şükela:  tümü | bugün
 • muhtemelen hasta; unicode'dur, her memleket-ırk için aynıdır.
 • red kit'in kızılderili serilerinde çok sık geçen sözcük... (bkz: ugh)
 • afrikalı'nın soluk benizliye cevabında geçmektedir:

  sevgili beyaz adam
  doğarım siyahım
  büyürüm siyahım
  güneşlenirim siyahım
  üşürüm siyahım
  korkarım siyahım
  hastalanırım siyahım
  ve ölürüm hala siyahım

  ve sen beyaz adam
  doğarsın pembesin
  büyürsün beyazsın
  güneşlenirsin kızarırsın
  üşürsün morarırsın
  korkarsın sararırsın
  hastalanırsın yeşilsin
  ve ölürsün grisin

  ve hala utanmadan bana renkli dersin...
 • çocukken soğuk denizli olarak algıladığım kelimeler bütünü.
 • - soluk benizli! kafa derin kemerimi süsleyecek!

  işte salak amerikan westernlerinden fırlamış bir monolog. beniz; yüzün rengi anlamında kullanılır. e, beyaz adam da kızılderililere göre soluk renkte olduğundan, bu tabir süper oturur üstlerine. tabi onlar da bir kaç milyon kızılderilinin üzerine oturmuş, şimdi de onların kemikleri üzerine oturuyorlar. neyse konumuz bu değil ama biraz tepki vermek istiyorum yeri gelmişken;

  sen kızılderilileri "çağdışı, ilkel, pis, hede ve hödö" olarak niteliyorsun. elinde patlayan çubuğun ile sen misin çağdaş? çinlilerin bulduğu barut ile yeni kıtada ne diye artistlik yapıyorsun? sen apache savaşçıları gibi 14-15 saat boyunca durmaksızın koşabiliyor musun? hayır. bünyene barış çubuğu ile ateş suyu gömmekten dilin dışarı çıkmış. sen doğanın çağrısını duyabiliyor musun? sen kayalar, ağaçlar ile konuşabiliyor musun? bir ihmalin sonucu çadırın dışında bıraktığın küçük bebeğini kapan kartalın ardından ağlarken, tüm acına karşın "doğa kanununun" senin dışında tezahür etmediğini, bilakis seni de içerdiğini anlayabiliyor musun?

  sen beyaz adam, sen soluk benizli, 100 yıl "çağdaş" yaşar sonra bu tarih sahnesinden kendi kendine silinirsin sığlığın ve teknolojin ile, metal kuşların göklerde uçmaz olur, kara tabutların demir yollarda kaymaz olur...

  söyle bakalım soluk benizli;

  100.000 yıl tertemiz, katliamsız, doğa ile barışık ama "ilkel" yaşamak mı yeğ yoksa senin gibi 100 yıl, sonuna kadar tüketip, can alıp, kan alıp, yerine bir şey koymadan, ne için yaşamadığını anlamadan "modern" yaşayıp yok yere bir nükleer facia veya dünya savaşı ile yok olup aşağılıkça gitmek mi?

  ya da söyleme beyaz adam, vazgeçtim...

  sen sus, iyisi mi hiç konuşma. sivrilmiş sarı dişlerin ile yalanlar söyleyen salyalı çatal dilini görmek istemiyorum... sus soluk benizli.
 • (bkz: ken parker)
 • (bkz: gringo)
  (bkz: goy)
  (bkz: gavur)
  (bkz: gadjo dilo)
  (bkz: beyazlar), beyaz adam
  (bkz: sarı benizli/@ibisile)

hesabın var mı? giriş yap