• sonlarda sosisli arabasinin semsiyesinde sabrett yaziyor. bu da cok ironik, biz turkce konusanlara bi isaret bi gozkirpis bi nevi kiyak
  • başucum eserlerinden biridir bu film. çekildiği yıl oscara aday olmasını beklerdim.*. epik bir intikam ve dostluk hikayesi. çocukluk zamanlarının anlatıldığı kısımlar akla ister istemez once upon a time in america ve goodfellas gibi filmleri getiriyor. yönetmen koltuğunda barry levinson döktürmüş. hikaye ancak bu kadar etkileyici anlatılırdı. kimi sahneler hafızalara kazınıyor. oyuncu kadrosu ise yeme de yanında yat cinsinden. ancak hiçbir oyunculuk abartı değil, genelde oyuncular klasik rollerini oynamışlar. brad pitt yine temiz yüzlü akıllı çocuk, robert de niro yine baba*, kevin bacon yine piç, dustin hoffman yine telaşlı, eli ayağına dolaşan tip vs. barry levinson'un yönetmenlik başarısı sayesinde çocukların çektikleri çileyi aynen biz de yaşıyoruz.

--- spoiler ---

çocuklardan birinin hücredeyken eline baktığında eski günlerden sahneler görmesi, gardiyanlara karşı kazanılan maç, finalde dostların buluşması ve eğlenmeleri, brad pitt'in mahkemede gardiyanlardan birine tecavüzleri itiraf ettirdiğindeki dişlerini sıkmış yüz ifadesi, metroda kızın saçlarına dokunamaması ve daha bir çok sahne hafızamda yer etmiştir.

--- spoiler ---
  • kıymeti az bilinen filmlerden.

--- spoiler ---

peder'in "iyilik derken yankee maçına bilet istersin sanmıştım" lafının üstüne elemanları korurken "beraber new york knicks maçındaydık" demesi filmin en güzel detaylarından olmuştur kanımca.

--- spoiler ---
  • çocukların semtinin ismi hell's kitchen. film sanki 'sikilmiş götün davası olmaz ' sözüne bir cevap gibi.
  • sleepersın da bi anlamı var,sölüo filmde,küçükken ıslahevinde bulunmuş çocuklara denıomuş..
  • barry levinson'a ait, robert de niro ve dustin hoffman'ın bir arada oynamaları açısından bi hayalimi gerçekleştiren, 4 çocuk arkadaşın, eğlencelik işler yaparlarken bi cinayete sebebiyet vermeleri sonucu, hapsedilmeleri, hapishanede tecavüze uğramaları ve sonrasında, büyüyüp iş güç sahibi olmalarından sonra intikam almalarını anlatan, ders verici, iç gıcıklayıcı bi film.

bundan sonraki hayalin al pacino, robert de niro ve dustin hoffman'ı bi arada görmek, aralarda bi yere -her ne kadar biraz ters olsa da- gerard depardieu'da sıkıştırılırsa, züper olajak.
  • 4 yıldız oyuncusu ve sağlam senaryosu ile güzel bir film...
  • the shawshank redemption, papillon gibi hapishaneden kacma,özgürlüğe kavusma filmlerine hayranlığımdan dolayı izlemeye karar vermiş, 95-96 yıllarında sinemada izleyerek müthiş etkilenmiştim,dünyam kaymış,intikam duygusuna hayran kalmıştım,üstüne kitabını alıp okumuş,tekrar tekrar etkilenip monte cristo kontunun da kitabını almıştım.
    liseli yılların brad pitt hayranlığına inat dustin hoffmana,richard gere manyaklığına inat robert de niroya hayrandım. kevin bacon için ki bu filmdeki oyunculuğuyla her filmini izlemem gerekliliğini kendimde duydum. spoiler vermeyi sevmiyorum, konusunu da anlatmak istemiyorum ama her film kitabı kadar iyi değildir evet, ama sleepers kitabı defalarca okunası,filmi defalarca kez izlenesi kahreden bir hikayeye sahiptir.oyunculuklar,kareler hep gözümün önüne gelir içim burulur.
  • uzun film ama kesinlikle sıkıcı değil.

çocukluk dönemlerine bu kadar zaman ayrıldı, büyük halleriyle ilgili filmde çok bir şey anlatılmayacak sanmıştım. ama gerek küçüklükleri, gerek büyüklükleri uzunca işlenmiş.

--- spoiler ---
    sosisli arabasını düşürdüklerinde yaşadıkları korku ve pişmanlığı bana bile yaşattılar.

hep söylemişimdir kevin bacon'a kötü karakter çok yakışıyor.

her ne kadar büyük aktörler brad pitt, dustin hoffman, jason patric vs. gerek olmayan övgüleri hak etse de, çocuk oyuncuların da hakları verilmeli.

filmin 1981 yılında geçen kısmında kredi kartı kullanımından bahsetmeleri beni şaşırtmıştı. oysaki yaygınmış o yıllarda avrupa'da ve amerika'da. (film öğretici aynı zamanda*)

finale yakın shakes ve michael arasında geçen konuşma:

s: belki bir gün bir avukat gerekir.
    m: parasını ödeyemezsin.
    s: pekala.. belki bir dost da gerekir.
    m: gerektiğinde yanında olurum, bana güven.
    s: hep güvendim.

finali üzücüdür.
    --- spoiler ---

1996 yapımı bu filmi bu kadar geç izlemenin üzüntüsüyle..
  • monte kristo kontu benzeri bir film. olayı anlatan çocuk ıslahevine girmeden önce de en çok bu romanı sever fakat sadece bir çizgi romanını okumuş ve etkilenmiştir. romanına göre jüri karar verirken de elinde yine monte kristo kontu romanı vardır.

yalnız bu çocuklar büyüyünce sadece bir gardiyandan öçlerini alabiliyorlar. diğer birini polislerin sabıkasını araştıran bir polis birimine verdirip suçlanmasını sağlıyorlar. bir başkasını hapishanede öldürülen bir zencinin kardeşi öldürüyor. dördüncüsü ise romanın yazıldığı sırada hala hayatta ama farklı bir şehirde kötü bir hayat sürmekte. monte kristo kontu herkesten tek başına intikamını almayı başarmıştı. her ne kadar roman boyunca monte kristo ya atıf varsa da onun eline su bile dökemezler...
hesabın var mı? giriş yap