• ağızda leblebi varken söylenmeye çalışılması tavsiye edilir.
  • istatistikçilerin her şeyi sofistike ve olduğundan daha karmaşıkmış gibi gösterme ihtiyaçlarının dışa vurum örneklerinden bir kelime, türkçesine hiç girmiyorum o da aynı kafada, özgüllük nedir

yok sensitivitiymiş yok spesifisitiymiş yok bokmuş püsürmüş
    true negative rate işte, üç harfli kısaltma fetişi olanlara bile uygun bu bak, tnr oluyor
  • (bkz: özgüllük)
  • specificity: özgü (specific) olduğu şeye yönelik olması. bunun icin digerlerinden ayirmalidir.

olan degil olmayani ayirtedebilme. felsefik olarak daha zor bir kavram. efradini cami, agyarini mani denkleminde ikinci kisim, yani agyarini mani olsun.
    mesela "ben corona viruslerini buluyorum diyen teste , ne malum senin herseye evet dedigin, onemli olan olmayani bu degil demen " noktasina getirmek.

burundan sürüntü alarak 45 dk içinde sonucu söylüyoruz dediklerinde ne kadar doğru diye sorduğumda doktorun specificité dediğini duyar gibi oldum. ama sanki benim sorduğum soru o değil. ben pozitif olsam bu test hangi oranda yakalıyor diye sormak istemiştim. en az %45 cevabını da not düşelim buraya.

corona virus antibody testi pozitif çıkarsa bunlar sars-cov-2 antibody'sine mi yanıt verdi yoksa başka antibody'lere mi yanıt verdi sorunsalı.

haliyle specificity genelde ters mantıkla tasarlanır.hiç olmayanlarda pozitif çıkma sorunsalı, bu hata değil başka şeylerle etkileşmeden doğmasıdır (gebelik yokken, hatalı kullanım, bozuk test dışında testin idrardaki başka maddelerden etkilenip gebelik varmış gibi göstermesi).

diğer bir ölçüt olan sensitivity ise var olanı ortaya çıkarabilmedir. var olan şeye duyarlı(sensitive) olan.
    specificity ve sensitivity zuhur degil, cevhere tarafindadir.

ornek 2: be iyi portfoy yonetirim ve cok kar yaparim diyen adama karli portfoyleri degil zararli portfoylerine bakmak.
    ornek3: benim guzel ozelliklerim var diyen adamin olmayan ozelliklerine bakmak.
  • precision metriği attığını vurma oranı olarak özetlenebilir. ama birinci sınıf için attığınızı ne kadar vurabildiğinizi ölçer. specificity de aynı metriktir fakat ikinci sınıfta ne kadar attığınızı vurabildiğinizi ölçer.
hesabın var mı? giriş yap