• harika quesadilla yapan meksika restaurantı umarım ilerde türkiyede'de görürüz.

(bkz: quesadilla)
  • kuzey amerika'da epey ünlü olan fast-food restoranı. meksika yemekleri yaparlar. en ünlüsü de adından anlaşılacağı üzere tacodur.

normalde taco yapmak için tortilla kullanılır. tortilla denen lavaşımsı şeyin arasına ne koyarsan koy taco olur. fakat taco bell'de taco yapmak için kızarmış taco shell yani taco kabuğu kullanılır.

taco bell'de alacağınız tacoda tortilla yerine büyük doritos cipsi kullanılır. isterseniz soft shell taco yani normal taco isteme imkânınız da var. fakat o tür taco bile taco sayılmaz, çünkü taco dediğin şey hazırlanırken mısır unundan yapılmış tortilla kullanılır. taco bell'deki tortillalar buğday unundan yapılmıştır.

taco bell, meksika yemek kültürünün amerikan yemek kültürüyle harmanlanmış halidir denebilir. çünkü amerikalılar kızarmış şeyleri yemeyi severler ve yaşam tarzları fast-food tüketmek üzerine kuruludur. e meksikalıların taco, burrito gibi yemeklerini de fast-food olarak sunalım demişler, üzerine de tortilla yerine kızarmış cips kullanalım demişler ortaya taco bell çıkmış.

taco bell, pis bir mekândır. tıpkı amerika'daki fast-foodcuların %99,99'u gibi.

buradan yemek yiyip de mideyi uçurmuş bir sürü yazar gördüm burada. dolayısıyla ben de ilk kez yerken biraz korkuyordum, lâkin bana zerre etki etmedi. bünyeden bünyeye etkisi değişiyor. fakat bir gerçek şu ki, buradan yemek yiyen insanların en az yarısı motoru bozuyor arkadaş. sadece sözlük yazarları değil, amerikalıların da bir kısmı hiç taco bell'den yemez, midelerini bozduğu için. hatta amerikalılar ishal olmuş arkadaşlarıyla taşak geçmek için "taco bell'e mi gittin" derler.

ha ürünlerin tadına gelirsek tat bakımından harika. önüme getirsinler 30 tane taco koysunlar, yerim abi. tadı güzel çünkü. hele bir de acı sosları var, onların da en acısından alacaksın, alnından terler aka aka yiyeceksin o tacoyu. (bkz: acı sosları çok sevmek)

restoran hakkında şurada güzel bilgiler verilmiş.

buradan şu sonuç çıkıyor: bu fast-food restoranı ne kadar güzel ve ucuz yemek yaparsa yapsın, inanılmaz pis yiyecek yapıyor. zaten kullanılan et de bulamaç gibi, kusmuğa benziyor amk. içine bi ton katkı maddesi konuyor. he tadını sorsan çok güzel, orası ayrı.

herkesin en az bir kere denemesi gerektiğini düşündüğüm fast-food restoranıdır taco bell. fakat ishal olma ihtimalini de göz önünde bulundurmakta fayda var.
  • dün beni zehirlemiş, tüm gece sancılar içinde üç dört kere kusturmuş tacocu zinciri. *
  • hayatımın 1 sene kadarını taco bell ve mcdonalds arasında geçirdim.

kahvaltıları bile mcdonalsta yapıyordum çoğu zaman. kalan zamanlarda da bagel falan.

o periyotta şuanki halime göre 17 kilo fazlam vardı. göbek şişmiş, yanaklar dolmuş, pantolonlara sığmaz haldeydim. o dönem dar gelen pijamam şuan kıçımdan düşüyor.

yani demem o ki fast foodtan koşarak kaçın. her türlüsünden. iyi olanı yok. tamamı kötü.

şişman arkadaşlar hiç ne yesem yarıyor tatavası yapmasın. ben bile şu fit ve hızlı metabolizmaya sahip halimde zamanında o kilolara çıktıysam size neler olmaz.
  • ülkemizde hala birçok dünya mutfağı premium müşteriye hizmet verir niteliktedir. italyan lokantası, meksika lokantası, fransız lokantası, çin lokantası, japon mutfağı vesaire. son dönemde mesela çin lokantaları dahi türk piyasasında tutunmak amacıyla açık büfe sushi olayına girdi, ilk başta böyle değildi. yani, bir mutfağın fast food zincirine dönüşebilmesi için öncelikle ayağa düşmesi ve toplumda hızlı tüketime yönelik olması gerekiyor.

1)bizim insanımızın bir lokantaya gitmekteki ana amacı tıka basa doyma ihtiyacıdır.
    2)türk insanı kendisine uzak coğrafyaların mutfağına her daim temkinlidir. hele de hızlı tüketimine karşı mümkün değil kıramazsınız önyargıyı. papua yeni gine'de dahi mcdonalds, burger king arar. bunları aramasındaki ana sebep de türkiye piyasasına ilk bunlar girdiği için. yoksa carls jr ilk olarak türkiye pazarına girseydi, dünya genelinde onu arardı tüm t.c. vatandaşları.
    3)taco bell california menşeili ana hedefi california'daki kalabalık meksika nüfusu olan bir taco fast food zinciridir.
    4)meksika mutfağında bizim damak tadımıza uygun ürünler taquito, taco, fajita. taco bell ne satıyor, taco-cips-içecek-yan ürün olarak taquito.
    5)türkiye'de tacoyu 2 liralık tavuk döner dürüm, taquitoyu ev yapımı sigara böreği gayet ikame edebilir. acı soslar zaten tam bizim kebapçıda gelen acılı ezme gibi o da var bizde, mısır cipsi de en köşe başı bakkalda bulunabilir.

türkiye'de hatrı sayılır bir meksikalı nüfusu oluşmadığı müddetçe, belki bir tane numunelik şube bulundurabilirler. onun dışında bu adamların türkiye piyasasında franchise denemesi tam bir intihar olur.

saygılar.
  • türkiye'de hiç şubesi olmamasını ilginç bulduğum restoran.
  • avustralya'da 20 kusur yil sonra tekrardan piyasaya girme karari vermis.

ha problem su, burrito'lar 7 dolardan basliyor. menu yaparsan 10-11 dolar mi ne.

iste problem bu. 5 dolar olsa, tutunabilecekken, 7 dolara kimse sikindirik kiyma taco bell yemez.
  • arada bir ugradigim mekan. meksika mutfagi guzeldir.
  • kibris'ta dahi olup tr'de olmayan restoran.
    https://www.instagram.com/tacobellcyprus/
  • ortalama lezzetlerin ortalama fiyatlara satıldığı meksika usulü fast-food zinciri.

edit: imla
hesabın var mı? giriş yap