• eline para geçen sağcının kendini liberal zannettiği bu ülkenin her hücresine bulaşmış kifayetsiz muhterislerin ağababalarından. nil’li, gülse’li, serdar’lı, sertab’lı, demir’li çetesiyle her köşebaşını tutmuş, bize biraz yorgun biraz kızgın gülümseyerek ne kadar kafasız, ne kadar demode, ne kadar lümpen, ne kadar solcu olduğumuzu, burayı her değerin paraya tahvil edilebildiği, isyanın, terörün bile parayla satın alınabildiği bir küçük amerika yapma ideallerinin önünde nasıl da bilinçsize ayak bağı olduğumuzu anlatmaya çalışıyor.

kimselerin haberdar olmadığını sandığı ayn rand’ı kadim bir yazıt misali keşfedip önümüze fırlatan o. ah howard roark’u bir anlasak, sinan çetin’in dandik filmlerinin, çanakkale çocukları süprüntüsünün, saçma salak doğuş çay reklamlarının da sırrına vakıf olacak, kıymetini bileceğiz. tarihin sonu bellediği, kusursuz sandığı yüksek felsefesi, insanoğlunun en ilkel dürtülerinden bahseder dururmuş, objektivizm kırık yıldır delik deşik edilmiş ne gam. sinan çetin kendini buna, tıpkı teoman’ın türkiye’nin en iyi şairi olduğuna inandığı gibi, inandırmış bir kere. düşlediği hayatın bedelini ödeyecekler elbette umurunda değil. parasını bastırıp parsellediği cihangir’in, kedilerini öldürten bu adamın, askere gitmek istemeyen zenginlerden gelecek paralarla kürtlerin satın alınmasından bahsetmesine şaşıracak değiliz. onun dünyasında askere gitmek istemeyen fakirlerin yeri bedelli kredisi peşinde koşacakları banka şubeleriyle, ödemek için ömürlerini tüketecekleri çalışma kampları; kedilerin yeri ise pet shoplar olabilir.

ürettikleri, bu topraklar dışında ancak alay konusu olabilecek bon pour l'orient tüm “entellektüeller” gibi, cebinde her derdimizin devası var. kürt sorunu? doğuya yatırım yapmak lazım. hangi parayla? bedelli askerlik. 10 bin dolar çok değil mi? 5 bin yaparız. parası olmayan? çalışır kazanır. bir batılıya yakıştığını düşündüğü demokratlığından, antimiliterliğinden de taviz vermiyor, kırıta kırıta keşke bütün orduların kapısına kilit vurulsa derken, samimiyetsizliği aklımıza barışçıl bir ütopyadan çok, “o zaman o çok övdüğünüz, güçlünün her şeyi yapmasının mübah olduğu bu hayatı, bu zulmü nasıl sürdüreceksiniz? “ sorusunu getiriyor.

akp’ye oy verdiğini gerine gerine söyleyen bu aymaz adamı, özellikle akp’li muhafazakar seçmenin uzun uzun düşünmesi gerekiyor. sinan çetin’in yüzünüze tuttuğu aynada, nelerden vazgeçtiğinizi, neye dönüştüğünüzü görebiliyor musunuz?
  • şu an muhtemelen çok heyecanlıdır. "keşke biri programına çağırsada suriye tezkeresini savunsam. başbakanıma methiyeler düzsem. savaş istemeyenlere kötü çocuk desem. ha bi de bi de şu chp var ya düzelmez ya desem" gibisinden şeyler düşünerek kendini yiyip bitiriyordur. çünkü kendisi aşkıyla gündeme gelen popisi guvvatlılardan değil yandaşlığını dile getirerek gündeme gelenlerdendir. hatta bunların kurduğu, kuracağı derneğin başkanı da olabilir.
  • habertürk'teki gece gece programında hangi söylediğini neresinden tutacağımı bilemediğim yazar. sinir krizi geçirdik evde izlerken. böyle masanın akil adamı tavırları, ahmet kural'a seni tanıyor muyum bir yerden demesi, üstü kapalı nuri bilge ceylan'a semih kaplan'a gönderme yapmalar falan filan saymakla bitmez. ama en kötüsü sunucunun "nuri bilge ceylan'ı kıskanıyor musunuz" sorusuna verdiği "çok beğeniyorum" cevabıydı. cevab veremedi.
  • paris hilton'dan bile ayar yemiş insan...

daha da bir şey demesin, hahaha komedi lan!
  • "muhafazakar ak parti chp'den daha ileride duruyor. " buyurmuş. 10 senedir bu mabeyn yalanlarından gına geldi artık. aferin çok iyi aklına gelmiş.

biz bu ülkede hangisinin nerede durduğunu çok iyi biliyoruz. kimin halkçı kimin halk dalkavuğu, kimin diktatör, kimin hırsız, kimin taşeron, kimin cesur, kimin yalaka, olduğunu görüyoruz. senin ezberlediğin fikirlere kimsenin ihtiyacı yok. hükümet borazanlığı da bir sana kalmıştı zaten.

(bkz: padişahım çok yaşa)
  • ali ağaoğlu'nun rol aldığı maslak 1453 reklamı da kendisinin eseriymiş, izlemiş bulundum, at üstündeki sahneler çanakkale çocuklarına kıyasla daha gerçekçi ve başarılı. kendisini çok geliştirmiş, tebrikler.
  • vah zavallı sino ya, maddi olarak zarar etmiş, ben en çok buna üzüldüm. insanda biraz utanma sıkılma olur, niye izlemediniz adamcağızın filmini ayol? merak etme sinocan, telafi edersin sen bir sonraki reklam veya dizi projenle, sıkma güzel canını.
  • kürt milliyetçiliği yapıp gişede türk seyirciden hasılat beklemesi tuhaf.
  • geçmişinden bahsettiğinin tam aksine endüstriyel film dünyasının mecnunu olmuş yönetmen. şayet gişe garantisi olsaydı bu sektörü ele geçirmeyen yatırımcı kalmazdı. filminin neden izlenmediği konusunda zırlamayı bırakıp "çiçek abbas" ve "romantik" filmlerini tekrar izlesin.

ek: cemaat konusuna hiç girmiyorum, dedim ya endüstriyel film dünyasının esiri olup para hırsı bürümüş bünyesi cemaat gibi bir sermaye birikimden alıkoyamadı..
hesabın var mı? giriş yap