• kahkaha attırmıştır.
  • gülmemeliyim gülmemeliyim gülmemahasdhashd
  • bilginin değil salt dogmanın, itaat kültürünün hakim olduğu eleştiriye kapalı topluluklarda daha çok görülecek olan olaydır.
  • mehmet okuyan'in bir sozu vardi, olulere kuran okumak ölmüş bir adama trafik kurallarini okumak gibi birsey diye hah iste bundan farksiz anlamadan arapca okumak.
  • adını unuttuğum bir din adamı... konuşmasında şunları söylüyordu:
    "önümde rahle, kur'an okuyorum; arkalarda bir amca baktım ağlıyor. oysa ben o sırada faizden, ekonomiden bahsedilen bir kısmı okuyordum."

arapça bilmeden dini yaşamak, yabancı memlekette yaşamaya çalışmaktan farksız. imanın şartlarına tercümana iman da ekleniyor.
  • --- spoiler ---

olay, ailenin söz konusu kitabı başkurdistan'ın başkenti ufa'daki rusya içişleri bakanlığı müzesine hediye etmesiyle kamuoyuna yansıdı.
    --- spoiler ---

what the fuck did i just read?
  • (bkz: arapça olan her şeyin kutsal sayılması)

aklıma bir sosyal deneyi getirmiştir.
    üzerinde arapça olarak bir iş ilanı yazılı bir kağıt parçası kalabalığın fazla olduğu bir kaldırımda yere bırakılıyor. ve tepkiler gözleniyor.
    bulan kişiler kağıdı ya öpüp başına götürüyor, ya da besmele çekip cebine atıyor.
  • ironik.

bu adamlar acaba ben ne okuyorum diye hiç mi merak etmemişler. haberde çeviri mi arapça hali mi okutulmuş yazıyor mu hatırlamıyorum ama yine de nerden baksan elde kalır.

gerçi şu var bir sovyet peyki çalışmış biri olarak bu şeylere çok da şaşırmıyorum. adamlar kendi içlerindeki unsurların bütün faaliyetlerini sınırlıyor yasaklıyorlar. kaldı ki coğrafi açıdan başkurdistan’ın yerine bakacak olursak en ulaşılabilecek yerde.
  • bu kadar ironik olmasa da ülkemizde de bu durum mevcuttur. diyanet'in kur'an kursları, okuldaki din dersleri vs. genellikle kur'an'ın arapçasını ezberletmeye okutmaya yöneliktir. orada ne yazdığı, ne anlattığı ise önceliklerde ilk sıralarda yer almamaktadır. hal böyle olunca kur'an gibi muazzam bir kitabı okuyabilen fakat anlamayan milyonlarca insanımız var.
    bu yüzdendir ki hırsızlık, rüşvet, kul hakkı serbest; ama domuz eti, alkol, zina yasaktır bakış açısı mevcuttur.
    hatta iddiamı daha da ileri götürecek olursam oluşan bu boşluk, hacı, hoca gibi bir tayfanın oluşmasına sebep olmuştur.
  • papağan gibi anlamadan okuduktan sonra kutsal kitap olsa ne farkeder, sovyet ceza kanunu olsa ne farkeder, dikiş makinesi kullanım klavuzu olsa ne farkeder.

zaten fark etmemiş de. şimdi o aileye sorsan dar zamanlarında o kitabı okuyup huzur bulmuşlardır, sıkıntılı zamanlarında sıkıntılarını çözmüştür, çocuğu hastayken başında okumuştur çocuğu iyileşmiştir, darlık zamanında evlerine bereket getirmiştir. gibi gibi şeyler.

anlatmaya gerek yok, görüyorsunuz. kitap kutsal değil siz ona o anlamları yüklüyorsunuz.
hesabın var mı? giriş yap