• az önce aklıma geldi: "lavma terapi falan oluyor da, sülük terapi neden olmuyordu?" varmış. hatta sitesi de var:

http://sulukterapi.net/

sloganı da şöyle bu sitenin:

"steril sülük bizim işimiz..."

ama steril deyince, topraksız tarımda yetişen domatesleri çağrıştıyor. hiç de doğal değil.

artık bunların modası geçmeli ve organik sülük'e geçmeliyizdir.

organik sülük terapi şöyle yapılır:

1- boklu dereden bir sülük temin edilir.

2- baldırdan bir sokumluk kıl tıraş edilir.

3- tıraş edilen yere jiletlen bir yarım cm çizik atılır.

4- bu çiziğe sülük yapışıtırılır.

5- sülük, bir kan torbası büyüklüğüne ulaşınca, bir sopaylan baldırdan kopartılır. *

organik sülük de benim işim.

afganistan'da az yapmadım.

8 yıl sonraki edit: ciddiye almayınız. geyik olsun diye yazmışım, daha doğrusu saçmalamışım...
  • salgıladıkları hirudin adı verilen antikoagülan sebebiyle yaralarda fibrozise yani skarlaşmaya sebep olabileceğini düşündüğüm saçma terapi.

edit:imlâ
  • bununla basur tedavisi yapıyorlarmış.

allahım sen kimseyi götüne sülük sokmayı istetebilecek kadar çaresiz bırakma.
  • annem bana sülük deneyimini anlatıyor. bunu 'bileğime sülük verdim,' diye betimliyor. kırsalda demek "sülük vermek" diye bir fiil var. sülük kanla doyunca düşüyor, küle atılıyor veya düşüyormuş. külün içine içtiği kanı kusuyormuş hayvan. sülüğün önce kanı emip sonra koptuğu yer bir süre kanıyormuş. sülük, bağlanacağı noktayı kendisi arayıp biliyormuş. anamın bacaklarından birine yapışmamış, birine topuğa ve aşık kemiğine yakın yerinden yapışmış. sülük verme peşinden bizim gocarı* bir de şanlı marka (o aslanlı diyor) yakı uygulamış.

çerkesler de bu sülük terapisine alışkınmış genel olarak. alışan hep devam ediyor diye bir inanç var.

(bkz: tıbbi sülük), hirudoterapi
  • hayir benim annemin neyi eksik. onlar da kendilerini suluge yedirdiler. bi hafta once. hikayeyi dinleyip editin alasini yapiciiim.

editin alasi: aradim. anne dedim. bana sulugu anlat. incecik bisimis bu sulukcuk. omzuna yapistirmislar. isirdigini hissetmiyormussun. hayvancik basliyormus kani emmeye emdikce de sismeye. dedim ne kadar sisiyo ceviz kadar oluyo mu? abartma spot parmak kadar oluyo dedi. ama cok uzulmus anacim. kan ter icinde kaliyormus hayvancaz emicem diye bizim pis kanimizi. neyse sonra konu bana gnderecegi kira parasindan acildi. suluk konusunun ustune kira parasi denk gelince insan kendini suluk gibi hissedebiliyo tabii. ama tibbi olmayanindan.

sonuç: sulukler faydalidir. ya da o kadar ugrastiklarina gore en azindan iyi niyetliler. kendimi suluklere disletme fikri aklima yatti.
  • bugün sülük tedavisi ile hemoglobini 5. 5 gr/dl kadar düşmüş bir hasta geldi..

cidden kansızlıktan ölecekmiş.

çok ilginç.. akıl dışı
hesabın var mı? giriş yap