şükela:  tümü | bugün soru sor
 • öncelikle hiçbir siyasi parti ile bağım olmadığını belirteyim.
  bu tiplerin hükümetçi tayfadan hiçbir farkı yok bana göre, herhangi bir başlığa giriyorum “eğonomi çoh eyi” entrysini %99 görüyorum, alakaya gerek yok . tamam kardeşim; muhalif ol, eleştir ama götünden bok eğri çıksa da hükümete bağlama. gına geldi yeminle ya.
 • belki de "sürekli hükümet" olduğu içindir?
 • belki de apolitik olmak rahatsiz ediyordur seni dostum.

  politika ve siyasetten anlamayan yazar girdisi.

  yolda giderken ayağıma taş gelse hükümetten bilirim. 'o tas orda ne geziyor neden konforlu yaşayamiyorum diye. benzini 6 liradan almama hakkim olmasa da bunu elestirme hakkım var. o yoldan gecmek zorundaysam eğer ayagima tas geldi diye hükümete istedigin elestiriyi yaparım.

  senin gibi apolitik insanların varlığından dolayi hükümetten şikayetçiyim

  cumhuriyet devrimlerinin bir bir yok edilmesinden sikayetciyim

  mazotu 5.5 tl den alan ciftcinin halinden sikayetciyim

  boktan(ilk defa sozlukte bu kelimeyi kullanıyorum) bir egitim sistemimiz oldugundan şikayetçiyim

  ekmegin gramajinin düşürülmesinde n şikayetçiyim

  berbat bir saglik sistemimiz olmasindan şikayetçiyim

  nükleer santral yapılıp geleceginizin yok edilme tehlikesinden şikayetçiyim

  kapitülasyonlar in tekrar gelmesinden sikayerciyim

  cinsel istismarlatin cogalmasindan dolayi sikayetciyim

  daha cok sayarim ve hepsinide açıklarım. hepsinde de hükümet sorumludur.

  ben rahatsızım sen degilsin, bu halde olamana olanak veren hükümetten şikayetçiyim
 • eleştiri kavramını yalnızca "şikayet etmek/kötülemek" olarak algılayan yazarın tespiti. olumlu/olumsuz eleştiri diye kavramlar da vardır.

  tanıma geçersek; bu tip benim. nâdir de olsa hükümetin bazı doğru adımlarını dile getiriyorum. gerek sözlükte gerekse de çevremde. fakat çoğu zaman yaptıklarını doğru bulmayarak olumsuz eleştirimi yapıyorum. çünkü yapmayanları, susanları görüyorum. onların verdiği oyların sorumluluğunu benim de yüklenmemden rahatsız oluyorum.

  sözlükte rastladığınız her olumsuz hükümet eleştirisi, kıraathanelerde yapılan olumlu eleştirilere gıyâben yapılıyor. burada yapılan olumsuz eleştirilerin fazla olması bir yerlerde olumlayanların olmadığı anlamına gelmesin yani. ayrıca klişe bir bkz atıp entry girdiğini sanan yazarları yalnızca siyasi başlıklarda değil her başlıkta kaale almamalısınız. sözlüğün yazar alımlarındaki leşligi malesef bilinçsizce eleştirenlerin popüleritesini de yükseltti. yani bir "eleştiri" ise bu başlık, bu eleştiriyi yazarların kendisine veya sözlük yönetimine yapmak daha mantıklı.
 • “bunlar tecavüzcü değil. bunlar cinsel istismar suçunu zorla işlemiş olan kişiler değil. tamamen ailelerin ve küçüğün de rızasıyla yapılmış işler"

  belki güneşli bir günde, ailesiyle deniz kenarında kahvaltı yaparken, o saate kadar hiçbir aksilik yaşamamışsa da aklına o hükümetin bakanının kurduğu bu cümle gelmiş tiplerdir. çocuğunu düşünür, başkalarının çocuğunu düşünür. başka düşünecek ne var zaten der.
 • (bkz: sürekli hükümeti pohpohlayan tipler)

  16 yıldır bitemeyen seçim atmosferi altında, 7x24, frekansta ne kadar tv,radyo vs varsa tamgaz propaganda, olumlu eleştiri beklerken muhalife, muhalefete bir tek tatlı söz söyleyememiş , sürekli çemkiren , homur homur bir iktidar, halo etkisinden çıkamamış bir kitleyi, sürekli provoke eden trol sürüsü,üstelik "kötü " olan hiçbir şeyin sorumluluğunu üstlenmeyen, en fazla "kandırıldım" diye yine bir başkasını suçlayabilen bir yönetici... gına, bize geldi dostum.sana gelmesi için daha hiç bir şey yaşamadın...tanışalım, ben gına.
 • genelde bunlara vatandaş denir ve yaptıkları vatandaşlık görevidir.
 • doğru aslında fikri bile olmayan beyinsizleri eleştirmek gerekir sen de haklısın.
 • türk insanı mıymıntıdır icraatı sevmez gevezeliğe bayılır. akşam kadar iktidara söver çık meydanlara hakkını ara desen kıçını kaldırmaz. bu iktidar bir avrupa ülkesinde olsaydı bile bıçağı kemiğe dayanmış milyonları sokağa döver, iç savaş başlatırdı. neyseki bizim insanımız ancak yakınmayı ve zırlamayı bildiğinden ancak gevezelik ediyor.
 • surekli daha fakirlestigimizden olabilir mi. surekli kazandiklarimizla birilerini bir yük gibi sirtimizda taşımak zorunda olduğumuzdan olabilir mi. su memlekette birgün de bizim için güzel birşey olsun.