şükela:  tümü | bugün soru sor
 • (bkz: #23973789)
 • bedava sos vermez. işte bunlar hep kapitalizm.
 • en önemli numarası big mac sosudur. o değil de, sovyetler birliğindeki böyleyse çin'deki nasıldır onu merak ettim şimdi ben..
 • ilk müşterilerinden çoğunun, içeri girip birilerinin gelip siparişlerini almasını beklediğinden emin olduğum.
 • hazmetmesi ve sicisi on yil surmustur bu hamburgerlerin.
 • aynı zamanda yanlış hatırlamıyorsam sovyet rusya'da yabancı sermaye ile açılmış , 1989'dan 1991'e kadar ilk ve tek şirket olmayı başarmıştır. diğer pek çok ülkedeki mcdonaldsların aksine franchise usulü değil direk amerika mcdonalds corp.'a bağlıdır. gorbaçov'un açıklık politikasının ilk örneklerinden birisidir. d.şşak geçmek biryana pek çok stratejist ve ekonomist sovyetler birliğinin çökmesinde mcdonald's ın ve mtv'nin payınında cidden büyük olduğunu söylüyor. çünkü yıllardır globalizm'den uzak olan sovyet halkı mcdonalds ve mtv ile batının nelere sahip olduğunun küçük bir ucunu görmüş , neler kaçırdıklarını anlamışlardır. buda sovyet aydınları arasında rejime karşı düşmancıl bir tutum sağlanmasına neden olmuştu. zaten ekonomik dar boğazda olan sovyetler halkın isteklerine de daha fazla dayanamamış ve hızla çöküşe geçmişti.
 • sovyet vatandaşlarının farklılığa ne kadar aç olduğunun resmidir. vatandaşını elin kıçıkırık mcdonalds'ının önünde sıra oluşturacak hale sok sonra "hain gorbaçov, lenin olaydı o mcdonalds bok açılırdı sıra mıra da olmazdı" diye ağla. işte bunlar hep komunist zekası.
 • bazı überzekalı komunistlerin özel ilgi alanları gereğince bir ürüne bir an önce ulaşmaya çalışan insanlarla kıçıkırık bir hamburger için sıraya girenleri karşılaştırmaya itmiştir. senin gibi dahilerin anlayamayacağı şu ki bir iphone olsun bir playstation 4 olsun, bu ürünler kimilerine göre teknolojinin state of the artıdırlar. sadece sıraya geçmez bu tutkulu kişiler o ürünü erken elde etmek için piyasa fiyatının 4-5 katını ödemeye de razı gelirler. sovyetler dışında hiçbir ülkede yeni açılan bir lokantanın önünde sıra göremezsiniz. sonuçta yemek yemektir. bizim fakir köylümüz bile mcdonalds görünce sapıtıp 315342525 kişilik sıraya girmez, o kadar aç değildir farklılıklara.
 • ilk önce hakaret edip sonra hakaretini editleyip karşıdaki "heralde ayıp ettiğini düşündü editledi ben de uzatmayayım diye" edit yaptıktan sonra "ne oldu tırstın mı?" diyen zeka dolu komunistlerin hoşuna gitmeyen mcdonalds. insanın iman ettiği ideoloji gasp ve hırsızlık düzeni olunca her türlü ahlaksızlığı kendisine yakıştırabiliyormuş demek ki.

  bak çok zeki komunist arkadaşım. tüm dünyayı devirdiniz bir biz kaldık bizde de devrim yapmadan bi dinle beni belki vazgeçersin. haha.

  hayatında hamburger yememiş, görmemiş sovyet halkının sıraya girmesiyle ne olduğunu bildiği, gördüğü, eski modellerine sahip olduğu ve tutkunu olduğu bir ürüne sahip olmak için sıraya giren adamın benzer dürtülerle hareket ettiğini ancak bir ger... komunist iddia edebilir. star wars fanatikleri tabi ki 30 yıl bekledikten sonra yeni filmler için sıraya girecekler. sovyet vatandaşı hayatında hamburger mi gördü de bu kadar hamburger ve mcdonalds tutkunu oldu a benim ilerizekam. neyse bn sni mşgl etmym dvrm ypysn glba ://
 • zamanında gidip gördüğüm mekan.

  bu mekanın önünde muazzam kuyruklar olurdu... hem de ta 90'ların sonlarında... yani açıldıktan seneler sonra. hatırladığım kadarıyla iki katlıydı ve her iki katı da oldukça genişti.

  bunu sadece "meraktan" diye açıklamak mümkün değil. bu kuyrukların sebebi kısaca abd'den bir parça tecrübe etmekti. adamlar o kadar bıkmıştı ki kokuşmuş komünist düzenden... bir hamburger bile neredeyse ruhlarının bedenlerinden ayrılıp okyanus ötesine uçmasına yetiyordu.

  dahası, bu hamburgerler moskova'nın 8-10 saat uzağındaki yerlerden sipariş olarak isteniyordu. bir arkadaşımın 70 yaşındaki halası, moskova'dan sadece cheeseburger istemişti (15-20 tane, kuru buzlu kutuda, trenle).

  eskiden duyduğunuz "bir levis için ne isterseniz yapmaya hazır kızlar" cidden vardı. üzerine olsun, olmasın. fark etmez.

  mcdonalds'ın önünde kuyrukta bekleyenler meraktan beklemiyordu. onlar aslında abd'nin önünde kuyruğa girmişlerdi.