• anofel ve kuleks olmak uzere iki ana gruba ayrilir ve bircok turleri vardir.

temiz, sicak, serin, kirli her turlu su birikintilerinde urerler. yumurtalarini su birikintilerine tek tek ve grup halinde birakirlar. larve ve pupa (kurtcuk) doneminden sonra uygun sida 8-9 gunde ergin sinek haline gelir. disileri yumurtlamak icin canli kani emmek zorundadir. bu sebebple insanlari cok rahatsiz ederler. nemli ve los ortamlarda barinirlar. geceleri faaliyet gosterirler. erkekleri meyve ve bitki ozsuyu ile beslenirler. en az 3km ucarak uredigi yerin cok genis mesafelerine kadar yayilirlar ve canlilarin yasadigi ortamda yogunlasirlar.

anofeller sitma hastaligini yaymada rol oynar. ayrica fil hastaligi, sari humma, nil hummasi, beyin iltihabi gibi hastalik yayilmasinda da onemli rolleri vardir.

kontrol onlemleri:
    - durgun su birikintilerini yok etmek.
    - her turlu birikinti suya, kanala, foseptige, havuza ve gole belli periyotlarla larvasit atmak.
    - uckun mucadelesinde ise termal fog, ulv, soguk sisleme ve kalici uygulama metotlarini ortama gore uygun ekipmanlarla yerine getirmek.
  • raid den bile etkinlemeyip sağımı solumu vucudumun heryerini ısıran tiksinç yaratıklar
  • yalnizca disilerinin kan emiyor olmasi akla pek cok soru isareti getirmektedir.

(bkz: havva/@yuklem)

(bkz: kadin)
  • insanın göz kapağını bile sokmayı başaran sinir bozucu yaratık.
  • beslenme alışkanlıkları itibarıyla nemli ve karanlık havaları tercih eden hayvanat.
    bir sivrisineğin:
    - artık 3 gün değil, tam 1 hafta yaşayabildiğini
    - yemek bulmak için hiç mola vermeden tam 100 km. uçabildiğini
    - çiftleşmek için durgun suları ve yosunlu ortamları tercih ettiklerini
    - himalayalar'a bile çıkabildiklerini
    - alaska'da bile temmuz ağustos aylarında sizi ısırmak için pike yaptıklarını
    - bu dünyada 180 milyon yıldır yaşamakta olduklarını
    - sivrisineklere açılan ilk savaşın 1957 yılında deet ile başladığını
    - soya ve okaliptüs yağı ile fesleğen gibi doğal sivrisinek kaçırıcıları da olduğunu
    - ısırmak için ilk tercihlerinin hamile kadınlar olduğunu
    - ölüleri asla ısırmadıklarını
    - meditasyon halindeki insana konmadıklarını
    ve dünyada joe conlon adında bir sivrisinek profesörü yaşadığını..
    .. biliyor muydunuz?

not: hey joe conlon dostum, bu bilgiler çok faydalı, sağol ama bizi ısırmasınlar diye nefes almamak ve hiç terlememek gibi önerilerin dışında daha güzel çözümler bekliyoruz senden man!

ekşi sözlükte hakkında ibne, şerefsiz filan diye en çok atılmış tutulmuş bu hayvanın da haklarını korumak isteyen hayvansever var mıdır, kurbağadan başka sivrisinek yiyen hayvan var mıdır, haklarında insandan insana atıyorum kan nakli yaptırabilecek bir araştırma yapılsa insanlığın faydasına çalışmaya ikna edilebiler mi diye çok merak ettiğim dünyadaki en istenmeyen komşumuzdur bu sinek. ıssız bir adaya taşınsak da kurtulamayacağız bundan benim anladığım. hmmppff..
  • windwalk yapabilen orospu çocukları. gözünüzün önünde bir anda görünmez* olurlar.
  • yaz gecelerinin vazgecilmez elemani.
    raid le detan la kosmamizi ister pesinden.sanirim oyun istiyor.
  • yürüyüp yürümediğini merak ettiğim hayvandır.

mesela bir karasinek duvara konduğunda hareketsiz durmaz. yürür. oysa ki bir sivrisinek? üstüne bir şeyle vurmaya çalışana kadar saf saf durur, canı sıkılınca da uçar gider. belki de görünce hemen öldürmeye yeltendiğimdenir, ancak ben o kadar ayağı olduğu halde daha yürüyen sivrisinek görmedim.
  • gece yarısı perdenin arkasından salya sümük fırlayarak kan içme derdine düşen uzun bacaklı, tırtıklı yaratık.

enteresan bir ses tonuna sahiptir, ortalığın kararmasıyla ses ayarını biraz daha yükseltir, sessiz gecenin içine ederek hedef yiyeceğin* kulağına yaklaşır. vızırtılar içinde karın doyurma operasyonuna başlar.
    sonuçta etin içine dilini sokarak bir parça kan emmesi, yavrularına miligram kan götürmesi problem değildir, söz konusu olay iğreç bir ses tonuna sahip olması ve bunun bir silah olarak kullanması.

diğer taraftan vücutta kan emecek bir nokta bulması konusunda da gayet seçicidir. inadına insanın ayak tabanından emme olayına başlayarak karnını doyurur, emiş olayının sonunda ayak tabanı öyle bir kaşınır ki! insanına ve kanına göre değişen karın doyurma hedelerinde kafasına bir yastık yiyerek hayatına veda etmeside olasıdır.
  • uykunun en tatlı yerlerinden birinde insanı tavana terlik fırlatmak zorunda bırakan yaratıklardır. şahsen hepsinin kendilerine has karakterleri olduğuna inanıyorum. kulak dibinde uçan uykuyu rezil eden, hadi ısır da siktir ol git denilen şerefsizi, bir bölgeyi on farklı yerden ısıran maymun iştahlısı, göbeği kanla dolup şişmişken hala ısırmaya kalkan doyumsuzu (duvarları rezil eder bu tipler), tshirt'ün pantolonun üzerinden ısırmaya kalkan vampiri benim kategorize edebildiğim sivrisinek tipleridir.

henüz bir larvayken anal ve fallik dönem takıntılarının oluşmasına bağlamaktayım bu götten bacaklıların böyle adi, lanet varlıklar haline gelip topluma, millete, hayra, ilme kısacası bi boka faydalarının olmamasını.

ha peki hiç mi efendi, akıllı, uslu sivrisinek yoktur? isviçre'li bilimadamlarının ısırmayan sivrisinek icat edecekleri güne kadar yoktur.
hesabın var mı? giriş yap