• çin yemek kültürünün 2 ana grubundan biri; diğeri cantonese.
    szechwan veya shezuan mutfağı iç bölgelerin yemeği olduğu için doğal olarak dünyanın 3. en büyük mutfağı olan türklerden etkilenmiş. acısı bol yemekleri içerir. cantonese in aksine bal ve sair tatlı malzemelerden yoksundur. (bkz: turklerin ustun irk olmasi ihtimali)
  • cin'de sichuan beldesine ait bol baharatli yemeklerin mutfagidir.
    (bkz: szechwan pepper)
  • bir la puerta menüsüne daha özenmem sonucunda yapmaya karar verdiğim* sos. yani ben yemek sanıyordum ama sosun adıymış bu.

gelelim benim yaptığım tarife. bıçağı yatay bir biçimde tutarak etimizi* kesiyoruz. böyle hafif ince dikdörtgen dikdörtgen olcak yani. sonra marine için bir kaba alıp, biraz şarap ve soya sosunda yoğurup çok az mısır unu ekliyoruz. biraz daha yoğurup bekletiyoruz.

bir kaba aşağıdaki malzemeleri ekliyip karıştırıyoruz:
    4 yemek kaşığı sriracha
    4 yemek kaşığı balzamik sirke
    2 tatlı kaşığı soya sosu
    4 yemek kaşığı kahverengi şeker (soyayı dengelesin diye bunu ayarlarsınız)
    1 tatlı kaşığı pulbiber

hepsi birbirine geçmiş olan etimizi tavaya alıyoruz ve döndüre döndüre değil de önce bir yüzünü sonra diğer yüzünü olacak şekilde iyice kahverengileşene kadar pişirip, maşa gibi bir şey yardımıyla hafif birbirlerinden ayırıyoruz. mühürlenen eti tabağa alıp aynı tavaya biraz zeytinyağı ekliyip jülyen doğradığımız kapya biberi* hafif pişiriyoruz. iyice kıydığımız zencefil*ve sarımsağı* da ekliyip pişirmeye devam ediyoruz. biberler istediğimiz kıvama gelince eti ve yukarda hazırladığımız sosu da ekliyip karıştırıyoruz. biraz da bu şekilde piştikten sonra tabağa alıp, üzerine susam serpiyoruz. üzerini süslemek için de taze soğanları jülyen bir biçimde ince ince kesip kesip koyabilirsiniz.

bonus rick
  • acısıyla meşhur çin mutfağı tarzı. kimi yemekleri o kadar acı olur ki, bir arkadaşımın deyimi ile ertesi gün ateş sıçarsınız. o biberleri tekrar tekrar kullandıklarını söyleyenler oldu, umarım öyle de değildir.
hesabın var mı? giriş yap