncelikle (bkz: sigara içmeyenlerin içenlere yaptığı faşizan baskı)

devam etmek gerekirse şimdi bir paket sigaranın yaklaşık %80'i vergi. yani 2013 aralık'ında alınan bir paket camel'ın (8tl) yaklaşık 6,5 liralık bir kısmı sadece vergi. bu hesapla günd bir paket camel içen bir insan senede yaklaşık olarak 2300 lira gibi bir parayı vergi olarak ödüyor. e peki güzel kardeşim bu adam senin sgk primin kadar miktarı devlete nakit olarak veriyor zaten. ayrıca çalıştığı için seninki kadar primi de ödemiş oluyor. daha hala neyi derdindesiniz ki? size giren çıkan ne?
  • herkesin sigaraya başlamasına veya sigara içtiğine dair beyanda bulunmasına vesile olacak dahiyane fikir.

benimde istediğim zaten bu, evet beni sigorta kapsamından çıkarın, çıkarında her ay gasp ettiğiniz maaşımın üçte birine el koyamayın. hali hazırda zaten el koyduğunuz param bana sağlık hizmeti olarak geri dönmüyor. ayda yılda bir hasta olarak gittiğim hastanelerde sanki her ay düzenli prim ödeyen ben değilmişim gibi üstüne birde muayene parası, katkı payı cart curt ödeyip duruyorum. benim sigorta primimi bana nakit verin arkadaşım. ben başımın çaresine bakarım.

göz göre göre adam kekliyorsunuz. bizi düşünerek bu öneriyi sunan arkadaştan allah razı olsun.

her ay sekiz yüz küsür lira prim ödüyorum ben, yemin ediyorum o parayla grip olsam amerika'da tedavi olup gelirim lan, kalan parayla da düzenli olarak marlboro içer üzerine misler gibi tatil yaparım.
  • madem sigara içmeyip de sigara içenlere düşman olanlar "onların tedavi masrafları benim cebimden çıkmasın" diyor, o zaman sigara içenler de senelerce sırf sigara içtikleri için fazladan ödedikleri vergilerin sigara içmeyenlere yol, su, elektrik olarak dönmesine itiraz edebilirler sanırım.
  • onlarin anasini avradini sikerim. dune gelene kadar devlet eliyle satilan sigaraya alistirilan insanlar, olsunler diye birakilacak mi? cok hayalperest bi baslik olmus. mantik sinirlari dahilinde olmasi mumkun olmayan uygulamadir.
  • sigara içen bir şahsın, sırf, "sigortalı olmayanların 213 tl ödeme zorunluluğu" absürtlüğünün iptali için dava açması hâlinde bile; ödediği primleri dâhi kuruşu kuruşuna geri alarak kazanabileceği bir neden sunmaktır bu.

tabii ki hukuk devletlerinde.

gerçi hangi durumda olursa olsun, devletten farklı bir şey beklemek de abes. o devletin halkı benzeri her vak'ada, "du bakali n'olecak?" dedikten sonra devlet ne yapsın?
  • yok devenin bale pabucu. sigara zararli evet ancak bir sigara bagimlisinin basina gelen hastaliklarin hepsi omrunde hic sigara icmemis kisilerin de basina geliyor. bunun kararini kim nasil verecek? en yakin arkadasimin annesi sigara iciyordu, akciger kanserinden oldu. babamin arkadasi bir tane bile sigara icmemis adam. akciger kanserinden oldu. simdi sen diyebilir misin arkadasimin annesinin kanser olmasinin nedeni sigara? ben diyemiyorum. kaldi ki herkes bilincli ve keyfincemi iciyor? akillari var icmesinler degil mi? bekara kari bosamak kolay diyorlar bu gibi durumlarda. ilkokulda sigaraya baslayan insanlar var. zaten nasil bir hayati var dusun ki o yasta sigara icebiliyor, bagimli oluyor, kimse de dur demiyor, buyuyor hayat yine bok gibi, belki zararini bile gercek anlamda bilmiyor. simdi sen de diyorsun ki bu insanlar sigorta kapsamindan ciksin. neden pardon? neden yahu? cebinden cikan her para hakli bir nedenle cikiyor da miletin sagligina giden kismi mi batti? devleti bu para mi kurtariyor, buraya mi geldik simdi?
    kusura bakmayin da boyle sey olmaz.
  • kesinlikle onay veriyorum zaten icitigim sigaranin yuzde 80 ini vergi olarak veriyorum, zaten maasimdan tonla para her ay kesilio, zaten ona guvenmeyip ozel saglik sigortasina ayrica para bayiliyorum. kapsam disi kalsin param da bana kalsin 16 yasindan beri sigortaliyim 2 kere kullanmisimdir devlet kapisini.

ha sigara toptan yasaklansin diyenler, oldu gozlerim doldu. devletin vergi acigini iki kurus maasindan tamamlarsin ozaman. hadi vergiyi gectim amerika ickiyi yasaklamis zamaninda kacakciliga yaramis mafyayi zengin etmis.

mantigi biber acidir, hayat da acidir, ozaman hayat biberdir tadinda olanlar icin konusmasi karar almasi kolay bi mesele.

ha sigara icmeyin, baslamayin, insanlari gencleri bilinclendirin, alinan vergiyi, maas kesintisini buna harcayin ozaman eyvallah.
  • sigarayı bir kaç sene önce bırakmış, içtiğim zamanlarda olduğu gibi şu anda da sigaradan iğrenen ve herkese sigarayı ivedilikle bırakmasını, içmeyenlerin hiç başlamamasını tavsiye eden biri olarak: hukuka ve insan hakkına aykırı bulduğum/bulacağım uygulamadır.
hesabın var mı? giriş yap