• diyarbakır pususu atiyor pezevenkler
  • bizim yapacağımız şey sadece sivrisinekler için kısırlaştırıcı ilaç üretmektir. böylece populasyonda artış olmaycaktır.
    (bkz: genetik mühendisliği)
    etik olarak uygunluğu tartışılır ve ek olarak bunu yapacaksak ekosistem modellemesinde deney yapıp dünya için kazanç ve kayıp oranını ölçmektir.
  • birçok kişi için saçma gelecek ama bunun evrimsel bir süreç olduğunu düşünüyorum.

zira her canlının ilk arzusu hayatta kalabilmektedir. sivrisinekler de zamanla bu edimi kazanmış olabilir. konuyla ilgili bilimsel bir gelişme varsa mesaj kutumu yeşillendirebilirsiniz.
  • olasi bir durum. tabi bunu oturup dusunup tasinarak gerceklestirmiyorlar. tesadufen iclerinden birinde olusan genetik bir farkliligin sonucu eger mevcut oldurulme yontemlerinden kacisi daha mumkun kiliyorsa, mesela sinek ilaci zehrini vucutta parcalayan enzimi cok daha fazla uretiyorsa, o sivrisinek hayatta daha uzun kaliyor ve genlerini aktaran da o oluyor. boylece yeni nesil sivrisinekler genetik olarak ilgili oldurme yontemine direnc kazanmis oluyor. buraya kadarki kisim evrimsel biylojinin aciklamasi.

bir de isin davranissal direnc boyutu var. belli bir sivrisinek korunma yonteminden oturu kan ememeyen, ama yontemin 7/24 etkili olmamasindan dolayi da hayatta kalabilen sivrisinekler, can havli agir bastigindan olsa gerek, davranislarini degistirebiliyorlar. ornegin, cibinliklerin cok sik kullanildigi bir cografyada, geceleri zorunlu olarak es gecip, gunduz erken ve aksamustu saatlerinde ava cikiyorlar. bu sekilde hayatta kalmak norm haline geldikce, bu davranislar da norm olmaya basliyor.

gerek sivrisinek ilaclari gerekse de cibinliklere karsi sivrisineklerin nesiller boyu gelistirdigi evrimsel ve davranissal savunma mekanizmalari uzerine yapilan arastirmalarin bir kismi su yazida cok guzel anlatiliyor.
  • yavşak bunlar yavşak. namusuz ışıkta televizyon izlerken dalıyor. farkedilince ne yapıyor peki: salonda her şeyin beyaz olduğunun farkında ki görülmeyeceğini düşündüğü siyah sandalyeye konuyor. kesinlikle siyah yerlere bakın.

edit: entryi girdikten sonra beşiktaş maçını açtım, bir tanesi maçi izlerken kolumu ısırıyordu farkettim. kolumu tokatlattırdı bana kaçtı karaktersiz. bütün salonu aradım ve tam da az önce yazdığım gibi, salondaki siyah beyaz peluş leoparın siyah beneğinin üzerine gizlenmiş olarak buldum. sonuç yine öldüremedim.
  • bakın çok enterasan pikeyi ceset örter gibi üzerime çekiyorum, nefesi bile pikede açtığım hava kolidorundan alıyorum şerefsiz vucudumda toplu iğne ucu kadar bi açık buluyor ve 2 fırt çekip gidiyor ulan hadi ısırdın bari imza atar gibi kaşınmamı sağlayan sıvı enjekte etme.
    geçen arkadaşa da dedim gördüğüm en zeki varlık sivrisinek tabi arada pusuya da düşürmüyor değilim. kulağımı açıkta bırakıp avcumu kapan misali tutup sesi bekliyorum yaklaştığında bam bam bam acaba ben mi geliştiriyorum bu şerefsizleri..
  • bizim evdekiler çok aptal. hiç belli etmeden ayağımın ucuma gidip ısırarak patlayana kadar kan emip doymak varken gece gelip kulağımın dibinde vızır vızır ederek beni uykumdan ediyor hem de yerini belli ediyor. ondan sonra bir el darbesi ile ruhunu teslim ediyor, 5-6 tane leşim var aynı şekilde cehennemi boylayan.
  • yerinde bir tespit, geçtiğimiz ve önceki yaz şahit olduğum olay aynı zamanda. tam uykuya dalmak üzere iken bir sivrisineğin kanatlarının yüzüme/koluma... değmesi ile gözümü açtığımı biliyorum, vızıltılarını neden duymadığımı düşündüğümde ise aklımdan geçen aynı şey idi. eskiden vızıldarlardı, böylece odada bir sivrisineğin var olduğu anlardık. ne oldu da bu hayvanlar artık vızıldamıyor artık diye düşünürken aklıma gelen : "bu meretler yeni bir strateji geliştirdiler!..."

merak ettiğim şeyse şu: şu hayvanlar aleminde de toplantı yapmak gibi durumlar var mı? bunlar bir konsorsiyum oluşturup "beyler, artık vızıldayarak uçmuyoruz!" mu diyorlar aralarında. neler oluyor? *

ek: çare cibinlik! diyerek ikea'dan alınan bir cibinliği kullanıyorum o gün bugün, ancak en ufak aralıktan girebilen bu canlıyla mücadele etmek gerçekten zor iş.
  • vantilatörün karşısında yatın, vantilatörün yarattığı rüzgarda uçamıyorlar. daha buna bir çare üretebilmiş değiller, ancak üzerinde çalıştıklarına eminim.
  • gecenin yarısında çıkagelen orospu çocuğu yüzünden insanoğlu bu kadar acı çekmemiştir. son gelen update ile küfür eşliğinde ışık açma sonrası yatak altına kaçıp, kendini invis moda sokabilmektedir.
hesabın var mı? giriş yap