• 10 yıllık demir bağımlısı biri olarak yazıyorum: pandemi olduğu sürece spor salonlarının açık kalmasını savunan biri net geri zekalıdır. kimse kusura bakmasın.

temizlikten ödün vermeyen spor salonları normal şartlar altında bile hijyenik bir ortam değilken, "herkes havlusunu getiriyor.", "her yer dezenfekte ediliyor." gibi argümanlarla bunu savunmak aptallık göstergesidir. ter ve nefes yoluyla meydana gelen virüs salınımı yeter de artar. evet, egzersiz yapmanın bağışıklık sistemini güçlendirdiği ve bunun da kişinin virüse karşı daha dirençli olmasını sağladığı bilinmekte fakat siz hasta olmasanız bile spor salonu gibi hiçbir şekilde hijyenik kalmayan bir ortamdan virüsü taşıyarak bir yakınınıza bulaştırabilirsiniz.

bununla birlikte spor salonlarının saat, kişi sayısı vb. düzenlemeler yapması da imkansız. benim gibi 10 yıllık bir demir bağımlısına "sen şu saatte geleceksin." diyemezsiniz. antrenman saati, yemek saati, uyku saati vs. planlı olan biri böyle uygulamalara başvuran bir spor salonunu ciddiye almaz.

egzersiz yapmak isteyenlere önerilerim şöyle:

vücut geliştirme yapanlar spor salonuna gitmek yerine salona verdikleri parayla kendilerine ekipman alabilirler (örneğin bende toplamda 100 kilo ağırlık plakası, olimpik bar, z bar, iki adet kısa dumbell barı, duvar barfiksi, farklı ağırlıklarda direnç bantları var. biraz yaratıcılığınızı konuşturursanız bench press gibi en temel bileşik egzersizleri rahatlıkla yaparsınız).

vücut geliştirme yapmayanların işi daha kolay. evde ekipmansız yapabileceğiniz onlarca egzersiz var. koşu bandı, eliptik bisiklet gibi kardiyo ekipmanları olmadan da formunuzu koruyabileceğiniz antrenman sistemleri mevcut.

ezcümle egzersiz yapmak için bahaneler üretmeyin, pandemide salonların açık kalmasını savunmak gibi aptal düşünceleri kafanızdan atın.
  • açık kalmasını isteyenlerin argümanı "heryer riskli". zeka seviyesi bu hani.

bir de kapanmasını istiyorsun çünkü göbeklisin demiş... işte bunlar hep yazar alımına 80iq limiti koymamaktan
  • olm siz aptal mısınız göt kadar yerde sosyal mesafe var temizleniyor diyor. beyinsiz ordusu amk. kapatılacak tabi ki. götü boklu body builderların eğlendirme zamanında değiliz. sporunu yapacak olan benim gibi koşacak yer illa bulur merak etmeyin.
  • sinemalardan restoranlardan barlardan önce kapatılması gereken spor salonları hala açık. sosyal mesafe diye bir kavram yok, maske yok, 1 metre kare alana 5 kişi düşüyor, bir aleti bir günde yüzlerce kişi kullanıyor, insanlar spor yaptıkları için daha çok soluyorlar virüsün yayılması kolaylaşıyor, çoğu spor salonunda havalandırma dahi yok. soran olursa aynen virüsle mücadele ediyoruz.
  • vaka çıkmış mı bilmiyorum ama spor salonlarından daha riski bir alan aklıma kesinlikle gelmiyor.

ağırlığı, aleti, matı derken dokunmadığın yer kalmıyor. dokunduğun yerlerin çoğu da virüsün uzun süre yaşayabildiği metal zeminler.
    maskeyi zaten unut. biraz kardiyo yapan biri hayvan gibi soluyarak bir virüs dağıtım makinası haline geliyor.
    bu virüsün en rahat bulaştığı bir diğer yer de nemli mekanlar ki bu da soyunma odası anlamına geliyor. duşuydu, buhar odasıydı derken birçok spor salonu virüs için uygun alan sağlıyor.
  • sigirin teki de vitaminsizler rahatsiz yazmis. hayir bunlara gelip ne anlatabilirsin ki?
  • spor salonları ilk kapatılması gereken yerler. o soyunma odalarının durumunu hepimiz biliyoruz. yok ingiltere’de yapılan araştırma varmış da bilmem ne.. burası türkiye hocam. gyme giden tayfa kendisini terminatör sandığından covide meydan okuyor zaten. ancak insanlara bulaştırırım onlar ölebilir ihtimalini düşünmeyecek kadar da benciller.

not: macfitspor
  • spora giden herkes sağlık için gidiyor değil mi? orada 2-3 özçekim yapayım, kaslarımı millete göstereyim. 2-3 kadınla, erkekle konuşayım, sosyalleşeyim derdi yok kimsenin emin olun. ayrıca üstte biri yazmış, virüs sadece kendine bakmayanları öldürüyormuş, spor yapanlara bir şey yapmıyormuş.
    yemin ediyorum iyi yaşıyorsunuz, yetiyor demek ki.
  • millet gym'e gidenlere et kafalı bunlar derlerdi ben de alınırdım ne diye genelliyorlar diye. şimdi şuradaki yorumların çoğuna baktım haksız değillermiş. et kafalı olsa gene iyi bunlar hamur kafa amk. amman git salonuna eksik kalma sığır siki.
hesabın var mı? giriş yap