1 entry daha
  • bazı ülkelerin sokaklarında içinde "smoke free area" yazan işaretlenmiş alanlar var ve bu alanların dışında sigara içmek yasak. kanunlarının detaylarını bilmiyorum ama gördüğümde bayağı şaşırmıştım. dolayısıyla bu modeli türkiye'ye uyarlamak isteyebilirler.

edit: "smoke free area" sigara içmenin yasak olduğu alan demekmiş. benim demek istediğim "smoking area" oluyor galiba düzeltme için mesaj atanlara teşekkürler.

tokyo'da örnek bir sigara içme alanı
  • sigara içenleri sikip kurtulacağımız toplumsal problem.
    bu ne sigaraymış arkadaş...
  • kesinlikle olması gerekendir. otobüs durağında bile sigara içiliyor.

edit: özgürlükten falan bahsediliyor. aklımızla dalga geçiyorsunuz herhalde. sigara içmeyen insanların özgürlüğünü sigara içerken kısıtlamak mı özgürlük? düzgün argümanlarla gelin ama gelemezsiniz. yok çünkü.

edit2: bir tanesi arabanın co2 salınımı, gürültüsü vs. ile geldi özelden. yahu arkadaşlar, sizin beyninizde çıkmaz sokaklar mı var? arabanın marjinal faydası ile sigaranın zararlarını savunmaya çalışıyorsunuz. şakaysa komik, değilse hiç değil. mesaj kutumu da ona göre yeşillendirin. cevap yazmaz buradan saçmalamalarınızı ifşa ederim :)

edit3: toplu taşıma, ambulans, itfaiye, gıda taşımacılığı ve daha fazlası.. halen daha buradan yürümeye çalışmayın gencolar olmuyor. zaten çevreye ve insanlara daha az zarar veren kaynaklar kullanan, sessiz taşıtlara geçilmeye başlandı. ancak sigara her zaman zararlı olarak kalacak. tepkinizi anlıyorum, yasağın gerçekleşme ihtimalinin hiç de az olmaması ve haksız oluşunuz sizi geriyor. yapacak bir şey yok, umarım yasaklanır. :)

not: sigara sağlığa zararlıdır, pasif içiciler daha büyük tehlike altındadır. sokakta sigara içmek yasaklanmalı. özel alanlarda serbest kılınmalı.

debe editi: güzel bir girdi oldu ilk debe için
  • yatırın sikin siz de kurtulun biz de kurtulalım.
  • sigiri siğliği zirirlidir denen embesil tayfa gelmeden yazayım buraya.

sağlık mağlık yetkililerin zerre umurlarında değilsiniz. önce elinize sigarayı verdiler (zamanında sokaklarda bedavaya dağıtılan marlboro paketleri) daha sonra sağlık mağlık cart curt ..vs diyerekten vergi, haraç kesmeye başladılar. şimdi de ceza.

kısacası ölene kadar mokoko çünkü sistem bunu gerektirir. para para para... tamamen duygusal...

hele bizi ilkilirdi şiyli, bizi ilkilirdi biyli diye örnek verenlere fit oluyorum.

ulan amsterdam'da otobüs beklerken adam arkamda esrar sarmış yaktı içmeye bailadı amk. bütün otobüs durağı koktu amk. esrar lan esrar amk. bi sigtirin gidin...

edit: okuduğunu anlamayan çok gerizekalıyı ortaya çıkartan bir entry oldu bu.
    yazıda dışarıda içilmeli diye bir şey yazmışmıyım ? hayır
    durakta içmeliyiz demismiyim ? hayır
    sigara içilmesini savunan bir şey söylemişmiyim ? hayır
    başka ülkeleri örnek veren kişinin teorisini alıp bi tarafına sokmusmuyum ? evet

içtiği suya bile güvenmeyen gidip marketten su alan, bok içinde yüzen hastalıklı hayvan eti yiyen, fabrikaların çevreye yaydığı duman, kimyasal, su kirliliği..vs den şikayet etmeyen , özel arabasında sigara içene ceza kesilmesine ses etmeyen tipler lütfen mesaj atsın.

bu yazı sayesinde engelleyip toplu olarak kurtulayım sizin gibi iq seviyesi maymundan bile düşük olan tayfadan.
  • bu çocuklu aileler binbir uğraşla yaptıkları çocuklarını sağlıksız sokaklardan , restoranlardan , avm'lerden korusa mutluluk yuvalarından hiç dışarı çıkarmasa ne güzel olur . alt tarafı çocuk sahibi olmuşlar her canlının yapabildiği üreme eylemini atomu parçalamaktan daha önemli görüyorlar.
    çocuklarınızı yaşlılarınızı sokaklardan koruyun tabii siz. yediğiniz, içtiğiniz, soluduğunuz çoğu şey kanserojen içeriyor ama siz yalnızca sigara ile uğraşın , afferin einsteinlar afferin size .
    aileler rahatça gezebilecekmiş , gezin tabii gezin .
  • böyle bir yasak çıkarsa özel araçta sigara yasağı ve poşet yasağını desteklediğim gibi bunu da canı gönülden desteklerim dediğim fikir.
    17 yıllık iktidarları boyunca yaptıkları en önemli ve güzel icraat olarak poşet yasasını * görsem de aslında bu tip yasalar çıkararak kendi oy depolarında delik açtıklarının farkındalar mı acaba?
    ha gayret , böyle böyle adam olacaksınız, ama oy aldığınız kişileri de küstüreceksiniz bu arada.
    neyse konuyu fazla dağıtmadan geri döneyim.
    ben şahsen başlığı açan yazarın ironi yaptığını düşünsem de ironisini görüyor artırıyorum.
    evet sokakta yürürken yasaklansın ama ondan önce şu otobüs duraklarında sigara içenleri önce durdursunlar.
    zira otobüs duraklarında sigara içilmenin de yasak olduğunu hala bilmeyenler var.
    haa bu arada çocuk parklarında yasak değil mi sigara içmek? ben neredeyse iki kişiden birinin elinde sigara görüyorum.
    sokakta yürürken sigara içmenin yasaklanmasından önce bunların halledilmesi gerekir inancındayım.
    sonra sokağa geliriz.
    özelden yeşillendirmeden yazayım. sigara içiyorum ve sigara içenler ölsün diyorum aynı zamanda. bir gün ben de kurtulacağım bu pislikten
  • koskoca central parkta içmek bile yasak. küçük küçük smoking areaları var parkın belirli yerlerinde. oralarda içiliyor. büyük eğlence parkları da aynı şekilde.
  • türkmenistan'da mevcut olan yasak
  • x,y,z ulkelerinde bu sekilde yasa olmasi bunun dogru oldugu anlamina gelmez. cikmasi muhtemel son dedikodu yasasi kisinin ozel alanina mudahil olmaktir.. yakinda evde sigara icmende yasak olacak ya da icki icmen yasak olacak. ozgurlugun gittikce kisitlaniyor. ben sigara icmeyen ve hic kullanmayan bir bireyim. ama insanlarin ozgur dusuncesiyle kullandigi maddeye vu sekilde getirilen cezayada karsiyim. sigaraya komple yasak getirsinler o zaman. buyrun er meydani!
526 entry daha
hesabın var mı? giriş yap