1. sigara içmeyin.

edit: sigarayı yeyin.
  2. sigarayı bırakın ve ''nereye bıraktın masaya mı?'' esprilerine kulak asmayın.
  3. insanları sigaradan soğutması beklenen tavsiyelerdir. bırakın ama çok nadir için, çok güzel çünkü. ne kadar nadir içerseniz o kadar güzel oluyor.
  4. ne bok yerseniz yeyin mutsuz olmak isterseniz mutsuz, olmamayi secerseniz de daha az mutsuz oluyorsunuz. mutlu olmak ise tamamen diger etkenlere bagli kaliyor. sigara da bana arada cikis kapisi oldugu icin simdilik icmeyi seciyorum belki ileride birakirim. su an mutlulugumun icine sicildigi su dakikalarda sunlari yazarken bi elimde telefon bi elimde sigara var. ve sikeyim boyle isi derken elimdeki sigara hicbir boka yaramazken nedense az da olsa rahatlatiyor. icindeki nikotinden falan degil neden bilmiyorum. belki alistigim bildigim bisey oldugu icindir. hos gerci boyle sinirliyken neden bu kadar icimi bu basliga sicma geregi duydum onu da bilmiyorum. siktir git eksi itirafa yaz dediginizi duyar gibiyim. yok onu da siktir et bugun daha fazla bisey yazacak halim kalmadi kimsenin umurunda oldugunu da sanmiyorum zaten. ozetle kardesim birakmak ya da birakmamak sana kalmis benden sana tek tavsiye birakacaksan dusun bi kendimi boyle bok gibi hissettigimde elim cebimdeki paketi arayacak mi diye. oyleyse eger koy gotune. hepimiz oluyoruz zaten ha yavas ha hizli.
  5. aylık cüzdanda kalan para miktarı ile yapılabilecekler , her türlü sporda (saha,minder,yatak v.b.) meydana gelen performans artışı, leş gibi kokmamak, havaalanı,otobüs yolculuğu gibi uzun süreli sigara içilmeyen ortamlarda geçirilen zamanlarda işkence çekmemek gibi konuları düşünerek ekstra motivasyon sağlayarak yoksunluk sendromundan hafif hasarla kurtulmak.
  6. kendi kendinize söylediğiniz onca sözde sigara içme sebeplerinizin züğürt tesellisi olduğunu kabul edin he ille de içecekseniz seviyorum kardeşim deyin.
  7. iradenize hakim olamayacak kadar güçsüzseniz asla bırakamazsın. bu yüzden bir insan olarak ne kadar güçlü ve iradesine hakim olduğunu tüm dostlarına gösterme vakti geldi dünyalı. hadi ne duruyorsun.

sigarayı bırakmak isteyenlere tavsiyeler hakkında bilgi verin