• kışa doğru havaların soğduğu bir günde;
    -beyler dışarda oturalım da sigara içeriz.
    +bana ne lan ben mi sigara içiyorum, götümüz doncak orda.

o 'banane lan' diyen benim. arkadaşlarımı çıldırtırım evet.
  • rahmetli bill hicks'in de belirttiği gibi, sigara içenlerin yanına gidip rahatsız olduklarını belli etmek için imalı bir şekilde öksürmeleri:

- öhöhöhöhöhm... öhhöhöhöhöhm... öhhöhöhöhm

+ vay be, sigara içmediğin için şanslısın. ben bütün gün içsem bile öyle öksürmüyorum. sadist misiniz olm siz, sigara içenlerin yanına gidip öksürüyorsunuz, sakat insanların yanında dans da ediyorsunuzdur allah bilir. "naber lan demir götlü, yarışalım mı?"
  • anlamsızca sürekli çakmağınızla oynamaları.
  • barda, meyhanede aynı masada otururken sizin sigara içmenize bik bik yapmaları. arkadaşım etraftaki bütün masalarda içiliyor zaten ortalık tilki ini gibi olmuş, bi benim sigaram mı rahatsız ediyor yani seni? yiyiyorsa yan masadaki ayı yavrusuna da söylesene sigaranız beni ve körpecik akciğerlerimi rahatsız ediyor diye.
  • "ben olmadigin halde neden benim gibi dusunmuyorsun" seklinde bir dusunceye dayanan butun davranislar buna ornektir.

sigaram bitsin de kalkalim dediginiz zaman, neden sondurmuyorsunki seklinde suratiniza bakilmasi buna net bir ornektir mesela.

anlayissiz ve hosgoruden uzak oldugu muddetce icen de icmeyeni delirtir, icmeyen de iceni. hicbirisinin savunulacak bir tarafi da yoktur.
  • parkta kosarken her turda size selam vermeleri.
  • - olur olmadık sigaranıza karışmaları. yok "bu kadar zehir var", yok "bir tanesi 1 saniye 15 nanosaniye götürüyor ömründen" diyerek kafa sikmeleri. ömür benim ömrüm lan dalyarak sana ne?
    - sigara içenleri aşağılıyorum ayağına kendilerini gizliden yüceltmeleri. he canım he tamam. ilkelce bir bağımlığın pençeleri altında kıvır kıvır kıvranıyorum ben. uygarsın sen.
    - paso üstünüzün başınızın koktuğundan yakınmaları. hem gelip burunlarını tenime sokuyorlar hem de "üf çok kötü sigara kokuyorsun" diyorlar. gel içime gir de kokla diyen mi oldu armut? bir de bunu özlük hakları makyajıyla sunmaları. vanilya ve menekşe özlü kozmetik ürünlerinin kokusundan rahatsız oluyorum. ne yapalım? piyasadan mı kaldıralım?
    - açık havada dibinize girip dumanınızın içine dalmaları sonra da yakınmaları. kaşınıyorlar azizim.
  • bunlardan bi tanesi zamanında dumanın gözüne gözüne vururken sonradan pat diye bırakmış ve ilk zamanlar her ortamda bunu dillendiren bi elemandı. eleman dediysem benden 10-15 yaş büyük bi abimiz. çalıştığım ofiste sigaram her daim masa üstünde olduğu için bu her fırsatını yakaladığında masama gelir bişeyler konuşmak bahanesiyle paketimden bi tane çıkarıp burnuna götürürdü. ilk yaptığında napıyosun abi dediğimde sigarayı bıraktım ama kokusuna hala bayılıyorum demişti. o iğrenç, kıllı burnuna filtre kısmını felan değdirir sigaramı da beni de mundar ederdi. ben de burnuna değdirdiği her sigarayı toplayıp ona ekleştirmek isterdim. uç uca değil yan yana.. psikopat etti beni godoş kılıklı
  • *mekanların açık bölümlerinde sigara içmenin serbest olmasına karşın, bunu bile bile oturup, bir de rahatsız oluyoruz demeleri. ben de senin kokundan, görüntünden, saygısızlığından rahatsız oluyorum, kalk git o zaman evinde otur.
    *kullandıkları arabalarla çevrede yarattıkları gürültüden, kirlilikten, kokudan ve keşmekeşten hiç bahsetmezken, sürekli sigaranın yarattığı rahatsızlıktan bahsetmeleri.
    *"içmesene şunu ya, zararlı" yorumları. bir sen akıllısın zaten, ben sağlığıma yararlı diye içiyordum halbuki.
    *saygı kavramının sadece kendileri için geçerli olduğunu zannetmeleri. "sigara içenler bana saygı göstersin" diye bik bik bik kafa bikerken kendilerinin sigara içenlere türlü çeşitli saygısızlıklar, hadsizlikler yapmaktan geri durmamaları.
    *akıllarınca faydalı bir şey yaptıklarını zannederek "ay ama pis kokuyorsun, ay ama erken kırışacaksın, ay ama cildin sapsarı olacak, ay ama bilmem ne" gibi cümleler kurmaları. sigara içen biri olarak götüme kaş, göz çizsem bile senden güzel olur salak. çekil git gözümün önünden.

daha da yazarım ama gözümün önüne geliyor bunları söyleyenler, sinirlerim zıplıyor.

meraklısına not: uzun zamandır sigara içiyorum ve arkadaşlarımdan sıklıkla "hem zararlı hem saygılı" yorumunu duyuyorum. çünkü hakikaten özen gösteririm yanımdaki insanları kendi zevkim için rahatsız etmemeye. çocukların yanında (kapalı alanlarda) içmem, açık havada dumanımı kollarım, birine doğru gittiğini farkedersem yer değiştiririm, masada birileri yemek yerken içmem, yanımda sürekli nane şekeri taşırım vs. lakin bu bir takım sigara içmeyenlerin ukalalıklarını görünce dolu küllüğü ağızlarına boşaltasım geliyor yemin ediyorum.
  • şehirlerarası otobüste nasıl olsa bu hak bana verilmiş diyerek koltuğunu 180 derece kadar yatırmaya çalışan yolcu gibi sigara içenlere karşı olduğundan fazla nezaketsiz davranırlar.
hesabın var mı? giriş yap