• musekolikler pek sevmez bu şarkıyı. sebepler belli. bu bir pop şarkısı. aslında gerçekten iyi bir pop şarkısı hem de. ancak muse hayranları muse'un alternatif rock grubu olduğunu sandıkları için bu şarkıya bir türlü tam olarak ısınamıyorlar. hele bir de şarkı son dönemde twilight adlı gençlik filminde kullanıldı ya, hak getire artık. böylece muse'u bu şarkı ile tanıyan ve gruba ayılıp bayılmaya başlayan bir çocuk/ergen kitle oluştu tabii hemen. muse hayranlarını çıldırtıyor bu; zira muse son derece alternatif, bir o kadar progresif (bkz: #15015790), son derece inovatif ve pipilistik derecede kreatif bir grup. bu yüzden popçular muse dinlemesin, muse'un diğer şarkıları supermassive black hole'dan çok daha iyi zaten, bu hiçbir şey değil ki olm.

şimdi, hayatın gerçekleri.
    1- supermassive black hole iyi bir şarkı. bir teen filminde kullanılması şarkının değerini azaltmadığı gibi, muse'un diğer şarkılarının bundan daha değerli olmasını da sağlamıyor.
    2- supermassive black hole muse'un 2001'den* bu yana yaptığı en iyi şarkı.
    3- supermassive black hole muse'un 2001'den* bu yana yaptığı tek iyi şarkı.

bu kadar açık ve net konuştuğum için üzgünüm ama, söylenmesi gerekiyor.
  • ister toxic'e ister do somethin' e benzesin insanı bir şekilde yakalamayı başaran bir şarkı olmuş bu. yani diyeceğim o ki : ben çok sevdim. ayrıca ben toxic'i de seviyorum ulan! oh be.
  • muse turkiye'de konser verdiginde, o alanda olup, yukarida sarkiya bok atan her kesin kicini boyle saga sola kiviracagi, arkadaslarinin omuzlarına ellerini koyup birlikte soyleyecegi sarkidir. (belki muse'u daha az taniyan arkadasinin kulagina aha bak toxic basladi diyecektir) biraz daha az tutucu olmak lazim. biraz daha yeniye yakin olmak lazim. gayet nitelikli bir sarki olmus ama, bunu muse'un icra etmesi insanlara dokunmus.
  • ilk dinleyiste ne kadar britney spears havasi yaratsa da, zamanla bu dusunce kendini "guzel lan bu"ya birakmaktadir.
    zaten bi cogumuzda britney nin toxic parcasini gizliden gizliye begenmekteyiz ama kendimize itiraf edemiyoruz.
    (bkz: bu entry kendini 10 saniye icinde yok edecektir)
  • ilk dinleyişte matt bellamy'den beklenmeyecek derecede soft vokallere sahip oldugundan eger şarkının altyapısını kulak ardı etmeyi başardıysanız britney, prince vs hatırlatabilir. ama benim bu gruba karşı aşırı sahiplenme içgüdümden olsa gerek, teessüf ediyorum böyle düşündüğünüz için... * evet, klipte striptiz yapan kızlar olsaydı aynı şeyi düşünebilirdim ama klipte yine şarkıyı söylerken kendinden geçen, gitarıyla akıllara zarar sesler çıkaran aynı * adam var...

ne desem, ciddi bi nefes darlığı çekiyorum... olmaz böyle şey deyip tüm albümü dinlemek için de sabırsızlanıyorum. bi grup en fazla ne kadar risk alabilir ve kendini ne derece yenileyebilir bir kez daha öğreniyorum... ve bu kadar güzel bi sesi bu kadar güzel değerlendirdiği için de matt bellamy' e gıpta ediyorum... daha ne diyim artık!

şunu da diyebilirm mesela: kendimizden pay biçelim, hayatımızdaki hemen hemen herşey kötü giderken ya da hayata karşı depresif vs iken bünye ister?... space dementia, citizen erased, showbiz, sunburn... adamların hayata bakışı hatta müziğe bakışı bile değişmiş olabilir... ya da hayatlarında hiç olmadıkları kadar mutlu da olabilirler, herşey yolunda çok da egleniyorlardır, eski toylugun verdiği depresif hayat görüşü artık yerini yeni ve daha farklı bişeyler deneme hevesine * bırakmış da olabilir... olabilir de olabilir... kendilerine sormak lazım... ön yargılı olmadan önce.
  • çok net biçimde afrodizyaktır..

babannemin gününe gelen teyzelere sarkasım, lise çıkışlarına gidesim geliyor dinleyince...
  • muse'un mtv starlarıyla dalga geçtiği - onları eleştirdiği parça. sakin olun museunuz biryere gitmedi. sözleri bir okuyun albümü bir dinleyin gaza gelmeden önce. ne maddi sıkıntısı, ne popülerlik kaygısı iyimisiniz siz? (bkz: ironiyi anlamayan nesil)

star -> dead star -> supermassive black hole çaktın?
  • yeni keşfettiğim pek bir süper şarkı. evet yıllardır antartika kutuplarındaydım dolayısıyla yeni haberim oldu.
  • ilk dinlenildiginde gencler naaptiniz siz etkisi yaratan muse parcasi. ama sonra dinledikce daha da guzel geliyor parca. matthew un sesinin ne kadar iyi oldugunu bir kere daha ispatliyor. muse tarz mi degistirdi nooluyo diyenler icin korkulacak birsey yok albumun diger parcalari eski tadinda. ayrica biraz degisim her zaman iyidir. bakin suede e. adamlarin bir albumu bir digerini tutmuyor. iyi olmus iyi.

edit : bide anlamadigim nokta niye illa muzik dedigin sert olmali. boyle girtlagi delinircesine bagiricak adam. boyle overdrive dan distortion dan bi bok anlasilmiycak meraki var bizim bu halkimizda. bi kulturdur almis basini yurumus. britney spears in altyapilarinin hic biri bu sarkinin yanina bile yaklasamaz ki. elalemin mixlerle yaptigi seyi bu adamlar elle kolla enstrumanla yapiyorlar. veriyim o sert muzik diyenlerin eline aletleri su parcanin 4 mezurunu bile calamazlar. neyse daha oncede dedigim gibi gayet iyi.* *
  • süper olmuş şarkı. ya da ben muse sıçsa dinlerimcilerdenim sanırım. az sonra spora giderken yanıma alacağım bu şarkıyı ve yeni albümü direk coşacağım. şahane şahane.
hesabın var mı? giriş yap