şükela:  tümü | bugün
 • adamlar ne güzel bir belgesel yapmış hayranlıkla izledim ingiltere futbol kültürü bambaşka bir boyutta taraftarların takıma olan bağlılığı inanılmaz bir de izlerken bir fenerbahçeli olarak aşırı gerildim
 • ingilizler futbola farklı bir anlam katmış. kimse gücün kölesi değil, buradaki aidiyet bambaşka, her kulüp çılgın taraftarlara sahip.
  edit: bütün futbolculara izletilmesi gereken belgesel, insanlar takımlarını böyle yürekten desteklerken sahadaki ruhsuz oyuncular, onları çileden çıkarıyor.
 • futbolun özünün ne olduğunu ikliklerine kadar hissetirdiği bir yapım olmuş. endüstriyel futbol ile unuttuğumuz duyguları anımsattı. kulüplerin endüstriyel futbola karşı kulüp sahipleri ve yöneticilerinin ne tür zorluklarla mücadele edip ayakta kalmaya çalıştığının anlamak ve belki futbola olan bakış açımızı değiştirmesi için neden olur.

  bu işle ilgilenen herkesin izlemesi gereken bir yapım olmuş. ingilizler bu işleri biliyor arkadaş.
 • premier lig'den alt lige düşen sunderland'in yeniden premier lig'e çıkacağı varsayılarak çekildiği söyleyenen ancak beklenenin aksine championship'den de 1. lige düşmesiyle devam eden sunderland futbol takımının iç ve dış dünyasını bizlere gösteren belgeseldir. tamamen bir çöküş hikayesi izliyoruz. oldukça başarılı olmuş. ilerde türkiye'den de benzeri bir belgeseli görebilecek miyiz çok merak ediyorum. bizde çomar başkanlar çoğu yerde kameraları kapatıp ona göre taraftara oynarlar. sunderlandliler çok doğal davranmışlar. tek tük yerde burda kameraları kapatalım dediler.
 • bir kişi de çıkıp dememiş ki belgeselin adı hatalı.

  doğrusu için : (bkz: sunderland 'til i die)

  belgesel serisini bitirdikten sonra gelen edit:

  merak edenler olabilir, takıma yeni sahip gelmesine rağmen sunderland çoğunun maaşını ödememek için zaten kiraladığı oyunculardan jeremain lens, wahbi khazri, fabio borini'nin yanı sıra kalecileri jason steele, yılın genç oyuncusu joel asoro ve paddy mcnair 'ı sene sonunda toplam 26,5 milyon £'a elden çıkardı. jack rodwell, john o'shea, papy djilobodji, callum mcmanaman serbest bırakıldı.

  kulüp küçülmeye devam ediyor.

  bu entry'nin yazıldığı tarihte 2 maç eksiği ile liderin 7 puan gerisinde 1. ligden çıkma mücadelesi veriyordu.
 • (bkz: fenerbahçe ölene kadar)

  farkında değiliz ama çekiliyor. canlı canlı izliyoruz *

  ilk 3 bölümü izledim. çok çok kaliteli. futbol özellikle de ada futboluna meraklılar mutlaka izlemeli.

  bitirince edit'leyeceğim.

  edit: bitirdim.
 • her ne kadar sunderland'i sevmesem de ingiltere'de futbol sevdasını güzel bir şekilde gösteren kaliteli yapım. bedavadan championship futbol izletiyor ne güzel. (huddersfield championship'e düşecek diye çoşan arkadaşım var championship>premier lig bakış açısı ile) sunderland premier lig'ten düşünce hemen tekrar çıkacağını düşünenler olduğunu görmek güldürdü biraz. normalde 4-5 yıl önce düşmesi gereken takım gustavo poyet ve great escape, big sam, jermaine defoe, jordan pickford (pickford düşerken oynamış sadece), patrick van aanholt, hatta connor wickham gibi isimlerin kişisel ve olağandışı performansları ile buraya kadar geldi. jason steele, darron gibson veya lee cattermole oyuncular 100 kere denese de bu başarıyı tekrarlayamaz.
 • newcastle united taraftarlarının sunderland deplasmanında 'we saw you crying on netflix' şeklinde tezahürat yapmalarına sebep olan belgesel.
 • ilk olarak yukarıdaki birkaç yazarın da belirttiği gibi belgeselin adı başlıkta yanlış yazılmış. doğrusu için (bkz: sunderland til i die) ancak bu başlık daha aktif olduğu için bilgilendirmeyi buradan yapmak daha makul.

  spoiler işlerine girmeden birkaç kelam etmek gerekirse çekim kalitesi, doğallığı, hikayesi ile gerçekten çok başarılı bir belgesel. biraz da olsa futbola ilgi duyan kişilerin izlemekten zevk alacağını düşünüyorum. spoiler vererek incelemeye geçelim

  --spoiler--
  belgesel pl'den düşen sunderland takımının tekrar premier lige çıkma hayallerinin anlatılmasıyla başlıyor. burada hepimizin sunderland hakkında bir şeyler bilmeyeceği düşünülmüş olacak ki -doğal olarak- kulüp ve bu durumun sebepleri hakkında birkaç bilgi veriliyor; mali sıkıntılar, teknik direktörler vs vs.

