• sinemaya saygısız insanlar yüzünden gitmiyorum uzun süredir.isterlerse karanlık ekran yayınlansın
  • ya ben de gittiğim sinema için sinema kurulalı 5-6 sene oldu, projeksiyonları eskidi herhalde diye düşünüyordum. tabii o kadar zaman geçti, bir de pandemi falan olunca pahalı olduğundan değiştiremedilerse diye düşünüyorum. gerçekten ya ben çok safmışım ya da bunlar çok kurnazmış.
  • (bkz: dune: karanlıklar gezegeni)

hay allah cezalarını versin, 3d filmler oldum olası hep karanlıktır yıllardır gitmem bu manasız şeye zaten ama.. dune’u 2d izleyelim karanlıktan şikayet edenler 3d izlemiştir dedim.. dedim de ne oldu iki boyutlu haliyle bile filmin ikinci yarısı kapkaranlıktı! abartmıyorum, filmin ikinci yarısı inadına bok var gibi karanlık yerlerde çekilmiş ve bizim boktan sinema salonları sağolsun ekranda kimin oynadığı bile görünmüyordu! böyle bir rezalet olamaz! film aydınlık olsa salonların parlaklığı kısmasını idare ediyorduk ama film de karanlık olunca izlenilmez hale gelmiş yazık olmuş. lanet olsun küfrettim bir sürü!..

tercihim büyülü fener gibi yerel sinemalarımızı desteklemek, çok da severim zaten oraları ama saatler uymadığından (bkz: cinemaximum armada)’ya gittik mecbur.. şikayetleri duyduğumdan filme girmeden önce önden söyledim, ben karanlık izlemek istemiyorum, parlaklığı kısıyorsanız yapmayın öyle bir şey şikayet ederim falan filan.. adam anlayışlıydı ben de izledim 3d karanlık evet ama tüm ayarları yapılıyor, rahatsız olursanız filmin başında çıkabilirsiniz ücret iade ederiz dediler de.. ikinci yarıda kör ediyor adamı zaten film! geçmiş olsun.. lan güzelim filmin ikinci yarısını izleyemedik, en güzel solucan sahnesini göremedik lan! hay götünüze koyayım e mi! eski torrent günlerine dönüyoruz bundan sonra sikerler!
  • cuma günü eternals'a gidecek beni çok düşündürmemiştir ancak morbius filmi karanlık olacağı için bi tereddüt etmedim değil
  • kar ettirebilecek bir eylemdir.

şimdi bir baktım, imax salonlarındaki cihaz 60.000 lümenmiş. benim evdeki cihazım 2300 lümen gücünde ışık veriyor. dolayısıyla 25 kat daha güçlü bir ampulden bahsediyoruz.

nette baktım, panasonic'in 300k usd olan bir cihazı var 50 bin lümen. lambası "orta parlaklıkta" kullanılırsa 20 bin saatte değişmesi öneriliyor. değişim ücreti 6 bin usd.

cinemaximum'un 848 salonu var. bir salonda ortalama 15 saat bir cihaz çalışıyordur. buna göre 1300 günde bir lamba değişimi lazım. yani 4 yılda bir. 848 salon*6 bin usd/4 yıl*9.5 tl= 12 milyon tl/yıl lamba değişim masrafı. yani ayda belki 1 milyon tl lamba masrafı var demektir. bu lambanın orta parlaklıkta kullanılması halinde çıkacak masraf. eğer ki parlaklık artırılırsa muhtemelen yılda 6 milyon tl/yıl masraf artacaktır.

özetle parlaklığı düşürmek (orta parlaklıkta kullanmak), lambaları istenen ömürden daha fazla kullanmak, ikinci el lambalar kullanmak vs. benim netten bulduğum cihaz için hesaplarsak yılda belki de 6-8 milyon tl kar ettirecektir. diğer bir konu da en yüksek parlaklıkta 4500 watt enerji yakan bu cihaz en düşükte 1000 watt yakıyor. yani günde 50 kw, 848 salonda 42.400 kw/gün ve yılda 15 milyon kw enerji tüketim farkı çıkıyor. bu da şu anki elektrik fiyatları üzerinden 10 milyon tl tasarruf demektir.

bunların hepsi tabii ki internette bulduğum verileri manipüle ederek benim ulaştığım sonuçlar. buna göre doğru düzgün bir salon yerine, karartılmış bir ekrandan seyirciye film izletmek 848 salonda yılda en az 20 milyon tl tasarruf sağlar ki bu hesaplama benim internette bulabildiğim cihazlar üzerinden. sinema salonuna uygun daha profesyonel cihazlar belki de daha büyük fark yaratır.
  • evde film izlerken uyuyakalmak gibi bir adetim olmamasına rağmen, sinemada her film izlediğimde uyuklamamın bi açıklaması olabilir mi diye düşündüğüm iddia. ben de suçu filmlere atıyordum.
  • cepa’da seyrettiğim james bond- ölmek için zaman yok filminin yarısında ekrandakilerin kim olduğunu tanıyamama sebebini anladığım gerekçe. dış çekim olmayıp görece karanlık sahneler resmen siyahtı. bilet paranı geri isteme ya da salondaki seyircilerin topluca protesto etmesi çözüm olabilir.
  • sinir bozucu olan bir durumdur. filmin çoğu ayrıntısını görememek kötü bir duygu. sosyal medyada sonradan parlak görüntüleri görünce "ben bu filmi izlememişim" duygusunu yaşatır.
  • sadece parlaklığı değil sesi de kısıyorlar.

dune filmini 2 kere izledim cinemaximumda. biri normal 2d, diğeri imax 3d.

imax'e gitmemim tek sebebi müzikler muhteşem olduğundan "offf bi de imax'de bunu duysam var yaaa" düşüncesiydi.

imax olmasına rağmen normal 2d'den daha düşüktü ses. görevli aradım, yok. neyse dedim vundan sonra nolan filmi hariç imax'e gitmem.
hesabın var mı? giriş yap