• buyuk fizikci richard feynmanin yazdigi muhtesem bir kitap. adam tum hayatini,anilarini muhtesem (komik) bir dille anlatmis. kaciran hata eder.
  • turkcesi evrim yayinevi tarafindan mayis 2000'de "eminim saka yapiyorsunuz bay feynman" adiyla yayimlanmis olan, richard feynmanin, daha cok hayatinin eglenceli taraflarini anlattigi derleme kitap. daha sonra anlatiminda bu kitap baz alinarak "what do you care what other people think?" ve " the pleasure of findings things out" kitaplari hazirlanmistir.
  • richard feynmanin "ulan ne akilliyim di mi, var mi benden iyisi, acayibim be" temasini vurgulayan anekdotlara yer verdigi kitap.
  • tuncay incesu tarafindan turkceye cevrilmis olan kitap.
  • brezilya egitimini ezbercilikle suçladigi, saskinliga kapildigi, aztek maya takvim sistemlerini desifre etmeye calistigi, bir de ustuste cok iyi universitelerden teklif gelince secim yapma zorluguna dustugu ve en sonunda, yaman celiskiden nasil kurtuldugunu anlattigi (pastanede hep çikolatali puding yiyormus, obur turlu karar veremiyor mutsuz oluyormus) bir de kendisi de yahudi olmasina ragmen, din kardeslerini cumartesileri ates yakmak yasaktir diye ampul yakmadiklari icin sucladigi kisimlar iyi aklimda kalmis . guzeldi.
  • devami "what do you care what other people think?: further adventures of a curious character" olan, cok yonlu bir dehanin hayatini eglenceli bir dille anlattigi kitap.
  • insana "ben de bilim adamı olucam" dedirten kitap. universite birinci sınıf ögrencileri gaza gelmek için okuyabilirler.
  • gercekten kotu bir türkce tercümesi yapilmis olan, bazi yerlerde ne dendigini anlamak icin netten pdf'sinin indirilip de orjinal diline bakilmasi gereken kitap.. muhtemelen bu kotu tercümenin nedeni, cevirenin bir cevirmen degil de bilim adami olmasi (bkz: tuncay incesu) fakat kitap da beklenilenin aksine, bilim yerine günlük olaylardan bahsedince hic basarili bir ceviri olmamis..

ayrica mesela "aman tanrim okudugum en komik kitapdi","delirdim manyagim sapittiriverdim okurken","gozumden yas geldi serefsizim!" seklinde yorumlar yapilmis bu kitap icin, gerek türkiyede gerek amerika'da da ama kardesim allaskina komik kitap mi okumadiniz siz? zerre komik bir kitap degil. bilakis hayranlik duymaktan baska bir sey yapmiyorsunuz kitap boyunca.. asla büyümeyen zeki bir cocugun hinzir maceralarina gülmek cok makul gelmiyor bana.. ancak olsa olsa "ya anlamiyorum bari sesli güleyim de anladigim düsünülsün sendromu" bu sergilenen..

sahsen ben pek begenmedim. daha bilimsel bir kitap bekliyordum, manhattan projesi hakkinda, nobeli almasi hakkinda, yaptigi calismalar hakkinda şeyler okumak istiyordum ki richard feynman bize bilim adamligi disinda da bir adam oldugunu, hobileri oldugunu, yaptiklari oldugunu anlatmakla yetinmis.. 200 sayfalik kitabin ancak 4-5 sayfasinda elle tutulur bilgi var ki o bilgiler de cidden tüm kitabi "hatirlarina" okutuyorlar..
  • okurken ilk defa birisi için ciddi ciddi "bu adam benden daha zeki galiba" diye düşünmeme sebep olmuş kitap.
  • (bkz: #26970951)
hesabın var mı? giriş yap