şükela:  tümü | bugün soru sor
 • holivud filmlerinde gormeye alistigimiz insan modelidir bu. "21. yuzyilin stres dolu ve yogun gunluk programinda" bir fincan kahveye bile vakit bulamayan insanlardir bunlar. hele bir de asayis sektoru ile ilgili iseler kesinlikle diger ellerinde de kese kagidi icerisinde donut bulunur. ama "kahretsin adamim" ki telsizden gelen bir anonsla bu guzel yeme icme keyfi hic bir zaman son bulmaz. baslayamaz ki bitsin, zira her sey aniden gazlayan araba nedeniyle ustlerine baslarina dokulmek suretiyle her hiç olup gider. bu noktada holivudda israf edilen donut ve kahve miktarinin da katastrofik duzeylerde oldugu anlasilabilir.
  son aylarda bu gibi starbucks kahvehanelerinin acilmasi ile yurdumuzda da sik sik gormeye basladigimiz insanlardir bunlar. aceleyle istiklal caddesinde yururler, seyretmesi çok keyiflidir. henuz starbaks sinirlari dahilinde amerikali muadillerinin aksine bir turk polisi tarafimizca pek gorulmemistir, amma velakin ortamin azimsanamayacak bir kismi tiki oldugu her halinden belli veletlerle doludur ki bu da her seyin oldugu gibi bunun da bokunu cikardigimizi gostermektedir. elin amerikasinda her kose basinda kiraathane misali bulunan ve asagi yukari her bireyin maddi duzeyine uygun dandik starbaks kahvesi, yurdumuzda ancak tikilerin odeyebilecegi bir fiyata satilinca bu insanlarimiz da siklikla "ayyyyy starbaks çok güzeeaaal, walla glorya'ya gitmicem bi daha pipican" gibi cumleler kurmaya baslamislardir. pek tabi ki beklenen bir seydir bu. yurdumun güzel insani amerikanin standart kahvesine tonlarca para dokerek ve onu olabilecek en guzel kahve olarak ilan ederek her zamanki gibi gormemisligini kanitlamistir.
  anafikir: olur boyle vakalar turk tikisi yakalar

  mesajlardan bunalan yazardan zorunlu edit: bu entry'nin starbucks'i tercih eden insanlarin hepsini tiki olarak niteledigi gibi bir hava yaratildi. "ortam tiki oldugu her halinden belli veletlerle doludur" cumlesi bu havayi veriyor olabilir gercekten ama boyle bir niyetim de yok. burada anlatilmak istenen sey anavataninda gercekte alelade bir kahveci olan starbucks'in turkiye piyasalarinda on kaplan gucunde oldugudur. dolayisiyla bahsi gecen cumle "ortamin azimsanamayacak bir kismi tiki oldugu her halinden belli veletlerle doludur" seklinde duzeltilmistir. bilgilerinize...
 • "gün gelecek, silah alımlarına ayrılan para milli gelirin yüzde birinin altına düsüp de türkiye ülkelerarası refah sıralamasında elliyedi basamak birden atlayınca, starbucks'tan elinde kahveyle okeye dördüncü aramak için de çıkacaktır insanlar. enseyi karartmayın." (çetin altan)
 • starbuckstan kahveyle cikmanin da x satan bir magazadan elinde xle cikmak kadar ne kadar sacma ve ne kadar yanlis ve ne kadar da hayvanca oldugunu anlamamiza yardimci olan pislik insanlar. amerikan yalakalari, orospu cocuklari herzaman oldugu gibi. (!)

  baska ornekleri, 50 karakteri gececek sekilde mevcuttur:
  kuruyemisciden elinde tuzlu fistikla cikan insan modeli
  tekelden elinde kisa marlboroyla cikan insan modeli

  ayrica
  (bkz: annesinden atgozluguyle cikan insan modeli)
  (bkz: insan modelleme furyasinin ardinda yatan durtu)
 • amerika ozentiligine laf sokma amaclı yola cıkıp, işi fasizan bir bakıs acısıyla "bunu yapan herkes aynıdır, tikidir boktur, goruntu kirliligi yaratır" demeye getirip elestirmeye calıstıgı seyden daha igrenc bir hal alan insanların insan modelleme sevdasında son nokta.
  laf sokmanın da, elestirmenin de bir adabı vardır; bu kadar bodoslama, akıldan zekadan yoksun ve dahi zevzekce tanımlamalarla yapılan sey "komik" oluyor sadece.
 • istiklaldeki starbuckslarda kıçları dükkanda ayakları caddede olan insanlara nazaran daha iyi model. dükkanın önüne iki koltuk atıyorlar, iki şabalak geleni geçeni seyrede seyrede milkşeyk neyim içiyorlar. ne öyle şanselize havası katma çabası?
 • bir yere gitmekteyken canı kahve istemiş insan modeli de bu gruba dahil edilebilir.
 • bu insanların gözünün içine baka baka elinde türk kahvesiyle mekana girilmeli, höpürdete höpürdete içilmelidir. bakır cezveyi masaya bırakıp şöle bi bakış da atılmalıdır akabinde.
  edit: tamam kabul ediyorum, biraz agir olmus, ben de starbuckstan elimde kahveyle ciktim elbet, ama türk kahvesini bu kadar özleyecegimi de hic tahmin etmezdim dogrusu.