şükela:  tümü | bugün
 • büyük anıtsal binalarla, dönemin gücünü ortaya koymaya yönelik bir mimaridir. ayrıca (bkz: sovyet binalari)
 • sovyet mimarisi bence tam anlamıyla ihtişamlıdır. apartmanlar genelde blok bloktur. fakat yabancı inşaat şirketlerinin rusya'yı kuşatması sonucu artık bu görüntü değişmeye başlamış. daha modern binalar göze çarpıyor. ama bana kalsa ben istemezdim moskova'da o modern binaları görmeyi. özellikle stalin zamanında yapılmış olan 7 gotik bina mutlaka görülmelidir. bunlara stalin'in 7 kız kardeşi adı verilmiştir ve kanımca rusya'nın ruhunu çok güzel yansıtmaktadırlar. yine moskova metrosu son derece görkemli bir mimarı yapıya sahiptir adeta kendinizi müzede zannedersiniz. diğer bir göze çarpan yapılar ise katedral ve kiliselerdir. genelde rus ortodoks kiliseleri onion domes (soğan kubbe) denilen tarzda inşa edilmiştir o yüzden peri masallarından fırlamış gibi dururlar. sonuç olarak sovyet mimarisini gördüğünüz zaman ağzınız bi karış açık bir şekilde bakakalırsınız. büyülü gibidir adeta. rusya gezim sırasında geçtiğim birkaç fotoğrafla örnek veriyim;

  http://isik5.deviantart.com/…-of-the-seven-92835146 (7 kızkardeşten birisi)

  http://isik5.deviantart.com/art/confused-93280273 (metro duraklarından biri)

  http://isik5.deviantart.com/…oodbye-moscow-93925913 (tren garı)

  http://isik5.deviantart.com/…st-the-savior-95588159 (onion domes'a bir örnek. kurtarıcı isa kilisesi)
 • `kızıl meydan` daki ihtişamlı binaların tepelerine kondurulmuş, özellikle geceleri parlaklıkları ile dikkat çeken kızıl yıldızlar büyüleyici...
 • bir dönem türkiye'yi de etkilemiş olduğunu düşündüğüm mimari anlayışıdır. mimari konusunda bilgili sayılmam. sovyet ve doğu-alman yapılarını ise sadece filmler ve bilgisayar oyunlarından gördüm ama yine de bazı devlet yapılarımızın buram buram sovyet koktuğunu hissetmişimdir hep. mesela akm öyledir. vatandaki vakıf gureba hastanesi öyledir. aksaray, sirkeci ve karaköydeki bazı binalarda da aynı atmosfer var. böyle içeri girince eski ve devlet kokan bi hal var sanki. duvarlar ahşap olur falan, işte öyle birşey.
 • sovyet mimarisi bir güç gösterisi ve araziye en abuk şekilde bir bina nasıl oturtulur ama uzaktan bakılınca da muhteşem gözükür çabasının ürünüdür.
 • palatul parlamentului bunun en uç örneğidir. hatta ona sovyet mimarisi demeye de dilim varmıyor. hatta belki değildir bile. bak anlamadım şimdi.
 • bir anlatım bozukluğu örneği.

  (bkz: rus mimarisi)
 • aklımda en çok kalan moskova metro'sudur. 3 saat çıkamadım içinden her istasyonu gezdim, her duvar süsüne baktım, her avize de aval aval yukarı bakıp yapılan işçiliğe hayran kaldım. yanında kaldığım arkadaşımın evi ise bir odalı bir mutfaklı ve bir tuvaletli bir stüdyo idi. işin ilginci bunlar stüdyo olarak değil kompakt bir ev modeli imiş sovyetler zamanında. bu evlerden her katta 6 tane olmak sureti ile bir blok 20 katlıdır. 6 blok'da birbirine yaslanmış şekilde durmaktadır. moskova şehir merkezinde bu şeklide zilyonlarca yapı vardır.