• barındırdığı esprilerden öte verdiği sosyal mesajla beni benden almış star trek serisinin dördüncü filmi. şimdi bakıyoruz 1986'da da insanlar bu "whale hunting" davasına dikkat çekmeye çalışıyorlarmış. bugün de değişen pek bir şey yok.

filmi izlerken eğlenmek bir yana, film birkaç yüzyıl sonra dünyadaki bazı türlerin sürekliliğini kritize ettiğinden ötürü kahrola kahrola izledim.

özellikle şu diyalog gönüllerde taht kurmuştur.

spock: to hunt a species to extinction is not logical.
    dr. gillian taylor: whoever said the human race was logical?

*
  • bugün yeniden izleyip, yine aynı noktalarda şahsımı duygulandırmış, güldürmüş, yaptığı için alnından öpülesice bir star trek leonard nimoy sürümü. bu kadar olmasa da, insanlığın geleceğinde geçmişe bakıp kesin bir "ah bea" diyeceğini gözümüze sokmuştur çomakla.

çok abartılacak bir şey değil ama izledikçe detay çıkıyor efenim filmden, inception mübarek ! şu diyalog dikkatimi çekmiştir.

--- spoiler ---

spock sinyali analiz ettikten sonra:

spock: most unusual. an unknown form of energy of great power and intelligence. evidently unaware that its transmissions are disruptive. i find it illogical that its intentions could be hostile.
    mccoy: well, dammit? you think this is its way of saying 'hi there' to the people of the earth?
    spock: there are other forms on intelligence on earth, doctor. only human arrogance would assume the message must be meant for man.

yani diyor ki:

spock: oldukça sıradışı. büyük bir güç ve zekaya ait bir enerjinin bilinmeyen bir biçimi. yaydığı sinyalin zarara sebep olduğunun besbelli ki farkında değil. niyetlerinin düşmancıl olabilmesini mantıkdışı buluyorum.
    mccoy: yapma yauuv ? sence bu onların dünyadaki insanlara selam deme şekli mi ?
    spock: dünya'da başka akıllı canlılar da var doktor. sadece insan kibiri mesajın insanlar için olduğunu varsayabilir.

bir de filmin sonunda, balina ile gemi iletişim kurduktan hemen sonra, balina dik konuma geçiyor. akabinde gemimizi de dik konuma geçerken görüyoruz. balinadan anlamam ama güzel detay olmuş bu da.

--- spoiler ---

leonard baba, büyüksün !
  • şahsım adına, star trek serisinin en iyi filmi olara görmekteyim bunu.
    zaten ilk izlediğim star trek filmi de buydu, bayağı da küçüktüm ve yanlış hatırlamıyorsam star tv'de izlemiştim.

--- spoiler ---

mccoy: what is the matter with you?
    hasta: kidney ...dialysis.
    mccoy: dialysis? my god, what is this, the dark ages? here, you swallow that. if you have a problem, just call me.

--- spoiler ---
  • an itibariyle tv8 farkıyla ekranlarda olan, serinin en sevdiğim filmi. komedi sahneler var, bu film serisini izlemek istemeyenler bile sadece bu filmi izlemelidir.
  • serinin sadece en neşeli değil aynı zamanda en iyi filmlerinden biri.
    dizi ve seri tarihi içerisinde değerlendirilse tam olarak bir uzay yolu macerası olarak göremeyiz.
    hatta bu tarzda değişiklikler bilimkurgu eserlerine yarardan çok zarar verir. ancak uzay yolunun günümüze (ya da filmin çekildiği günümüze) uyarlamak çok başarılı bir sonuç vermiştir.

--- spoiler ---
    filmin bir yerinde; 23. yüzyıldayken leningrad kelimesi geçer. oysa bu şehir bilindiği gibi
    soğuk savaş sonrası saint petersburg ismini alır.
    elbette filmin çekildiği 1980'lerde bu durum bilinmiyordu.
    yine de ilginç bir detay sanki...
    --- spoiler ---
  • uzay yolu film serisinin en güzeli budur kanımca. on numara diyaloglar ile defalarca izlenilmesi gereken film. dr. gillian taylor on numara bir bilim kadını. mesela kaptan kirk'ün yerinde mesela kaptan hakan olsaydı kesin yerdi bu taş gibi hatunu.
  • (bkz: #38053245)
  • ilk 3 filmin karanlık havasının üstüne ilaç gibidir film. geyiktir, eğlencelidir ama her bölüm bir kilit karakterin öldüğü ilk üç filmden sonra gerekli bir aradır bu film. bir çok elde piç olabilecek 80'lere dönme işi de gayet güzel kotarılmıştır açıkçası, insan şaşırıyor rezil 3. filmden sonra.
  • izlemelere doyamadığım şaheser. sf'de geçen her sahne muazzamdır. oyunculuk, hikaye, samimiyet, süper. özellikle mccoy'un 20yy insanını her fırsatta bir güzel aşağılaması muhteşem eğlencelidir. kanser ya da diyabet tedavileri için burası neresi lan karanlık çağlar mı gibi bir laf ederek beni her defasında kahkahalara boğmuştur. benim için içinde bulunduğumuz yüzyılın aslında hala ne kadar ilkel olduğunu en iyi anlatan hikayelerden biridir. arada açar sırf sf sahnelerini izler, yaşadığım çağdan nefret eder ve ötesini hayal ederim. birgün star trek olur muyuzun hayalini.
  • final frontier ile kötülükte yarışan star trek filmi. bir unexpected country olmadığı aşikardır.
hesabın var mı? giriş yap