şükela:  tümü | bugün soru sor
 • içsen de ölürsün, içmesen de.
 • bir sevgili bulun.
 • ne bok yerseniz yeyin mutsuz olmak isterseniz mutsuz, olmamayi secerseniz de daha az mutsuz oluyorsunuz. mutlu olmak ise tamamen diger etkenlere bagli kaliyor. sigara da bana arada cikis kapisi oldugu icin simdilik icmeyi seciyorum belki ileride birakirim. su an mutlulugumun icine sicildigi su dakikalarda sunlari yazarken bi elimde telefon bi elimde sigara var. ve sikeyim boyle isi derken elimdeki sigara hicbir boka yaramazken nedense az da olsa rahatlatiyor. icindeki nikotinden falan degil neden bilmiyorum. belki alistigim bildigim bisey oldugu icindir. hos gerci boyle sinirliyken neden bu kadar icimi bu basliga sicma geregi duydum onu da bilmiyorum. siktir git eksi itirafa yaz dediginizi duyar gibiyim. yok onu da siktir et bugun daha fazla bisey yazacak halim kalmadi kimsenin umurunda oldugunu da sanmiyorum zaten. ozetle kardesim birakmak ya da birakmamak sana kalmis benden sana tek tavsiye birakacaksan dusun bi kendimi boyle bok gibi hissettigimde elim cebimdeki paketi arayacak mi diye. oyleyse eger koy gotune. hepimiz oluyoruz zaten ha yavas ha hizli.
 • kendi kendinize söylediğiniz onca sözde sigara içme sebeplerinizin züğürt tesellisi olduğunu kabul edin he ille de içecekseniz seviyorum kardeşim deyin.
 • iradenize hakim olamayacak kadar güçsüzseniz asla bırakamazsın. bu yüzden bir insan olarak ne kadar güçlü ve iradesine hakim olduğunu tüm dostlarına gösterme vakti geldi dünyalı. hadi ne duruyorsun.
 • günde yaklaşık bir paket sigara içen arkadaşım, allen carr'ın yazdığı the easy way to stop smoking'i okuyarak bırakmıştı. yıllardır tekrar başlamadığına göre denenebilir.
 • doktora gidin. her türlü profesyonel destek alın.
 • sigarayı bırakmaya karar verdiginizde, bıraktıgınızda ve tekrar içmeyecegınize emin oluncaya dek, kesinlikle kalan sigaralarınızı kırıp atmayın. mutlaka yanınızda sigara bulundurun. olası bir kriz anında rahat olabileceginizi düşünmek, çok daralırsanız yanınızda sigara oldugunu bilmek, her aklınıza sigara geldiginde, içmenizi ertelemenize yardımcı olur ve kesinlikle sigara içmeyi düşünmezsiniz bile. bir de yanınızda sigara olmadıgını düşünün ve kimseden istemeye yüzünüz olmadıgını da. işte bu arzu o anda dehşet bir şekilde, sizi gizli kapaklı sigara içmeye iter ki çok fena! izmarit bile tatlı gelir gözünüze.
 • saatte bir tane içeceğim gibi sınırlar koymayın kendinize. ondan sonra gözünüzü saatten alamıyorsunuz, kendinizi daha çok sigarayı düşünür buluyorsunuz.

  bunun yerine canınız sigara içmek istediğinde 10 dakika sonra için. işte o zaman istersen o 10 dakikayı saniye saniye say.

  basit bir hesapla günde 20 sigara içiyorsan 16 saat uyanık kaldığında bu da 48 dakikada 1 sigara içtiğini gösterir. 10 dakika geciktirdiğinde 58 dakika yapar ve yaklaşık olarak hadi yatarken iki tane içtin 16, 17 sigara içersin(hesap ayrıntılarını yazmama gerek yok herhalde).

  sonra bu süreyi daha uzun yapabilirsin 15 dakika, 20 dakika diye gider bu. ayrıca profesyonel destek almakta da fayda var.
 • bırakamazsınız. bari ara verin ara sıra.