• doktor olarak çalışan bir tanesi bir yakınımın vefatına sebep olmuş, sığınmacı mı, patron mu? ne oldukları belli olamayan topluluk.

yakınım olan kişi sabah saatlerinde kol, göğüs, mide civarında bir ağrı şikayetiyle özel bir hasteneye götürülüyor. acillik bir durum olduğu için de doktor seçimi vs yapılmıyor. bu o.ç türkçe'yi de öğrendiği için hasta yakınları o telaşla suriyeli olduğunu anlamıyor. bu o.ç doktor da; "bir şeyin yok, üşütmüşsün, kanında çok az iltihap görünüyor" diyerek ne alakaysa bir ağrı kesici, bir iltihap kurutucu, bir de mide ilacı yazıp hastayı eve gönderiyor.

sonuç mu?

ilaçlar içiliyor eve yetiştikten 1 saat sonra tekrar fenalaşan hasta çağrılan ambulans ekibinin çabasına rağmen kurtarılamıyor. aile perişan oluyor ama bu o.ç doktor ve ''olsun suriyeliler'den kalifiye elemana ihtiyacımız var'' diyen pembe götlü vatandaşlarsa yaşamaya devam ediyor.

ben yıllardır diyorum bunlar 3-5 yıl kalıp gideceklerse gene iyi ama ileride başımıza doktor, polis, asker, öğretmen, memur vs olacaklar siz şamatayı o zaman görün dediğimde, ''yok o kadar da değil'' diye bunları savunmaya devam edenler vardı. biz birebir yaşayarak şahit olduk, darısı başınıza. böyle kalifiye elemanlara denk gelirsiniz umarım.
  • haklarında referandum yapılması gereken sığınmacılardır. zira sığınma iyiden iyiye istilaya başladı.
  • savaştan kaçtıklarına artık inanmıyorum.

%10u belki savaştan kaçmıştır ama %90ı türkiyede bedava yaşamak için kaçmış gibi görünüyor. bedava maaş, bedava okul, bedava hastane, işyeri açsan vergi yok sorgu yok, ne yaparsan yap ses çıkarmayan bir devlet. bu kadar imkanı bulan adam suriyede niye sürünsün gelip burda beleşe kral gibi yaşamak varken.

sana deselerki amerikaya gel bedava maaş bağlıycaz, hastaneler ilaçlar bedava, dükkan aç vergi yok, istediğin gibi taşkınlık çıkar toplum huzurunu boz suç işle gıkımızı çıkarmıycaz vs. sende durmaz kaçarsın türkiyeden. bu suriyelilerinde büyük çoğunluğu savaşla alakaları yokken bedava yaşam uğruna türkiyeye gelen tipler.

en kötü huylarıda medeniyet görmedikleri için yaptıkları barzoluklar. kaldırımda yürürken asla yol vermiyorlar. kaldırımda karşı karşıyasanız mutlaka kenara çekilen taraf siz olmalısınız yoksa adamlar sanki siz hiç orda yokmuşsunuz gibi gram yön sapmadan üstünüze yürüyüp çarpıp gidiyorlar. yolda, 7 köyün ağası gibi yürüyorlar.

bu saatten sonra hükümette değişse gideceklerini sanmıyorum. maalesef üstümüze kaldılar. artık sığınmacı demek doğru olmaz artık onlarda bu ülkenin bir vatandaşı hatta 1. sınıf vatandaş öyle türkler gibi 3. sınıf değil. sokakta sayılarına bakılırsa artık onlar değil biz sığınmacıyız. türkçe konuşan adam bulamıyorsun sokakta. çok kararlı bir hükümet oluşup kıçlarına tekmeyi basması lazım ama o zamanda ortalık çok karışacaktır.
  • gidin yaradana sığının amk.
  • yeni türkiyenin yeni sahipleridir.
  • bayram dönemlerinde memleketine giden sığınmacı mı olur diye soruyorum yine kendim cevaplıyorum.

- olmaz. olsa olsa gurbetçi olur mülteci olmaz. ya gurbetçi standartlarında yaşarlar ya da siktir olup giderler...
  • doğrusu geçici korumamız altındaki suriyeliler olması gereken başlık.
  • sığınmacılara bakmak bizim işimiz amk.
  • sigorta primi ödemeden muayene olmalarını, bütçemize ağır yük olmalarını, sokaklarda kaos yaratmalarını, bayramlarda gidebilmelerine rağmen geri dönmelerini, çok hızlı ve bilinçsiz üremelerini, ilerde yol açmaları muhtemel toplumsal kaosu da geçtim.

sayın suriyeli (parantez içerisini dilediğinizce doldurun ) ,
    beleşe muayene olduğun hastanede kadın doktorların hepsinin izinde olmasına rağmen kırık türkçen ile neden illa bayan hekim diye kavga ediyorsun?
    edit: imla
  • suriyeli sığınmacı denilince savaş, göç, siyasi sığınma talebi ile başka bir ülke kanatları altına giren suriye vatandaşı insanlar aklıma geliyor. fakat en sık karşılaştığımız yukarıda da bahsettiğiniz gibi "mülteci" sıfatıyla sokaklara katılanlar. söylenecek çok söz var onlar için. fakat olaya sığınmacı değilde toplumsal olgu ve sosyal gerçeklik ile bakmak gerek. durkheim bunu çok iyi açıklıyor.
    bir yerde araba hırsızlığı vakası varsa tüm suç çalan hırsızın değildir. insanlardan rahatsızlık duyacağınıza biraz olgunlukla karşılayın. zira
    bir gün o arabayı soymaya yeltenebilirsiniz...
hesabın var mı? giriş yap