şükela:  tümü | bugün soru sor
 • ssl, secure sockets layer'in baş harflerinden oluşan bir kısaltmadır. kullandığınız browser ile bağlı olduğunuz sitenin web server’ı arasında güvenlikli bilgi alışverişini sağlayan bir yöntemdir. bir web sitesinde dolaştığınız ve bilgi girişi yaptığınız zaman, yaptığınız işlemlerin üçüncü şahıslar tarafından izlenme olasılığı vardır. giriş yaptığınız kişisel bilgilerinize, kredi kartı numaranıza ve sizin için önemli ve gizli kalması gereken diğer bilgilere, teknolojik açıdan son derece gelişkin olanaklara sahip diğer kullanıcılar tarafından ulaşılması ve bunların isteğiniz dışında kullanılması olanaksız değildir. ssl güvenlik sistemi, bu tür istenmeyen durumları önlemek için geliştirilmiş bir şifreleme yöntemidir. ssl güvenlik alanında gönderdiğiniz bilgiler, çok sıradan görünen, fakat çözülmesi gerçekte imkansız olan bir kodlama sistemiyle şifrelenir. girdiğiniz bilgiler önce şifrelenmiş ve diğer kişiler tarafından okunması imkansız bir bilgiye dönüştürülür. bu bilgi ancak diğer uçtaki web server tarafından çözülüp anlamlı bir bilgi haline getirilebilir. bu yetki uluslararası güvence altındadır. ssl özel ve kamusal kullanım için anahtarlar içeren patentli bir algoritma kullanır. server browser'a onun mesajları şifrelemesini sağlayan kendi kamusal anahtarını gönderir. burada en ilginç nokta ise, bu kamusal anahtarın şifrelemekte kullanılmasına rağmen, bu şifreleri çözememesidir. sadece server'daki özel anahtar şifre çözme işlemini gerçekleştirme yetkisine sahiptir. bu arada, browser da bu bilgiler için farklı doğrultulara giden kendi özel/kamusal anahtarını yaratır. ssl güvenlik alanının bu özellikleri sayesinde, herhangi bir kimse kamusal anahtara ulaşsa ya da bir şekilde işleme "sızma" şansını yakalamış olsa bile, asla şifreyi çözerek doğru bilgilere ulaşamayacaktır. ssl güvenlik alanı sayesinde, girmiş olduğunuz sitenin "gerçekten girmek istediğiniz site" olduğundan da emin olabilirsiniz. bir üçüncü kişi, girmek istediğiniz sitenin özel anahtarına bir şekilde ulaşmış ve yanlış bir kamusal anahtar üzerinden siteye erişim çabalarını yönlendirmiş olabilir. ssl, web sörfçülerinin ve sitelerinin kimliklerini tescil etmek gibi bir işleve de sahiptir. sonuç olarak ssl kullanan bir sitede verilerin güvenli bir şekilde aktarıldığından tamamıyla emin olabilirsiniz.

  (alintidir)
 • şifreleme ve şifre çözme ile güvenli veri iletişimi sağlayan iletişim kuralları. belirli tcp ip bağlantı noktaları için rsa ortak anahtar şifrelemesini kullanır. tüm oturum yerine belirli web belgelerini şifrelemek için kullanılan secure-http'ye (https) alternatif bir yöntemdir. ssl genel amaçlı bir şifreleme standartıdır. ayrıca e ticaret uygulamaları gibi güvenli bir bağlantı gerektiren web uygulamaları için veya web tabanlı üyelik hizmetleri erişimini denetlemek için kullanılabilir
 • solid state logic. mixing console konusunda bir numara olan marka.
 • (secure sockets layer) - netscape communicaations tarafından tasarlanan, internet üzerinden şifrelenmiş, güvenli iletişimi sağlayan protokoldür. ssl çoğunlukla browserlar ile server lar arasındaki iletişimlerde kullanılır. https ile başlayan bir internet adresinde ssl bağlantısının kullanılacaği anlaşılır. ssl bağlantısındaki her iki tarafın da güvenlik sertifikasına (security certificate) sahip olması gerekir. her iki taraf da bilgiyi göndermeden önce şifrelerler. ve bu şifreyi sadece doğru güvenlik sertifikasına sahip olan karşı taraf çözebilir.
 • kısa sürelide olsa elindeki arşivi ek$i bition'da paylaşması kendisinin insanlık borcudur.
 • bilinenin aksine kullanan sitelerin doğruluğunu, güvenilirliğini belgelemek gibi bir kullanım amacı yoktur.

  kullanan site ile aranızdaki iletilen verinin şifrelenmesini, değiştirilmemesini ve başkaları tarafından çözülememesini sağlar.
 • sanırım yaptığı deney nedeniyle leyla olmuş yazar. en son daha önce yazılmış bu ispiyon gerekçesinin kaldırıldığına dair bir test yaparken görmüştüm.

  yazdığı bir entryi copy paste yaparak tekrar tekrar aynı başlığa giriyordu ve bunun ispiyonlanmayacağını anlatıyordu. keşke uçurulmak yerine çaylak edilerek cezalandırılsaydı.
 • habertürk gazetesinin iddiasına göre şebnem dönmez'in çıplak fotoğraflarını sözlükte paylaşmış yazar. şebnem dönmez'in sözlüğe şikayetini haklı gören sözlük de bunları silmiş. şimdi fotoları görmediğimden bir pişmanlık başladı bu bünyede.
 • arşivi sağlam açmış bu gece. kardeş su faturası maaşı aştı.
 • memeler memeler diyoruz, daha kalça odaklı arşiv yapmasını tavsiye ediyoruz. öyle de bir suser.