şükela:  tümü | bugün sorunsallar (2)
 • stajyer doktor kontenjanından iki gün önce oldum, kol ağrısı dışında bir şey olmadı.
 • kendim değil ama eşimin 103 yaşındaki büyük büyük babası ilk doz aşısını oldu. şimdilik herhangi bir sıkıntı yok.
 • 30-40 yaşında ev geçindiren, çalıştığı işle ülkeye katkı yapan insanların aşı olması yerine 103 yaşındaki büyük büyük babaların aşı olmasını anlayamıyorum. saçma.
 • ilk gün şiddetli baş ağrısı dışında şikayetim olmadı, yan yatıyorken kol ağrısı hafiflese de 4 gündür devam etmekte
 • aşı yerinde ağrı, 3-4 gün hafif kırgınlık oldu.
 • kol ağrısını şiddetle yaşayarak dahil olduğum veritabanı. biraz fazla geldi bana.
 • coronovac başlığına yazdığım yazıyı buraya da yazayım, belki bilgi/fikir/tecrübe sahibi yazarların yardımlarından faydalanırım.

  bu aşı ile ilgili değinmek istediğim birkaç husus var. işin esasına girmeden önce konu ile ilgili başlıklardaki yazıları okurken çok antipatik gelen bir noktaya değinmek isterim.

  bazı yazarların bu aşıya şüpheyle yaklaşılmasını aşı karşıtlığı olarak yorumlaması

  bazı yazarlar bu aşıya şüphe ile yaklaşmayı aşı karşıtlığı olarak yorumluyorlarsa, bu birkaç ihtimalden birinin tezahürü neticesi ile gerçekleşmiş olabilir. aklıma gelen bazı sebepler; idrak kabiliyetini yitirmek, ilkokulda ‘okuduğumuzu anladık mı’ köşesinde başarısız olmak, kendi inandıkları şeyleri dogmatik bir şekilde savunmak, soruların cevaplarını bilmeyince ‘söz gümüşse sükût altındır’ diyecekleri yerde demagoji yapmaya çabalamak, aptalca aşı karşıtlığı yapan kişilerle dalga geçmenin moda halini alması üzerine elmalarla armutları ayıramayıp popülizm yapmaya çalışırken aptal konumuna düşmek ya da bildiğin benim fikrimi benimsemeyen gerizekalıdır kompleksi içinde olmak.

  belirtmek isterim ki ben aşı karşıtı değilim. çocukluk aşılarımı zaten ailem zamanında yaptırmış. ergenlik zamanında hepatit b aşısı da yapıldı. en ufak bir risk olsa tetanoz aşısını yeniletirim. grip aşısını hiç aksatmam. zatürre aşısının iki türünü de yaptırdım. liste uzar gider. ortalama bir vatandaştan daha fazla ‘aşıcıyımdır’ özetle.
  lakin, bu aşı özelinde aklımı kurcalayan sorular var.

  bu aşı ile ilgili aklımı kurcalayan hadiseler

  1. brezilya, şili, endonezya, bangladeş. türkiye dışında bu aşığı uygulayan ülkeler bunlar. tıp, ecza, kimya, biyoloji, genetik, viroloji, sağlık gibi konu ile doğrudan ilgili; yahut insan hakları, vatandaşlarının refahı, şeffaf yönetim anlayışı, demokrasi, özgürlükler, hukuk devleti olmak gibi konu ile dolaylı olarak ilgili kıstasları dikkate aldığınızda, bu aşıyı kabul eden ülkelerin sadece bu ülkelerden müteşekkil olması sizde şüphe uyandırmıyor mu?

  2. european medicines evaluation agency ve u.s. food and drug administration gibi ilaçlara onay vermeden önce, ilaçları (kusursuz olmasa da) ciddi ve sıkı denetimlere tabi tutan iki kurumun bu aşıyı onlaylamaması şüphe uyandırıcı gelmiyor mu?

  3. aşının çin gibi her şeyi gizli kapaklı yapan, covid-19 çıktığında bunu aylarca gizleyerek dünyayı bu hale sokan, hapishanelerdeki mahkumlarından çaldığı organlarla dünyanın devlet eliyle yürütülen en büyük organize organ kaçakçılığı çetesi olan, tiananmen meydanı katliamını, uygur türklerine yapılan vahşeti tüm dünya bilmesine rağmen reddeden, hong kong ve tayvan’ı yıllardır işgal altında tutan güvenilmez bir ülkeden gelmesi sizde çekince uyandırmıyor mu?

  4. 3. madde’de açıkladığım bu gizli kapaklı işler yapmayı adet haline getiren ülkenin, aşı ile ilgili çalışma/deney datalarını paylaşmaması kuşku çekici değil mi?

  5. aşıyı uygulayan ülkelerin koruma sağlama verileri üzerindeki iddiaları %50, %65, %95 sizce ciddi bir sağlık denemesine yaraşır derecede tutarlı mı?

  6. türkiye’de aşının yaşlılardan ve yüksek risk grubundan başlanarak yapılacağı bilinmesine rağmen (85+ yaş, belli başlı hastalıklar), aşının denemelerinde 18-59 yaş arası sağlıklı bireylerin kabul edilmiş olmasını deneme sonuçlarında yüksek başarı oranı yakalamak için manüplasyon olarak görmüyor musunuz? bu deneyler, geniş ölçekli uygulamalara geçildiğinde insanların sağlığını ciddi anlamda riske atmayacak mı?

  7. aşının faz 3 (faz 4 zaten olamaz) aşaması için bir nevi denekler olarak görülmek ne derece güven tesis ediyor?

  8. şu ana kadar yapılan aşılamalarda kişilerin igg ve igm sonuçları neden paylaşılmadı?

  9. türkiye’de bu aşılar ilk etapta yaşlılara yapılacaktıysa, hepsini birden riske atmak yerine ilk test grubu neden 18-59 yaş arası sağlık bireyler ile kısıtlandı da, yaşlılar içinde gönüllü olanlara da uygulanmadı?

  10. aşıların üretildiği baştan beri sır değilken, türkiye neden diğer ülkelerin ürettiği aşılardan sipariş etmedi? bilgi mi alınamadı, söz mü geçirilemedi, para mı çıkışmadı?

  11. aşının ilaç etkileşimleri, kimlerin kullanmaması gerektiği, yan etkileri hakkında ‘detaylı’ bilgiye ulaşılabilecek bir kaynak bulunmaması sıkıntı. yahut ben de beceriksizliğim neticesinde bulamamış olabilirim.

  12. sağlık bakanının söylediği lafların güvenilirliği noktasında ne düşünüyorsunuz, vaka/hasta vs olayından sonra aşı %95 koruyucu derken, nezleyi kastettik vb bir beyanat da verebilir mi ileride acaba?

  hasıl-ı kelam, çekincem çok; çekincem olmasa aşı sırası geldiği gün gidip aşı olayım. ama bunca şüphe aklımı kemirirken evden çıkmamak daha evla geliyor.
 • bende oldum ama hiç bir yan etki olmadı, kolum bile ağrımadı
 • w chéngwéi huá mó yìmiáo, w gndào ficháng goxìng, bìngqi méiyu kàn dào fùzuòyòng. w de shngo y zngjile 3 lím.
 • şubatın ilk haftası tarafıma planlanmış. olduktan sonra editlerim.