şükela:  tümü | bugün
 • akademik çevrelerde karmaşık felsefi , politik ve psikanalitik kavramlarıyla felsefi gönüllerde taht kurmuş adı üstünde slovak yazar. jacques lacan'ı popüler kültürle harmanlayıp, the sublime object of ideology, everything you always wanted to know about lacan(but were afraid to ask hitchcock), looking awry: introduction to jacques lacan through popular culture , the metastases of enjoyment, the plague of fantasies ve ticklish subject gibi kitaplar yazınca doğal olarak tanındı filozof camiasında. om yayınlarından savaş kılıç'ın çevirdiği kitabı, da david lynch'in lost highway'i üzerine(ilgilisine duyrulur).
 • komünist manifesto'nun 150. yılı dolayısıyla yapılan baskıya önsöz yazmıştır. yazıda, komünizm'de stalin, marx gibi bir çok isim bulunduğundan, komünizm mantığını suçlamanın kolaylığına karşı, otomotik olarak işleyen kapitalizmin bir müsebbibini bulmak mümkün olmadığından, gözünü açanın komünizme saldırdığından bahseder. gerçekten yapar bunu.
 • (bkz: bulent somay)
 • emre aköz'ün aktardığına göre slavoj zizek matrix'in ideal izleyicisinin ya da daha doğrusu bu filmin hayranlarının salaklar olduğunu yazmış.
 • sloven çiçeğinin türkçedeki ilk makalesi toplum ve bilim'in 1996 tarihli 70 numerolu "psikanalizle bakmak" özel sayısında çıkmıştır. işbu makale "müstehcen efendi" adını taşımaktadır. zizek bey, sloven çiçeği açmış genç kızların gölgesidir.
 • psikanalitik ideoloji diye bir şey yaratmıştır. freud'un terimleriyle politik olayları açıklamaya çalışıyormuş.. zizek'in terminolojisinin kullanılarak türkiye'deki askeri darbelerin açıklandığı çok ilginç bir yazı için doğu batı dergisinin 21. sayısında çiler dursun'un yazısına bakın.
 • hitchcock başta olmak üzere çeşitli filmleri (bkz: kayıp otoban) inceleyerek birbiri arasındaki bağlar üzerinden politikayı yorumlayan, marksizm, hegel, derrida, nietzche ve kafka'ya özellikle takmış, yeni solun göz bebeği sosyoloji dehası olarak da görülebilen düşünce adamı
 • soyadi zizek olan sloven arkadasıma e-mail atıp "ya ben bugun metroda gordum bi kız slavoj zizek diye bir adamın kitabını okuyodu, bi akrabalık var mı" diye sorduğum sonra olumsuz yanıt alıp cehaletime yandığım insandır. slavoy jijek diye okunur
 • yugoslavya'nın dağılmasının ardından yeni slovenya'nın cumhurbaşkanı adayı filan oldu.ülkesindeki liberal sol çevrelerin ve akademinin gözbebeğidir.
  (bkz: kırılgan temas)
  (bkz: tuncay birkan)
 • yazıları hakkında yapılan değerlendirmeler yazarın disiplinler üstü, sofistike, anlaşılmaz şeklindeydi. ki bu önermeler bana da uygun geliyordu. bu yüzden postmodern aklın referanslarından biri olarak görüyordum.kitaplarının metis tarafında türkçeye çevrilmiş olması bile buna engel olamıyordu. ta ki 2-3 sayı önce postexpress'te çıkan yazısına kadar. yazıda bu dünyada olan sıkıntılarını tarif etmiş devrim umudunun gerekliliğini bir kez daha hatırlatmıştır. zizek'le tanışmam hayat bilgimizi yeniden kurmak açısından bir imkan olmuştur