• bu da yeni cikan bir dalga. tvden aldiginiz sesten memnun degilseniz ancak saga sola bir nedenden hoparlor yerlestirmek istemiyorsaniz soundbar olayina girebiliyorsunuz. yatay durumda, uzun ve fazla yuksek olmayan bir cubuk icinde ihtiyaciniz olan surround hoparlorler ve modeline gore subwoofer yerlestiriyorlar. 50-100 eurodan kapiyi acan soundbar piyasasinin 500 eurolara gittigini gordum, daha ust fiyatlara bakmadim.
  • eger butceniz ve yeriniz dar ise televizyondan kaliteli ses almak icin sahane bir cozumdur.subwooferli modeller tercih sebebidir. bazilarinda bluetooth, wifi vb. ozellikler mevcuttur.
  • sound bar ya da soundbar olarak karşımıza çıkan dahili çözücü ve yükselticiye sahip hoparlör çözümüne verilen genel ad. tasarım olarak sound projector ile benzeşir fakat soundstand ile karıştırmamak gerek.
    ilk nesil modeller alt ses hoparlörlerini üzerinde barındırırken, mevcut bir çok model alt ses hoparlörünü ayrı olarak sunmakta hatta kablosuz olarak bağlantı kurmakta.
    panel televizyonların genelde vasat olan ses sistemlerine alternatif olan soundbar'lar, yer ve kablo gibi problemlerle uğraşmamak için basit ve kompakt çözümler.
    günümüzde bu ürünler 3d surround , dts ve dolby digital ses teknolojilerine destek vermekte.
    çok gelişmiş modeller dolby truehd, dts-hd master audio, dolby digital plus, dts-hd high resolution audio desteğine sahipler.
    çevresel ses konusunda müthiş bir beklentiniz yoksa fiyat/performs olarak 5.1 sistemlerden daha akılcı bir çözüm oluşturabilir.
    günümüzde soundbar çözümleri 2.0, 2.1, 4.1 ve 7.1 olarak karşımıza çıkmata, ana ünite 7 yollu hoparlör çözümü sunsa da desteklediği ses teknolojileriyle farklılaşır ve sound projector adını alır.
  • ses sistemi olarak çok beğendiğim ve tercih ettiğim çözüm. bundan bir iki sene önce mediamarkt indirimlerinden birinde yamaha'nın bir ürünü sayesinde tanıştım. hatta ilk bir jbl beğenmiştim de, sonra yamaha'daki indirim ve fiyat daha uygun olunca ve ses kalitesinden etkilenince onu tercih etmiştim.

5+1 ve benzeri çoklu ürünlerde, kullanan arkadaşlarımın evlerinde genel gözlemlediğim sorun şu; bir vesile ile devamlı kullanılmıyorsa, biri bir kere sökerse, taşınma, temizlik vs sebeplerle bir daha kimse o hoparlörleri bağlamıyor. mobilya gibi duruyorlar salonun köşesinde. soundbarlarda böyle bir sorun yok. hani benimkini bir ara annemlere götürdüm orada kaldı ama sorun bağlantıya üşenmekten değildi.

bu arada her ses sistemi gibi biraz kuvvetli modeller apartmanlarda pek kullanılamıyorlar maalesef evet, sonuçta güzel bir hd filmi ses ve efektleriyle sinemada gibi izlemek istediğinizde apartmanın zangırdaması komşular açısından pek cazip değil ama yine de iyi bir soundbar ile elde edeceğiniz berrak ses daha bir keyif katıyor televizyon keyfinize.

tabii bu arada bir çok benzeri teknolojik ürün gibi yurtdışında 300-400 dolara alabildiğiniz kaliteli bir modeli türkiye'de 1500-2000 liralarda gezer.
  • televizyon sesinin yeterli gelmemesi sonucunda aldığım teknolojik ürün.

oldukça tatmin ettiğini söyleyebilirim. artık ps4, digitürk gibi ortamlardan aldığım keyfi ikiye katladım diyebilirim.

aldığım ürün
  • bende var bunlardan bir tane, alabildiğine memnunum.

daha evvel 5 + 1 kullanmış biri olarak lüzumsuz kablodan, aygıttan, entropiden gına gelmişti

beş artı birlerin ilk yaygınlaştığı zamanlarda evde bunların kule gibi hoparlörleri, ramazan davulu gibi subwooferları statü ve imaj kaynağıydı, tıpkı 80'lerdeki buzdolabı boyundaki müzik sistemleri gibi. ancak artık o çağ bitti. artık teknolojik ekipmanlar ne kadar minimal o kadar iyi.

sözün özü, kalabalık yapmadan yeterli düzeyde ses sağlayan kaliteli soundbarlar, tek artısı göz doyurmak olan aslen çok da yüksek ve kaliteli ses üretmeyen sistemlere tercih edilebilir. tabi derseniz ki ben bose'nin bang&olufsen'in high end sistemlerinden alacağım, orası ayrı.
  • bunların 2.1 ve 4.1 kanalları var.

4.1 ler biraz gereksiz gibi geliyor bana. ne kadar 4.1 etkisi yaratabilir ki 2 tanecik ünite.

lgnin music flow cihazlarından alınır 4-5 bluetooth hoparlor baglanırsa anca oyle olur sanırım.

muhtemelen 500-600tllik 2.1 kanal bi alet fazlası ile yetecektir ev ortamında. turkiye piyasasında favorim lg nb3530a. henüz almadım ama muhtemelen alıcam.
  • öncelikle aldığım ürün lg las450h.
    öyle bin tl üzeri bir ürün değil.
    gerçekten tv'nin kendi sesiyle maç, dizi, sinema izlediğim yıllara yanıyorum. bar kısmı çok şık duruyır tv ünitesinde, subwoofer kısmını ise kablosuz olduğu için başka bir yere koyabiliyorsunuz. o çok parçalı kablolu hantal sistemler yerine 300-400 tl bandında harika bir çözüm sunuyor. tavsiye ederim.
  • son çıkanlara göre biraz eski ve kaba görünümlü bir model gibi gelse de, kablosuz subwoofer'a ve optik bağlantıya sahip yamaha yas 201 dinlediğim en iyi soundbarlardan biri kesinlikle, teknoloji marketlerde tek tük kaldığını görüyorum, ucuza yakalanırsa kaçırılmamalı bence.
  • lg soundbar nb3730a modelinen kullaniyorum. bluetooth optik giris wireless subwoofer wifi vs mevcut. ses kalitesi cok cok iyi.

wifi olmasinin guzelligi nas hdd uzerindeki filmleri stream edip izleyebiliyorum.
hesabın var mı? giriş yap