  ardından kulübe büyük bir risk alarak gelen simon grayson ile birlikte sunderland'ın premier lige çıkmak için verdiği mücadele başlıyor; fakat işler beklenildiği gibi gitmiyor ve kötü sonuçlar peş peşe gelmeye başlıyor. eksik bölgelere yapılması gereken transferlerin gecikmesiyle birlikte lig yükselme beklentisindeki kulüp kendini küme düşme hattında buluyor. tabi ki bu durumun faturası teknik direktör grayson'a kesiliyor.

  yeni bir teknik direktör arayışına giren sunderland galler milli takımıyla büyük başarılara imza atmış chris coleman ile anlaşıyor. kendisi sunderland taraftarını heyecanlandıran bir isim çünkü kulübe gelmesinin imkansız görüleceği kadar başarılı ve zor bir teknik adam. bu gelişmeden sonra kulüpte bir heyecan fırtınası başlıyor ama maalesef bu heyecan da alınan kötü sonuçlardan sonra azalıyor. taraftar, faturayı oyunculara kesmeye devam ederken ara transfer dönemine giriyoruz. bence burada coleman ve yönetimin birlikte yaprıkları çok büyük hatalar var. ilk olarak takımdaki en etkili forvet olan grabban'ı takımdan göndermeleri. chris kendisini maçlarda çok erken almaya başlıyor. bu durum zaten kiralık olarak takımda bulunan ve 12 gol ile takıma katkı veren grabben'i çileden çıkartıyor. o da kiralık sözleşmesini feshedip takımdan ayrılıyor. yerine alınması gereken forvet transferleri de yaz transfer döneminde olduğu gibi son saatlere bırakılınca aceleci transferler peşi sıra geliyor. burada fatura yönetimle birlikte "cimri" kulüp sahibi ellis short'a da kesilebilir elbette.

  lig arasından sonra da sunderland için işler hiç iyi gitmiyor. bir takım düşünün ki 1 sene boyunca kendi sahasında maç kazanamasın. bir takım düşünün ki çıktığı her maçta gol yesin -ki bunların çoğu maçın hemen başında yenen basit goller- bu durumlar yetmezmiş gibi daha önce sarhoş bir vaziyette söyledikelri nedeniyle sabıkalı olan darron gibbson alkollü araç kullanırken bir kazaya sebep oluyor ve kulüple bağlantısı kesiliyor. bence yine burada yönetimin yani başkan martin bain'in hatalı kararları önemli çünkü böyle sabıkalı bir oyuncuya -personele- daha büyük yaptırımlar uygulamazsanız daha kötü şeylere davetiye çıkartırsınız. ama durun! çünkü aksilikler daha bitmedi, birçok iyi oyuncunun art arda sakatlanması zaten rotasyonu dar olan kadroyu iyice içinden çıkılmaz bir hâle sokunca kötü sonuçlar devam ediyor. sonra bildiğimiz senaryolar mağlubiyet, mağlubiyet "daha iyi olacağız" sözleri vesaire.

  fakat bu sözler de sonuca ulaşmıyor ve premier lig hevesiyle sezona başlayan sunderland bir kez daha küme düşüyor. büyük bir yıkım ve sorumlu yine teknik direktör olarak görülüyor. ağır tepkiler gelince kulüp onunla da sözleşmeyi feshediyor. kulüp sahibi ellis short daha önce yapması gerekeni yapıp kulübü satıyor ve son maçta sunderland yeni sahiplerinin önünde şampiyon wolves'i 3-0 yenerek sezonu noktalıyor.

  belgeselde dikkatimi çeken en önemli nokta aile gibi yapılandırılmış kulüp ortamı oldu. yıllardır bir arada çalışan insanlar, güler yüz, yardımlaşma, sevgi, destek ama sonuca baktığımız zaman bunların tek başına yeterli olmadığını görüyoruz. yıllardır yapılan plansız harcamalara böyle çabalar sonuç üretmekte yetersiz kalıyor.

  bir diğer nokta da kulübe desteklerini her daim gösteren taraftar oldu. küme düşmelerini rağmen -ikinci kez- yılın en iyilerini belirledikleri ödül törenini yapıyorlar. kulüp de taraftarla iş birliği içinde olmak için taraftar forumu düzenliyor. bunlar bizim görmediğimiz ve çok fazlaca özendiğimiz şeyler.

  belgeselde en sevdiğim isim kiralık olarak takıma katılan ve bir omuz sakatlığı sebebiyle uzun süre forma giyemeyen jonny williams oldu. çok iyi bir profesyonel ve çok sıcakkanlı bir insan. o enerjiyi ekrandan bize hissettirmesi çok hoştu. umarım şu an daha başarılı bir kariyere sahiptir, araştırmadım çünkü :(

  sonuç olarak şöyle güzel bir ingiliz futbolu ziyafeti çekeyim diyenler için sunderland 'til i die çok başarılı bir iş. her şeyden öte bir senaryo yazılmışcasına dramatik ve etkileyici sona sahip. netflix kurgulasa bu kadar başarılı bir hiaye yazabilir miydi bilmiyorum.

  --spoiler--